| NellieLovett a întrebat:

Oare mi se pare ca femeia este privita cu inferioritate? De ce?

Răspuns Câştigător
| ubox7007 a răspuns:

Ti se pare, pentru ca tu spui "femeia" referindute la femeie in general, adica toate femeile. Deci nu este edevarat pentru ca eu stiu cel putin un caz in care nu este asa, ex: diriginta mea.
Acuma ca seful de la servici e barbat si se uita la tine de sus si tu esti femeie, atunci ti se pare ca se uita la tine cu inferioritate pentru ca esti femeie, dar el se uita la tine cu inferioritatea pentru ca esti mai jos in rang, ceea ce se intampla si invers, diriginta mea este femeie si ne priveste pe toti de sus, deci si pe mine si eu sunt barbat.

In primul rand nu poti generaliza.
In al doilea rand, adevarat exista cazuri unde ambele sexe se uita urat unul la altul.
In al treilea rand, cu cat te gandesti mai mult la asta, cu atat incepi sa vezi "sexism" peste tot, chiar daca nu e, "sexism" ci doar o problema de alta natura, tu asta vei vedea, pentru ca asta vrei sa vezi si asta te preocupa. Ex: vegani care in orice problema reusesc sa ajunga la suferinta animalelor, adevarat aicea problema chiar exista, dar de multe ori feministele gasesc probleme si unde nu sunt.

Observatie personala: Romania este pe internet cu 5 ani in urma occidentului, doarece astea erau populare acum 5 ani pe site-urile din sua si in general in vest, daca vrei sa vezi in viitor, uitate pe siteuri si pro si anti feminism si site-uri impartiale, daca vr te pot ajuta cu ceva materiale.

In al doilea rand psychologytoday este un site "cumparat" care expune un anumit punct de vedere. Ceea ce spune Mada0611 sunt aberatii, nu a existat niciodata o coalitie a barbatiilor care sa comploteze impotriva femeiilor, asta ii ceva de genu ca aia care vad reptilieni. In trecut ca sa supravietuiesti nu puteai daca nu aveai putere fizica, deci a dominat barbatul, dar nu inseamna ca toate femeile sufereau sau ca toate erau dominate, oricum daca o sa mergi acuma intr-un sat romanesc uitat de lume o sa vezi ca acea dominare se refera la faptul ca barbatul are ultimul cuvant, dar face muncile cele mai grele... Deci nu te gandi ca erau femeile tinute in lant pentru ca asa vroiau niste reptilieni barbati.

P.S. Te rog da-mi un "Raspunde" cu ceea ce crezi despre ce am scris, inseamna mult pentru mine.

| NellieLovett explică (pentru ubox7007):

Stii, daca ma gandesc mai bine, si barbatii sunt priviti negativ de femei...
Oricum interesante pareri.(dar nu am inteles partea cu reptilienii)

| ubox7007 a răspuns (pentru NellieLovett):

Gen unii oameni au o paranoia atat de mare incat isi imagineaza ca exista grupuri de barbati care lucreaza in secret sa subjuge femeie, care la stupiditate se aseamana cu cei care spun ca exista un grup de reptilieni care ne conduc planeta. Vroiam sa arat cat de mult se poate exagera prin acea comparatie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ubox7007):

De cine e cumparat? Si cu biblia (vt + nt)/coranul cum ramane?

| ubox7007 a răspuns (pentru Mădă0611):

Raspunsul dat aici nu este complet si nici cel mai bun, dar e bun deocamdata, in fine... gen sunt un pic grebit tongue (concluzia este la "ADEVARAT", mai jos, dar mai bine citeste tot)

Nu m-am referit ca este cumparat de cineva, dar este oarecum partinitor, adica prefera sa scrie articole care au o anumita perspectiva, cel mai bine iti arat:
Stire obiectiva: In societatea medievala rolul femii si al barbatului era bine definite. Femeia facea X, Y, avea dreptul z, p. Barbatul facea A, S, avea dreptul T, F. (si prezentarea a TOT ceea ce a fost, in contextul complet si fara a da caracteristici gen "bietele femei" sau "gretestii barbati", ci prezentarea ca la romana la realism, obiectiva cu viziune "dindarat")
Stire partinitoare pentru femei: Barbatii aveau mai multe drepturi decat femeiile, unde acestea nu era considerate vrednice indeajuns. (Deja ii doar din perspectiva femeii si se adauga atributii care te fac sa reactionezi impulsiv inspre a criminaliza barbatul)
Stire partinitoare pentru barbati: Dupa atea responsabilitati care cad pe umarul barbatului: razboi, munca campului si toate treburile grele, femeia lui in loc sa ii arate compasiune ii cere mai mult. (unde din nou nu putem spune ca este gresit sau fals, dar se observa clar ca este o parte )

Binlia si coranul, oh Doamne happy sincer nu stiu, oricum in mare parte biserica era in limba latina, greaca sau slavona (cred ca si in slavona, nu mai stiu, dar s-ar putea,) dar sigur era si in ebraica. Deci pana prin secolul al XVI taranimea, cum sunt eu si tu si altii, majoritatea, mergea si nu intelegeau nimic, oricum si dupa ce a fost transcrisa, nu iti inchipuii ca femeia care isi dorea iluminarea era tinuta in lant sa faca ce vrea barbatul, de multe ori accepta soarta, multa lume (femei + barbati) o faceau fara sa puna intrebari si convietuia si fericiti si tristi impreuna. ADEVARAT ca femeia, istoric vorbind, nu a avut aceleasi drepturi ca barbatul, dar nici aceleasi responsabilitati. Da, putem spune clar ca femeia de azi este cea mai libera si mai imputernicita in comparatie cu femeia de "ieri" dar si ceea ce circula pe internet nu sunt stiri informative ci mai degraba sunt stiri care dorec sa capete un impul de la cititor care sa il faca indignat si sa dea mai multe clickuri. CA SA INTELEGI CE VREAU SA ZIC, cand cineva zice la inceputul unui articol "Even if they belonged to higher social classes, most women throughout history have been enslaved by men." Accentul sa fie pe "enslaved " este clar deja... (asta daca ai citit ce am scris mai sus). Ideea care vreau sa o zic este ca niciodata nu a fost ceva nenatural, oarecum, caci majoritatea care au facut-o au facut-o fara sa li se para nefiresc (cand am spus natural, nu ma refeream la instinctual), in fine, in ziua de azi se exagereaza!

P.S. Poti te rog sa imi dai "Raspunde" si sa imi spui parerea ta despre ceea ce am scris eu aici, mersi.
Scz pentru gramatica.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unii barbati, da.Pentru ca asa era in trecut. Unii o cred doar buna la cratita si o vad ca pe un obiect sexual unde isi pot descarca miscatorii.

| Kaℓi a răspuns:

Eu inteleg ce vrei sa intrebi tu, insa intrebarea este formulata teribil de incorect.

"A privi cu inferioritate" e din categoria "a trata cu ignoranta".

| RAY a răspuns:

Eu nu privesc pe nimeni cu inferioritate din contra cei slabi trebuie ajutati, bonavi, batjocoriti de alti, multe femei se vor vrea a fi un obiect sexual de consum sexual poate de asta, dar in ultimele deceni femeile au dovedit ca sunt mai puternice ca barbati desi nu vad de ce sa crezi asa ceva

| Drimmero a răspuns:

Ati vrea sa detineti rolul principal? Barbatii au alte inzestrari, femeile au altele, eu vad egali atat barbatii, cat si femeile!

| T0T a răspuns:

O paranoie întâlnită la foarte multe femei. Păi așa a și avut glas feminismul într-o societate democratică. Ce pleonasm armonizat cu o penibilitate remarcabilă.

| Mădă0611 a răspuns:

Ca barbarii si-au folosit forta fizica sa le supuna, luandu-le din drepturi, sau chiar toate, printre care si dreptul la educatie, iar un om needucat e prost, prostii nu sunt de bagat in seama. Chiar radeam ca in majoritatea speciilor, daca nu in toate speciile care se inmultesc sexuat, masculii trebuie sa cucereasca femelele, eventual se bat intre ei pentru ele, "ai nostri" s-o fi gandit ca de ce sa se streseze, poate iau bataie, mai bine bat ei, una, sau cate pot.

https://www.psychologytoday.com/......ress-women

Lucrurile s-au mai schimbat. >:)

| WaterDrop a răspuns:

Nu ti se pare iar motivele sunt: faptul ca de cele mai multe ori nu vor fi capabile sa faca aceiasi munca ca si un barbat.(Inainte sa sariti cu gura aici, ganditi`va ca un barbat da cu tarnacopul in mina ca sa aveti curent la biroul sau salonul de coafura in care lucrati) iar 2, pentru ca natura a facut ca un barbat sa gandeasca logic, iar o femeie emotional din punct de vedere cerebral. Cele 2 formeaza un intreg, si nu ar trebui sa`si schimbe locurile daca nu este nevoie.Pe scurt, dati vina pe natura, nu pe barbati, si tineti minte ca noi nu putem fara voi si invers.Asa ca inferioritate sau nu, impreuna reprezentam un intreg.

| Sociopat a răspuns:

E inferioara

| MistretulPufos a răspuns:

Nu ti se pare

| neca a răspuns:

In general nu mi se pare ca e cazul, cel putin in europa si america. dar intrebarea ta e asa vaga ca incat e imposibil sa adresezi toate situatile in care o femeie e sau nu e privita cu inferioritate

| UzOm a răspuns:

Poate din cauza fizicului.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Petru că bărbatul e făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu iar femeia e coasta vorbitoare.Scrie clar în biblie