| anonim_4396 a întrebat:

Pic de somn si nu pot dormi,iar chestia asta tine de aproape un an.Pur si simplu am prea multe ganduri care ma framanta,incerc sa gasesc solutii la orice, incerc sa fiu mai buna.
Timp de cativa ani m-am inchis in mine, nu vorbeam decat banalitati cu cei din jurul meu, sau oricum..nu imi aratam potentialul, ma feream.De cand i-am spus azi lui tata tot ce am pe suflet, acum parca simt ca pot vorbi deschis cu oricine.Simt ca trebuie sa-mi impun punctul de vedere orice ar fi.Inainte nu vroiam sa ranesc pe nimeni, nici cu o vorba (desi la nervi o mai faceam si dupa imi parea rau). Acum sunt ceva gen "Crezi ce vrei, nu-mi pasa!".
Am de gand sa ma schimb total si nu-mi mai pasa de ce cred ceilalti, n-o sa ma mai lasa doborata de chestii minore cum faceam inainte.De data asta vreau sa fiu indiferenta si sa nu mai pun la suflet orice.
Ce credeti, o sa-mi iasa?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, când situația o cere, este bine să iei atitudine și să spui deschis ce gândești, chiar și cu riscul de a nu fi pe plac cuiva. Nu are rost să ții totul în tine.
Contează însă cum o spui. Dacă știi să-ți alegi cuvintele, poți să fii oricât de sinceră și tranșantă, dar nici să nu rănești (inutil).
Felicitări pentru decizia luată și multă baftă!

| phineass a răspuns:

Daca esti o fire careia nu ii place sa renunte repede. iar atunci cand viata te pocneste, intorci si celalalt obraz. atunci mai mult ca sigur o sa reusesti. inschimb daca esti genul de persoana careia nu ii pasa daca reuseste ceva sau nu si la primul obstacol intalnit in cale dai bir cu fugitii nu pot sa zic nimic in afara de BAFTAbig grin:*

| neutrino a răspuns:

Asa da! Bafta!

| LIN2010 a răspuns:

Salut,felicitari pentru faptul ca acum poti vorbi cu tatal tau, este esential sa vorbesti cu cineva, sa te descarci emotional, si cu atat mai bine cu cineva foarte apropiat tie(parintii trebuie sa-ti fie cei mai buni prieteni, ei vor vorbi doar cu tine nu cu ''ceilalti''.De acum, dupa cum ai observat, o sa-ti fie mai usor sa comunici si cu cei din jurul tau. FELICITARI

| 21ndstillachild a răspuns:

Sincer,nu e bine sa fii nici prea fraier si sa ti pese prea mult, dar nici prea indiferent, trebuie sa existe o balanta intre astea 2ua,, cred...

| myruna2012 a răspuns:

Bravo! dar poate ar fi bine ca inainte de culcare sa faci un dus...iar in acelasi timp sa canti:FIGaro! Figaroo!

| Koalass a răspuns:

Felicitari ca dupa atata timp ai reusit sa iti deschizi sufletul cuiva si mai ales tatalui tau, ai facut o alegere foarte buna..esti un exemplu demn de urmat pentru curajul si ambitia ta de a te schimba si a fi mai buna ca inainte...eu zic ca o sa iti reuseasca
! Bafta!:*