| IAmNobody a întrebat:

Poate parea stupid dar in acest moment plang si ma doare capul de la cat am plans. Nu am unde cauta sprijin pentru ca mama e plecata in strainatate cu munca. Eu sunt foarte sensibila si la orice cuvant rau imi spui incep sa lacrimez.
De curand am intrat la profil economic, eu una urasc matematica si nu inteleg de ce am ales sa intru la acest profil. Aveam medie, si am intrat. Din prima zi cand ne-a dat tema si am observat ca nu stiu absolut nimic am inceput sa ma stresez. Incercam sa rezolv exercitiul ca sa-mi iasa. Nimic. Poate pentru ca abia a inceput scoala, dar. tot ma simt distrusa, ma simt proasta, ma simt oribil. Doar din cauza unui obiect. La acest profil fac 3 ore de mate, 3 ore de contabilitate si alte 2 ore sau mai mult. Practic mananc matematica pe paine. M-am interesat de profil dar am inteles ca nu e multa mate, mai mult contabilitate si alte module, acolo fiind vorba doar de formule si ca nu e greu. De aceea m-au facut sa aleg economia. Au zis ca e usor. Acum ca e prima zi, nu pot sa zic decat ca sunt speriata total. Si nu aveam cum sa ma descarc, cui sa ii cer sfatul. De astea poate parea penibil caci. NU STIU SI HABAR NU AM CE SA FAC. Urasc matematica dar fac mai mult de 6 ore pe saptamana. Nu ma pot muta in sem 2 din cate stiu, din cauza modulelor. Habar nu am ce sa fac, am cautat sprijinul vostru. Nu mai stiu cum sa ies din "gaura asta neagra". Nu am nevoie de jigniri, poate m-am speriat prea tare, dar plang de nu mai pot din cauza ca nu ma pricep DELOC la mate si fac foarte multe ore. Nu stiu ma simt. pierduta in alta lume..toti din jurul meu invata bine si eu sunt...total pe langa.Am nevoie de un sfat bun. Sa ma mut la alt profil? Sa fac pregatire? Sa fiu mai puternica mi-ati spune voi, dar nu stiu, poate nu intelegeti ce e in sufletu meu si spune-ti ca sunt proasta citind asta laughingdar nu sunt. poate din cauza ca mama e in alta tara, departe de mine si nu am un sprijin ma simt asa ratacita in sinea mea.Nu stiu, sper sa nu veniti cu jingiri sau ceva. Nici nu stiu de ce caut sprijin pe un site, dar, nu stiu, am nevoie de un sfat bun. Multumesc aniticipat. Cat am scris m-am descarcat. laughingideea e ca nu ma pricep deloc la mate dar sunt la un profil economic. si nu stiu ce sa fac, mai pe scurt.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ma bucur mult ca ai postat aici si,in primul rand, te-ai descarcat.
Cand te mai simti indemnata sa vorbesti cu cineva, fa acelasi lucru sau fa-ti un jurnal sau un blog, daca simti ca nu poti expune in fata tuturor problema ta.
Din modul in care scrii si te scuzi si ne explici, am inteles cateva lucruri clare.Esti foarte bine crescuta,esti foarte sensibila intr-adevar si esti inteligenta,dar timida.
Inteligenta nu se masoara cu nota de la matematica,sa stii.
happy
Disperarea ta este dovada bunului tau simt,dar si a unei usoare lipse de adaptare la conditiile de liceu.
Si te sfatuiesc s-o iei cu rabdare si sa nu antipatizezi matematica.
Vei intelege la un moment dat ca singura care nu minte niciodata pe lumea asta e exact matematica,ce-ti spune,aia e!
Priveste-o cu simpatie si incearca sa prinzi firul logic al fiecarei probleme,sunt pe categorii si fiecare categorie de probleme sau exercitii se rezolva la fel.
Daca as fi langa tine acum,intr-un sfert de ora ai descoperi ca stii sa faci exercitiile din tema dar ca te-ai pierdut prea repede,din disperare!
happy
Cere ajutor,cauta un meditator care sa nu te sperie,pe care sa-l poti simpatiza si cauta sa intelegi.
Sincer,nu stiu cata matematica se cere la profilul economic,dar stiu foarte bine ca in clasa a noua nu e nimic de speriat la materia asta,totul are logica si ti-o poti insusi.
Nu te descuraja de la un exercitiu si nu-ti imagina ca numai tu nu stii,cum te temi tu,asa se tem si colegii tai,toti au emotii.
Nu hotari in sinea ta ca tu nu stii matematica,vei vedea ca atentia la ore,explicatiile meditatatorului si ambitia ta vor rezolva situatia.
Te vei obisnui cu colegii,iti vei face prietene cu care vei discuta si vei intelege ca si ele au problemele lor,dar ai nevoie de o perioada de acomodare si deocamdata e prea curand sa te gandesti la un transfer.
Ai rabdare si incearca sa te adaptezi,oricat de incet,dar macar incearca.
Vei vedea ca lucrurile nu sunt atat de sumbre cum ti s-au parut la inceput.
Inteleg ca-ti lipseste foarte mult mama ta si ai nevoie sa o ai langa tine,te-ar echilibra probabil prezenta ei,dar stiu sigur ca poti si singura, omul poate orice!
happy
Rabdare, ambitie, un meditator bun si totul va merge snur, crede-ma!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna! Desi nu stim ce virstă ai mult succes si stai linistită că nu e un capăt de lume dacă nu stii matematica. Dacă poti mută te la alt profil, deoarece stresul nervii si plînsul nu fac casă bună, nu de alta dar te imbolnăvesti, de boli cronice diabet si altele, lasă o naibii de matematică cu cine a făcut o. O urăsc matematica.

| GreenBubble a răspuns:

Incearca sa faci pregatire ca sa treci peste anul asta cu bine dupa care te poti transfera la filologie, nu faci mate deloc, adica doar pana in clasa a10-a dar e foarte foarte usoara si faci doar 1-2 ore pe saptamana.big grin Si eu am fugit de matematica "cum fuge dracu` de tamaie".laughing))
Si nu te mai strsa atat de tare, ca o sa reusesti sa treci peste, pana la urma nu e vreun capat de tara asta...Incearca sa iei note mari la celelalte obiecte iar la mate sa te mentii pe linia de plutire, pana reusesti sa te transferi.tongue

Take care!(^_^)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca iti trimit un mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva perfect normal.Gandeste-te la un muschi al corpului pe care nu l-ai antrenat de mult timp, ce se intampla cu el? Nu mai are aceeasi capacitate de lucru, nu ridica aceleasi greutati.Asa e si cu mintea.Fa cate un exerctiu la mate pe zi, oricat de simplu ar fi, timp de o luna, si o sa ajungi sa lucrezi ore in sir la mate, fara sa o urasti.Asta e o chestie mai mult legata de psihic, decat de capacitatea ta.big grin BAFTA! P.stonguerobabil o sa poti trece de acest blocaj dupa 3 zile,de facut cate un exercitiu pe zi,ideea e ca nu trebuie sa faci o zi si dupa una stai. Faci constant, oricat de simplu ar fi, si oricat de putin ar dura, poate dura si un minut, tu sa stai un minut cu pixul in mana lucrand la mate.

| Danişor a răspuns:

Salut! incearca sa faci pregatire ca sa treci anul cu brio. Dupa care poti sa te transferi la fiologie, nu o sa mai faci mate deloc, adica doar pana in clasa a 10-a dar este foarte usoara si o sa faci doar 1-2 ore pe saptamana. big grin Nici mie nu imi plage matematica laughing) Si sa nu te mai stresezi atat de tare, o sa reusesti ai incredere in tine! pana la urma nu-i sfarsitul lumii, incearca sa iei note mai mari la celalalte obiecte iar la mate sa incerci sa iei note bune, pana o sa reusesti sa te transferi.Bafta in continuare! si ai incredere in tine!