NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Printre cei pe care îi cunoaşteţi mai îndeaproape există oameni pe care îi placeţi cu adevărat, în totalitate? Dacă da, câţi?

Răspuns Câştigător
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu pot sa plac pe cineva in totalitate, chiar daca as vrea sa trec peste defectele lor si sa le abandonez undeva, intr-un colt al mintii.Sa pun nisip peste ele.Da chiar, o litiera a defectelor trebuie inventata sub forma de pastila ceva.
Acum stiu si eu ca ce consider defect poate fi pentru altul sau o majoritate, luat drept calitate.
Imi da cu 0.Nu stiu daca iau funda asa, dar eu am incercat.
O zi minunata! happy hai ca la asta merit, parca si eu m-as fundita.
Mi-a placut ce-am zis mai sus de litiera.Adica a fost fain.

| NOname explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Na, pisi, m-ai convins. Te fundiţez cu drag, meriţi! big grin
Acu' fugi la litieră, să mă speli de păcate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Bravo,motanel! Puneti.o unde vrei, dar cu grija!

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru NOname):

Gata, am luat funda?!? asa repede? nici nu stiu ce-o sa fac cu viata mea de acum inainte.
Cred ca o sa deschid un PFA cu training intens pentru cei care tanjesc dupa fundite.
Preturi modice, hei! i'm not jew.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai, lasa, nu mai fii infuriata pentru o funda.Cine stie, poate intr-o zi...no, optimism sa ai!

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu o sa fii rasplatita de ponturile pariurilor sportive, lasa fundele/
Ai mai bagat ceva pe bilete?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da,dar slabut! Poate cu califiarile astea voi avea mai mult noroc.Eu nu am mai primit o fundita de asta primavara.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Revine fotbalul adevarat imediat, weekend-ul urmator, atunci bei avea din belsug ca sa alegi, probabil vei avea bulan sa iei ceva din meciurile astea, dar cam riscant si aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Intr.adevar,atunci avem de unde alege.PL incepe cu dusmanul si se termina cu Pool, casapitorii.Un handicap superb si la Arsenal.
Sa nu ne certe Noname!?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu Southampton am avut probleme sezonul trecut, dar cu ce echipa nu am avut noi probleme de cand e terminatul asta la carma? Eu ma axez pe meciurile cu Qatar Se je si cu Chelski, pe astea sa le batem si apoi ramane de vazut incolo...
Nu stiu daca ii displace subiectul asta, daca ii displace, ne trage de urechi

65 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da, 2-3

regis
| regis a răspuns:

In totalitate? Unul singur, eu. laughing
Nu cred ca poti placea pe cineva in totalitate. Toti avem puncte forte si puncte slabe, important e sa acceptam omul cu calitatile si defectele pe care le are.
Foarte apropiati as zice ca ar fi vreo 8. Daca pot adauga si din familie, inca 3.

| NOname explică (pentru regis):

E o mică-mare diferenţă între a accepta pe cineva şi a place. Îi putem accepta pe mulţi, de voie, de nevoie, nu se pune problema, dar să-i placem cu toată fiinţa noastră cu "bune", cu "rele" (ghilimelele pentru relativitate)...pentru asta cred că e nevoie de oameni cu adevărat excepţionali, de compatibilităţi fenomenale sau de situaţii de aşa natură.

| regis a răspuns (pentru NOname):

E diferenta, de aceea am facut precizari. Si am si raspuns care e singura persoana pe care o plac in totalitate big grin.

| NOname explică (pentru regis):

Ok, mersi! big grin

| IsabelaIssa a răspuns:

Sa placi pe cineva in totalitate, inseamna sa ii accepti si calitati si defecte, nu inseamna ca nu are defecte.

| pepy63 a răspuns:

Da,dar nu in totalitate.

| Drimmero a răspuns:

Apreciat da, de placut e cam mult spus. De la cunoscuti apreciez mentalitatea lor, inteligenta, caracterul (unora) si stilul vestimentar. Sunt cativa cu care imi face placere sa discut despre subiectul x oricand.

| Fatamuntilor a răspuns:

Intre cei apropiati rude/ prieteni /vecini cam nimeni.
Dar sunt recunoscatoare celor care ne usureaza viata!

| milan9 a răspuns:

Nu pot exista oameni placuti chiar in totalitate. Ar trebui sa fie prefecti, sfinti, nu? Dar daca iei in considerare si circumstantele atenuante pe care personal le consimti in circumstante similare, atunci da, exista...
Este tentant insa ca intre aceste persoane placute sa alegem constinet sau nu persoane ce au aproximativ aceleasi defecte ca si noi. Ii intelegem, ii iubim, dar aceastanu este in mod obligatoriu o garantie a modelului deurmat.
Exista deci...

| Mayhem666 a răspuns:

Da, exista, 3 persoane, mama, tata si sora mea, ar fi 4 daca m-as pune si pe mine la socoteala, dar sa zicem doar 3, eu o sa ies din ecuatie.

| Florentina9210 a răspuns:

Da. Sunt persoane pe care le plac cu adevarat. Dar sunt si altele pe care mi-as fi dorit sa nu le fi intalnit!

| Felys a răspuns:

Unul singur si anume tatal meu pe care il divinizez, consider ca este unicat pe lume si altul ca el nu se va mai naste in veci

| Clorox a răspuns:

Nu am asa ceva! laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Ai scapat de ele? Sau ce s-a intamplat?

| Clorox a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, pur si simplu, sunt foarte selectiv si exigent in legatura cu prietenii mei, nu vreau sa imi fac un prieten care nu este compatibil cu mine... Plus ca ma preocupa mai mult scoala acum, nu am timp de prieteni, cu scoala macar ajungi undeva, prietenii stiu doar sa-ti ceara bani sau sa te barfeasca!
Stiu, sunt ciudat, nu-mi pasa! laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Chiar nu vad unde esti tu ciudat aici, ai dat-o bine, cum/necum. Scoala te ajuta, te face om. Acum nu trebuie sa ai doar scoala in cap, trebuie sa te mai relaxezi si tu, ca na, esti om
Nu trebuie neaparat sa stai doar in carti, vei turba intr-un moment. Numai bine!

| Clorox a răspuns (pentru Drimmero):

Nu sunt genul tocilar sau genul de persoana care sta non-stop cu nasul in carti, pur si simplu, imi place scoala si tot ce invat acolo imi intra in cap, nu am nevoie sa invat! Plus ca stau relaxat mai mereu...

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Scoala pe mine m-a facut om, dar imi displacea trezitul de dimineata, invatam cand stiam ca dam teste/teze, era chinuiala si stres, dar a prins bine

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu-mi plac oamenii in general. Mai mult de o relatie de amicitie nu pot avea cu nimeni, doar cu familia.

| syd2 a răspuns:

Momentan imi plac 0 oameni, dar ma starui sa gasesc.

| Scarbo a răspuns (pentru syd2):

Tare suparat mai esti pe viata laughing.

| syd2 a răspuns (pentru Scarbo):

De ce?

| ALGator a răspuns:

Pe unii dintre cei pe care îi cunosti mai indeaproape simti la un moment dat ca trebuie sa îi placi neconditionat. In acel moment se poate spune ca îi placi "în totalitate".

E mai mult o chestiune de impacare cu tine insuti. Nu are de a face cu mentalitatea (de clan) ca trebuie obligatoriu sa îti placa rudele apropiate doar pentru aceasta calitate a lor. Din pacate nimeni nu poate primi un cec in alb din partea celorlalti.

Cu astea fiind zise, ar fi citiva, destul de putin care pot indeplini criteriul. In mod ciudat, cu trecerea timpului numarul lor scade :-(

| Cameliapantiru a răspuns:

Da. Sunt o norocoasa si am 6 persoane pe care le plac in totalitate: 3 sunt membri ai familiei mele, 3 sunt prietene bune si vechi (prietenia dureaza de vreo 21 de ani).
Dar in viata ta exista oameni pe care sa-i cunosti foarte bine, de mult timp si in profunzime si pe care sa ii placi in totalitate?

| NOname explică (pentru Cameliapantiru):

Nu ştiu, mi s-a format în timp impresia că a cunoaşte pe cineva cu adevărat e un fel de condamnare la a nu-l mai place. Cu cât mă apropii mai mult, cu atât îmi pierd din entuziasm. Probabil şi viceversa e valabilă.

Vorba aia, cu cât cunosc mai bine oamenii, cu atât iubesc mai mult câinii (nu că aş fi fana autorului). Oricum, o rezonabilă distanţă pare a fi cheia succesului în relaţii interumane, asta dacă nu vrem să rămânem complet dezgustaţi sau singuri. Excepţiile se exclud.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru NOname):

Sa inteleg ca eu fac parte dintre exceptii?

| NOname explică (pentru Cameliapantiru):

Sau asta, sau nu ţi-ai răspuns pe deplin sincer. happy

| reihiuke a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, există. Unul singur, dar e mai mult decât de ajuns.
Mereu întâlneam persoane la care mă enervau anumite lucruri, şi nu putea să mă concentrez pe cât de faini sunt ei ca oameni.
E aşa frumos să găseşti pe cineva de genu', şi e şi ciudat, deoarece la multe lucruri nu putem să ne punem de acord şi foarte des avem opinii total diferite, dar cred că asta îmi place de fapt cel mai mult.
Oricum, n-aş putea să punctez ceva ce mă deranjează la persoana respectivă, îmi place şi cum pune accent pe unele cuvinte, cum se comportă ca un copil şi cum îşi bate joc de melodiile mele preferate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice problema o am cu altii,e o problema nerezolvata cu mine.
-Personaj Fictiv : mare filosof,mester,pictor, muzician, compozitor de opera, actor, cascador si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nu. Oricât de mult ai ține la cineva, tot îi vei vedea şi defectele. Altfel, care ar mai fi farmecul dacă ai vedea lăngă tine pe cineva care să ți se pară perfect? Poate din contră, te-ai feri de aşa ceva.

| L1feDRAIN a răspuns:

| Cσcσ a răspuns:

Momentan, o singura persoana. Bine, fara sa-mi pun parintii si fratele in discutie.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Depinde!
Fiecare e unic în felul său!
Nu ştiu dacă vreodată o să poţi cunoaşte pe cineva trup şi suflet. Suntem oameni, făpturi greu de înţeles! Dar cert e că tânjim după aproapele nostru, singurătatea îţi arată de ce e un suflet pentru altul!

| Juviia a răspuns:

Nu am niciunul incă =)

| BadAngel3 a răspuns:

Da. Am o prietena, eu o consider sora pe care nu am putut sa o am, pentru ca tin la ea foarte mult, chiar daca ne mai certam uneori, e si normal. Consider ca e o persoana speciala, care merita efortul, si nu gasesti acest fel de om la orice colt de strada... insa atunci cand ii intalnesti, trebuie sa-i apreciezi.

| Amegadaisuki a răspuns:

Eu sincer nu plac pe nimeni dar ei ma plac pe mine, in viata nu e important pe cati consideri tu prieteni si cati te considera pe tine prieten.

| GoldandSilver a răspuns:

Imi plac unele persoane, dar n-am sa stau sa le numar, nu stiu de ce, pe langa persoanel placute pe care le cunosc, im plac si anumite persoane straine de care nu stiu mai nimic si ma ghidez dupa aparente...

| ihacoswhy a răspuns:

Aproape toti(daca nu toti) oamenii pe care ii plac si cu care ma simt bine locuiesc departe si apucam sa petrecem timp doar vara. Din apropierea mea nu e nimeni caruia sa nu-mi fi imaginat la un moment dat ca le dau cu hidrantu' in cap.

| NOname explică (pentru ihacoswhy):

laughing Te înţeleg mai bine decât aş vrea.

| n1445 a răspuns:

Orice om are atat defecte cat si calitati, deci nu pot sa plac pe nimeni in totalitate. Ca ii suport fixurile si trec peste micile greseli e alta treaba.