| Dumitru_Ioana_1994 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie o reteta de ingetata usor de facut dar si foarte rapit?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Inghetata", "rapid". Asta, pentru editare.
Reteta: o galeata de iaurt (800-1000g), 11 linguri de zahar, un plic de zahar vanilat Dr. Oetker, zeama de la 2 lamai.
Amesteci toate astea, pui in cupe si bagi la congelator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se iau 4 pahare de iaurt de fructe ( danonino, iaurt cremos cu fructe etc. ) se baga niste lingurite din lemn, plastic sau metal in ele si se tin la congelator pana ingheata. Simplu. happy

| Anonimă1666 a răspuns:

Inghetata cu cacao
5 oua
2 linguri de zahar
2 linguri de cacao
o lingurita de nes
500 g de frisca
Mod de preparare:

Albusurile se separa de galbenusuri si se bat spuma. Galbenusurile se freaca cu zaharul, se adauga cacao si apoi albusurile batute spuma. Se amesteca usor cu frisca, se adauga lingurita de ness si se da la congelator.
Baftă! happy