| Katoteshikuki a întrebat:

Sa renunt la jocurile virtuale (video )?
Observ ca in loc sa vorbesc cu o fata ma joc.
In timp ce vorbesc cu o fata invat sa socializez imi va fi frica ca din cauza jocurilor video incep sa devin anemic sa fiu mai lenes.
Incep sa am un comportament diferit de prieteni deoarece imi fac impresi in lumea virtuala in loc sa imi fac una reala.

Imi e frica ca iau note proaste ca ma tine aici inchis e mai rau ca un drog.
Pierd timpul si vad ca ma face trist o zi intreaga doar ca am pierdut un joc prostesc.
Sa ma las de toate jocurile din calculator?
Si sa folosesc calculatorul in principal doar de ascultat muzica informare si comunicare?

Funda pentru pareri si sugestii.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti renunta la pc dar poti iesi afara cu o bicicleta, prieteni nu exista, fete serioase nici nu apuci sa intalnesti. O pisica sau un caine e cel mai bun acompañant

| Katoteshikuki explică (pentru mgtow):

Nu renunt la el ideea doar sa nu mai ma joc sa-mi pierd timpul cu un rost nu jucandu-ma si uneori sa ma simt prost degeaba
Stiu ca nu exista prieteni
Nici fete serioase
Stiu doar persoane cunoscute
Si fete temporare sau cu durata mai mare

| BiuL a răspuns:

De ce sa renunti? Nu poti sa le imbini pe toate? te joci 2 ore pe zi sau doar in week end, in rest socializezi si inveti pentru scoala. Le poti face pe toate daca te organizezi putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu inca ma joc si nu vorbesc cu o fata. Sau poate vorbesc dar nu consider ceva asa special gen: „wow, vorbesc cu o fata! ce special ma simt!".

De ce sa renunti la jocuri? Sunt bune, dar cu masura! Daca tu stii doar sa stai sa te joci in timp ce ai si alte treburi de facut si le neglijezi...sa fii sanatos! Dar gen ca stai si te joci(depinde si ce jocuri) si nu vorbesti cu fete, eh, asta nu e o tragedie! Te asigur.

| VasiDobie a răspuns:

Buna,nu iti spune nimeni sa renunti la jocuri daca iti plac, dar trebuie sa cunosti o limita de joaca(nu stai toata ziua pe pc, telefon sau playstation). Trebuie sa mai iesi si pe afara sa cunosti oameni noi si sa socializezi ca daca stai doar in pc o sa devii timid.

| Katoteshikuki explică (pentru VasiDobie):

Ies afara mai mereu ideea ca ma trezesc la 08:00 si ma joc pana la 16:00 atat timp in joc asta nu imi place restul timpului pana la 00:00 e afara

| VasiDobie a răspuns (pentru Katoteshikuki):

Stai cam mult la pc nu crezi? E o problema daca stai 8 ore pe zi la pc.

| Katoteshikuki explică (pentru VasiDobie):

Prieteni mei stau mai mult... ei stau si seara eu nu