| ImVector a întrebat:

Salut, am o intrebare
Acum vreo 1 luna am dat teza la romana, adica joi cand urma vacanta de iarna. Doamna de romana a zis sa aducem Vineri tezele la romana semnate de parinti, ei au semnat-o si eu de dimineata am uitat sa iau teza si ca sa vezi norocu-l meu, era ultima zi de scoala. Dupa toata vacanta asta, teza aia s-a indoit, are indoituri peste tot, era pe aici pe acolo rupta. Conditia era foarte proasta, si doamna nu a mai acceptat-o. A zis sa o dau cu caloriferu-l deoarece ea nu poate sa o arate la un inspector.
Am calcat-o, inca mai erau indoiturile alea mici care, stiti cand faceti o foaie in forma de minge? si sunt indoiturle alea? asa, inca mai erau, dar se mai vad putine dintre ele. Si de rupturi nu am cum sa scap, dar nu sunt rupturi grave, sunt foarte mici. Si cand ma duc sa predau teza. Iara nu o accepta. Nu mi-a zis ce sa-i fac de data asta. Pur si simplu cica nu are cum sa o arate la un inspectorat, dar cum naibi. O teza e o teza, atata timp cat nu e rupta in jumate, poti sa i-o arati si cu o mana indoita. Deci sa-i spun ceva profesoare-i, este vreo regula pentru asta? Daca nu, ce ar trebui sa-i fac? Sa o trag la xerox? Sa o fac iar la imprimanta tot ce a scris ea si apoi sa completez eu si sa o las sa puna ea punctaju si toate astea ca sa nu zica ca am falsificat nota. Chiar sunt ingrijorat pentru de abia acum mi-am amintit ca exista acest site si este penultima zis de scoala si maine am romana si poimaine ne incheie mediile. Dau funda

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dar ce notă ai luat dacă, din cauza supărării, ți-ai făcut teza, ghemotoc? Știu că acum îți pare rău, însă singurul lucru frumos, pe care-l mai poți face, este să-ți ceri scuze pentru întâmplarea nedorită. Ar fi un gest mai frumos, decât zecile de cuvinte și soluții salvatoare, pe care ai fi dispus să le faci. Doar un cuvânt, uneori, poate rezolva totul. Și ai să vezi, soluția problemei, o va găsi ea.

| ImVector explică (pentru floresdemayo):

Am luat 8 in teza, s-a facut asa din cauza la ghiozdan pentru ca nu era un ghiozdan prea bun si se putea sa se indoaie.

| floresdemayo a răspuns (pentru ImVector):

Am înțeles. Credeam că ai mototolit teza, din cauza rezultatului nemulțumitor. Fă așa cum ți-am zis, dar vorbește-i frumos. Te va înțelege, oricât ar fi de supărată.
Apropo de ghemotocul de hârtie... : ))

" Bula aruncă cu un ghemotoc de hârtie in profesoara care scria la tabla. Aceasta se intoarce si intreaba: - Bula, tu ai aruncat? Nu, zice Bula, sa moara mama! Ajunge acesta acasa, maica-sa moarta. A doua zi aceeasi faza, profesoara il intreaba: -Bula, tu ai aruncat? Nu, zice Bula, sa moara sora-mea! Cand ajunge Bula acasa, sora-sa moarta. Sta si se gandeste Bula sa faca a doua zi aceeasi figura si sa zica sa moara taica-sau, ramane singur cu casa, banii, apoi sa vezi distractii, petreceri.
A doua zi vine Bula la scoala si arunca cu un ghemotoc de hartie in profesoara care scria la tabla. Tu ai aruncat cu hartie, Bula? Nu, zice acesta, sa moara tata! Ajunge Bula acasa si il vede pe taica-sau cum isi facea bagajele.
- Ce faci tata? Pleci undeva?
- Ce sa fac? zice taica-sau, imi fac bagajele nu vezi că se intampla ceva ciudat? Alalteieri a murit maica-ta, ieri a murit sora-ta si azi a murit si vecinul Gheorghe.

| T0T a răspuns:

Fara suparare, dar profesoara voastra nu are minte nici cat voi. Sunteti elevi, ce sa zica inspectorul? Ar fii culmea sa dea vina pe profesor.

| SkyPilot a răspuns:

Ii spui profesoarei ca iti pare rau de ce s-a intamplat cu teza si o rogi sa iti spuna ce ai putea sa faci ca sa corectezi aceasta situatie.