| ɗєʌɗvơɪƈє a întrebat:

Ca să ai un card de debit ce să-l folosești internațional ce vârstă trebuie să ai? De exemplu cel de la Visa Electron International ( https://www.ing.ro/......ional.html )? Apropo altă
întrebare ar fi care e diferența între MasterCard și Visa? Care e mai recomandat și de ce. Mulțumesc de atenție. :D

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa fii major pentru a detine un card visa electron capacitat pentru plati online. Iti e suficient un card de debit cu un token generator si o data obtinut trebuie inrolat in visa 3d secure. La efectuarea oricarei tranzactii visa secure iti va cere un pin sau parola special stabilita de tine.

Din cate stiu acele carduri visa emise pentru minori nu pot fi folosite la platile pe internet.

Mastercard e un card capacitat pentru tranzactii mai complexe si mai larg acceptat in strainatate, asa cum spune si ING, pot fi facute rezervari la hotel, inchiriate masini, comerciantii straini au mai mare incredere intr-un mastercard. Insa si costurile lunare, comisioanele de intretinere a contului plus emiterea cardului sunt mai costisitoare.

Din cate inteleg vrei un card pentru plati pe internet. Eu am analizat si am detinut cateva astfel de carduri visa electron si am constatat cu parere de rau ca unele banci iti iau pielea de pe tine pentru un card care risca oricum sa stea cu contul gol si cateva luni bune. BCR e in top, te jupoaie pe unde poate, ING sincer nu stiu insa ceea ce ti-as recomanda eu e un card de la Raiffeisen. Comisionul lunar e mic, se poate plati si dupa cateva luni atunci cand ai bani in cont, iar ultima data cand am verificat serviciul online banking atasat era gratis. Nu mai spun ca token generatoarele lor sunt mari aproape cat un card si nu te chiorasti in ele ca la restul "breloacelor". In plus pentru a genera codul de autorizare a tranzactiei cardul visa se introduce in acel token introducand acelasi pin pe care il folosesti la bancomat. Deci o securitate mai mare.

| ɗєʌɗvơɪƈє explică (pentru AlexanderAdrian):

Mulțumesc foarte frumos pentru informații.

1 răspuns: