| Ionică a întrebat:

Care sunt diferente dintre religia romano-catolica si religia greco-catolica? Aduceti argumente pro si/sau contra, va rog. Multumesc!

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Deci mai demult nu exista religia ortodoxa Romanii erau greco catolici
Si cei care mai sunt in prezent greco catolici aia nu au renuntat la religia lor in rest ortodoxi au renuntat la religia de greco catolic
Intre religiile de romano catolic si greco catolic nu sunt prea multe diferente
In Romania slujbele romano-catolicilor se face in maghiara (sunt romano catolica :d) si cei greco catolici la spovedanie sau ma rog cand iau painea aia mai iau si vin
de fiecare data
Religia romano-catolica este una dintre cele mai vechi da totusi acum n-o sa zic ca-i cea mai veche
Multi o compara cu ortodoxa dar nu are ce sa se compare pentru ca ortodoxa nu are nici un secol pentru ca e pe vremea bunicilor cand romanii au renuntat la religiile de greco-catolici'
La Romano-catolicii slujba este scurta si la obiect nu tine 5 ore laughing
ca si la ortodoxi cu aleluuuuuuuuuia in continuuu pffff si nunta aia cat se invart si atata de stat in picioare am crezut ca innebunesc odata
Numai bine
pa, pa

| starduster a răspuns (pentru Ofiintă):

laughing laughing laughing Tu te auzi ce bazaconii zici?
Pai ma gandesc ca e din cauza ca slujbele Catolicilor sunt in maghiara nu ai inteles nimic.
Biserica Ortodoxa si cea Catolica sunt de aceeasi varsta inainte de 1054 erau o singura biserica cea Crestina habar nu ai ce vorbesti acolo duduie laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In anul 1054, Biserica crestina s-a divizat si din acest moment, catolicii au continuat reformarea bisericii(probabil nemultumiti de rezultatul obtinut). Astfel, au aparut mai intai protestantii, iar mai tarziu, greco-catolicii. Biserica catolica de rit bizantin(grecesc) sau Biserica unita, cum mai este numita s-a format prin intrarea unor mitropolii sau episcopii ortodoxe in comuniune cu Biserica romana. Tinand cont de legatura bisericii greco-catolice cu cea ortodoxa, diferentele dintre greco-catolici si romano-catolici sunt evidente: vesmintele preotesti, icoanele, slujbele, calendarul greco-catolicilor este mai apropiat de cel ortodox. Argumente pro sau contra nu pot sa aduc. Eu sunt ortodoxa si consider credinta aceasta ca fiind cea dreapta, asa ca observatiile mele la adresa bisericii catolice nu isi au rostul.

| MyLifeIsAmazing a răspuns:

1.roman catolic 2. grec catolic 3.nici una dintre aceste religi nu este asa de buna ca Religia Ortodoxa. deci este Contra dar am o matusa ce este Evanghelista si se poarta foarte normal si ok

| buburuza_9741 a răspuns:

Romanii aveau alte lucruri de facut fata de romani. Acestia aveau diferite slujbe.

| Cozac_Florin_1971 a răspuns:

Cine poate și vrea să îmi scrie. Cum de salută fratii greco-catolici cînd merg la Biserică? Sau mai clar. Cum Il salută enoriasii pe. Preotul Catolic?
0745194276 Florin

| Ezoteric_Spiritualistul_1912 a răspuns:

Din punct de vedere dogmatic nu există nici o diferentă! Este teoretic aceiași biserică! Aparține Vaticanului. Însă Biserica Catolică are mai multe rituri: in pricipal 5 mari rituri tradiționale in lumea intreagă si înca vreo 22 derivate din aceleasi, exista o diversitate in unitate in lumea întreagă! (citește pe google despre riturile bisericii catolice)! Deci, romano sau greco reprezintă doar ritul adică cel Latin și cel Bizantin prin care se desfașoară slujbele însă religia si dogmatica ei sunt una si aceiași adică: Una, Sfântă, Catolică si Apostolică Biserică, Întemeiată de Christos Domnul pe piatră, pe Sf. Apostol Petru! Cel care mai apoi a murit la Roma (martirizat) urmașul acestuia este prin succesiune apostolică neîntreruptă: Papa de la Roma!
Vietiile sfintiilor catolici sunt cu totul deosebite, superbe! Adevarați sfinți ai umanitații, sa ne încredințăm lor cu multă speranță în rugăciunile noastre!
Lăudat sa fie Iisus Christos!

| ana03 a răspuns:

Mai sexicika, persoana mai inculta ca tine nu am vazut. Sa sustii cu tarie niste lucruri atat de neadevarate arata cat de proasta esti... ortodoxia a luat nastere o data cu catolicismul odata cu marea schisma cand a avut loc disputa despre autoritatea papala si alte lucruri, etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru ana03):

Teoretic are dreptate, dacă se referă la istoria Bisericii, în Ardeal, deoarece iniţial, mai ales în timp puteri Ungariei în Romania religia majoritară era greco-catolică, ulterior, când că România s-a reîntregit Ortodoxia a luat avânt mai puternic şi în acestă zonă... de exemplu părintele, mi-a zis că biserica din sat a fost iniţial una greco-catolică.

| Andututup a răspuns:

Nu sunt diferențe intre romano si greco catolici:
1.Romano si greco catolicii toți sunt papistași!
2.La romani se canta la orga(penibil) si la greco la chitara(penibil)
3.Romano își fac cruce de la stânga la dreapta, iar greco ca ortodocși!
4.Amândouă au spiritul sfânt!
Biserica Ortodoxa este cea adevarata, mai pe scurt ea este radacina copacului, de la ortodoxies-au desprins toate religiil!(inventate)
Nu mai la ortodocși se aprinde focul sfânt ce la papustasi nu se intampal