| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca multi straini care vin in Romania spun ca Romania este o tara frumoasa si alte lucruri frumoase? E vorba doar de asa zisa,,diplomatie" adica ca si cum as merge eu in China si sa le zic,,Ce tara frumoasa aveti! China e minunata" desi nu e asa... Eu nu cred ca e adevarat ce zic, zic doar asa din civilizatie si bun simt, doar noua ne place sa ne imbatam cu apa rece,, Oau ce ne iubesc astia... ce mult le place de noi".
Inca ceva. Tot vad cateodata copii care au fost dati spre adoptie in strainatate, iar dupa 20 ani isi gasesc familia, vin aici si la fel spun,, Iubesc Romania, e o tara frumoasa!". Eu nu pot sa-i inteleg, sincer... ce ii asa frumoasa tara asta, si eu nu vad? Inteleg, sa zici ca te bucuri ca ti-ai revazut parintii, ca i-ai gasit, dar chiar sa zici asta....

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tiganii si nespalatii sant uratenia Romaniei

NOname
| NOname a răspuns:

Se vede că n-ai prea călătorit prin ţară. Îţi recomand să vizitezi în special zone montane. E plin de peisaje superbe.

| RAY a răspuns:

Romania e o tara frumoasa problema e cu oamenii care locuiesc in ea, daca ar fi 80% germanii sigur ar fi total diferit tara asta, intr-o tara de oii fara lup totul e aiurea sau lupul e pentru uni pentru alti nu exista

| Lawliet14 a răspuns:

Noua ne place in Romania.

| doreal a răspuns:

Pentru ca strainii au bani ceea ce rezulta ca sunt tratati bine. Daca dai banul unii sunt in stare sa-ti pupe si talpile. Este o tara foarte frumoasa Romania, dar oamenii de la conducere nu sunt asa de frumosi...

| Kenya a răspuns:

Noi suntem obisinuiti cu Romania deoarece nu ti se pare asa speciala.

| aabaaab3278 a răspuns:

Dar care e problema ta prietene cu Romania?

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Ma intrebam doar...

| nlko a răspuns:

Dar are lucruri frumoase...
Adica, ce ti se pare asa de urat in Romania?

| madalinamadu a răspuns:

Prietene, ce problemă ai tu cu România? Chiar acum două săptămâni am fost într-o scurtă primbare prin ţară şi am străbătut toţi Carpaţii începând din Grupa Centrală a Carpaţilor Orientali, am urcat spre Grupa Nordică, am poposit două zile în Maramureş, am străbătut Carpaţii Occidentali şi m-am întors pe Meridionali. Habar nu ai tu câte locuri frumoase sunt în ţara asta şi câti oameni ospitalieri poţi să întâlneşti. Când vă aud pe unii că "Ce să vezi în România?" îmi vine să vă iau şi să vă dau cu capul de toţi pereţii din peştera de unde veniţi. Fraţilor, deschideţi ochii, mergeţi prin ţara asta şi vedeţi câte locuri minunate întâlniţi şi vă puteţi face vacanţa cu bani puţini distracţie din abundenţă. În astfel de momente chiar dau dreptate celui ce a spus "Ce ţară frumoasă, păcat că-i locuită!".

| AlessaLovesYou a răspuns:

Normal ca niciodata nu o sa ne placa tara in care traim, si nici nu o sa gasim ceva deosebit la ea deoarece noi am crescut in acea tara, deja stim foarte multe despre ea si nu ne mai poate impresiona nimic. Atunci cand cineva merge in alta tara normal ca la inceput ii va placea tara pentru ca gaseste toate chestiile pe care tara lui nu le are 'aici e mai asa/uite ce traditii au astia/serviciile sunt mai rapide' si tot felul de chestii. Nu toti spun ca o tara e frumoasa doar din politete, majoritatea care spun din politete sunt persoanele care apar la TV si nu pot spune ca le-au displacut o tara pentru ca ar aparea probleme.
Faza cu adoptia si iubitul tarii cand reajunge in tara e si ea o chestie care nu se aplica la toti, am o prietena care a fost data spre adoptie in L.A iar cand a vizitat Romania dupa nu stiu cati ani a zis clar 'nu imi place aici'.
Daca nu ai fost crescut in Romania sau in oricare alta tara normal ca o sa o iubesti, pentru ca nu ai mai fost in acel loc, ti se par frumoase traditiile si nu mai stiu eu ce, insa si cel care viziteaza de nu stiu cate ori, la un moment dat se plictiseste, nu mai gaseste farmecul in acel loc si continua cu vizitatul/calatoritul sau merge inapoi acasa.