| Doarunaltutilizator a întrebat:

Salut.
Dupa parerea voastra care este tara cu cei mai inteligenti si bine dezvoltati oameni, locuitori din punct de vedere intelectual si care tara are locuitori mai putin inteligenti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea noastra nu conteaza. "Parerea" cuiva o ceri cand vrei sa afli lucruri care tin de preferinte. Poti cere pareri despre mancare, despre bautura sau despre pozitii sexuale. Despre lucruri concrete nu ceri pareri, ceri date. Nu intrebi pe cineva ce parere are despre cat fac 1+1, de exemplu. Acum, ca te-am facut mai destept (glumesc, n-am cum) sa trecem si la lucruri concrete si nu la "pareri".

Asiaticii sunt cei mai inteligenti oameni de pe planeta, urmati de catre nordici. Negrii si tiganii, evident, sunt la polul opus. Uite si datele despre care vorbeam, in functie de tari:
http://www.photius.com/rankings/national_iq_scores_country_ranks.html

Romania este pe locul 13. Daca cei care au facut studiul ar fi vizitat TPU sunt sigur ca ne-am fi plasat mult mai jos...

10 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cei mai inteligenti si bine dezvoltati oameni cred ca se gasesc in Romania. Visez... Vorbind serios, mie francezii mi se par foarte luminati. Avem atatea dovezi de-a lungul istoriei. La polul opus i-as situa pe turci. Este doar o parere proprie. De mentionat ca am vorbit doar de europeni. Nu cred ca are rost sa ii aducem in discutie, de exemplu, pe africani care, unii dintre ei, saracii, nu au nici macar apa de unde sa bea. Ce sa mai vorbim de educatie.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AFR81):

Turcia este o tara care se desfasoara pe 2 continente Asia si Europa la fel ca Rusia.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AFR81):

Nu cred ca se gasesc in Romania cei mai inteligenti oameni sigur sunt multi romani care au facut realizari marete in trecut si probabil si in prezent,spun ca romanii nu sunt chiar atat de inteligenti din motive probabil foarte cunoscute de altii mai ales cand ii vezi pe altii la tv cum se comporta dupa ce consuma excesiv mult alcool, cum se prostesc unii cate si mai cate alte tari europene se incadreaza aici la inteligenta ca Italia, Marea Britanie, Germania, Franta.

| RAY a răspuns:

Porivit datelor stiintifice cei mai inteligenti oamenii sunt evrei nici nu ma mir la cate genii au avut sa fim seriosi, cei mai putini inteligenti se regasesc in africa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Romania s-ar putea incadra aici.

| sublime89 a răspuns:

Tarile scandinave stau foarte bine la capitolul asta. Dar daca e sa ne uitam la poporul cu cei mai multi laureati ai premiilor Nobel, atunci acestia sunt evreii. Si cei din estul Asiei, de prin tari ca Japonia, Coreea de Sud, Taiwan sau Singapore, putem spune ca au o inteligenta aparte.
Cei mai putin inteligenti ar fi prin Africa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care au inventat și au dus omenirea la un cu totul alt nivel.
Germanii, rușii mi se par destul de inteligenți.
Cei mai puțin inteligenți ar fi cei din zona Africii deoarece n-au avut condițiile necesare.
Pe viitor: nu încadrați românii la categoria a doua. Nici să nu încercați. Au fost și sunt inteligenți. Am dovedit-o.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Deci sunt cam intre si intre romanii.