| 1Mihai1 a întrebat:

Salut, la filologie cand dau bacul sunt 3 subiecte : primul este cu exercitii, al 2-lea si al 3-lea se cere sa faci compunere sau ceva de genul?

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Cred ca te referi la subiectele date la limba romana,proba scrisa; si, intr-adevar, fiecare varianta propusa contine 3 subiecte.Primul subiect propune un text,fragment dintr-o opera literara a unui autor,cunoscut de regula,si trebuie scrise raspunsuri la anumite cerinte privitoate la vocabularul folosit,la sensul anumitor cuvinte,la semnele de punctuatie folosite, etc.
Subiectul al doilea propune redactarea unui text argumentativ, cam de 15-20 de randuri pornind de la o idee generala precum ar fi orgoliul,prietenia,cunoasterea de sine,invidia,etc.
Ultimul subiect, cel mai amplu, de 2-3 pagini,trebuie sa fie un eseu despre opera unui anumit prozator,poet, dramaturg sau critic literar studiat in clasa. Daca nu se vor propune si alte modalitati de alcatuire a variantelor, la bac-ul de anul viitor ar putea fi folosita aceeeasi metodologie.Ramane sa te informezi la timp despre eventualele schimbari.Numai bine.