| anonim_4396 a întrebat:

La înmormântarea cuiva (de rit ortodox) am vazut când incepe slujba, dupa cateva cantari si rugaciuni, se citeste, citeste preotul un fel de mesaj de adio al raposatului, scurt istoric al vietii. La voi se face asta? Acel,,mesaj-scrisoare de adio" cine o face? Un membru al familiei? Pe internet nu am vazut nici un model de astfel de,, scrisoare".

Multumesc!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La voi? La care voi? explică.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma refeream la cei de rit ortodox. Din moment ce altii mi-au raspuns si au inteles despre ce este vorba, cred ca era destul de clara întrebarea si explicatia. O seara buna!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

O seară bună va doresc si dumneavoastră, vă salut.

| Fatamuntilor a răspuns:

Aceasta,,scrisoare '' este facuta de familie si data preotului la solicitarea acestuia.
Un membru al familie face un scurt istoric al vietii, fara a se pierde in detalii, exemplificand cele mai bune momente ale vietii.

| Dontsaygoodbye a răspuns:

Nu se face. Nu-mi amintesc să fi văzut asta, decât în filme.

| anonim_4396 explică (pentru Dontsaygoodbye):

Ba se face, la bunicul meu asa a fost

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu stiu la fel. Si cine scrie acea,, scrisoare"" preotul sau un membru al familiei?

| Dontsaygoodbye a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus doar că în zona mea nu se face, nu știu în alte părți.