| anonim_4396 a întrebat:

Tot stau asa cateodata si ma gandesc la tara asta, incerc, as vrea sa o iubesc, sa fiu mandru de ea, dar nu am de ce, nu gasesc nimic. E ca acea vorba,, Dragostea cu forta nu se poate", cam asa e si cu Romania. Voi iubiti aceasta tara? Ce va face sa o iubiti, de ce sunteti mandru/mandra? Sunt foarte multe lucruri care nu imi plac, si cu greu gasesc ceva placut.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

laughing

| IonuţR1995 a răspuns:

Eu, personal, iubesc Romania, nu si romanii. Noi ca oameni stricam aceasta tara. Ma scuzati ca vorbesc la general, dar toata vina e a noastra. Altii o strica, iar noi comentam pe margine, dar nu facem absolut nimic ca sa oprim acele persoane.
Avem o tara minunata, cu peisaje foarte frumoase, si locuri deosebite.
Mentalitatea oamenilor trebuie schimbata. Sa-si dea interesul, nu sa comenteze la colt de bloc, ca ce greu e in Romania.
Avem o comoara, Romania este foarte bogata, dar nu stim cum sa profitam. Ii lasam pe altii.

| Intruder19 a răspuns:

Din moment ce inca esti in Romania inseamna ca iubesti tara asta. Eu iubesc Romania pentru peisaje, traditii si oameni. Imi pare rau ca din cauza unor persoane lacome care se gandesc doar la propria persoana am ajuns o "sluga" a Europei.

E pacat ca suntem o tara care face export de oameni inteligenti iar tara noastra este condusa de oameni corupti si cu un iq destul de scazut.

| Lawliet14 a răspuns:

Da, noi iubim Romania. Ce ne face sa o iubim? Pai uite, faptul ca Romania n-a avut imperiu. Un exemplu. Si faptul ca avem o tara foarte frumoasa. Daca te duci in mall si vezi fete frumoase sau baieti frumosi, cred ca-ti mintea la cap! Si sunt si atatea parcuri frumoase, hai ca-ti scriu pe fuga... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nevoie sa iubesti tara,daca o suporti stai, daca nu, poti pleca, eu nu o iubesc, da se poate si mai rau, dar asta nu e un motiv de a te bucura si daca iti rupi o mana se putea se mai rau. Nu e o tara cu care sa te mandresti, romanii sunt recunoscuti ca tigani si hoti in strainatate.
Fiecare are dreptul sa plece in ce tara vrea.Nationalismul e una din cele mai mari prostii, sa fii mandru ca te-ai nascut intr-o tara dezvoltata e o tampenie, nu ai adus nici o contributie ca te-ai nascut acolo.

| Kenya a răspuns:

Iubesc tara asta. Ca orice tara e cu bune cu rele. are locuri minunate de vizitat,locuri superbe. Cel mai mult ma bucura si ma face sa ma simt mandra ca sunt romananca cand aud de strainii ca spun ceva frumos de noi, la concerte spun lucruri frumoase, cand aud de Inna sau Alexandra Stan ca au succes in tarile straine, nu doar aici, Simona Halep e o mandrie pentru noi. Nadia Comaneci. ♥ Iubesc tara asta din mai multe motive happy