| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, minora, dar cred ca in anumite circumstante poate fi majora... vorbesc foarte repede si deseori lumea nu intelege ce spun...
Nu am emotii, sa fie clar, nu sunt emotionat sau ceva, asa m-am obisnuit sa vorbesc eu...cum as putea totusi sa vorbesc mai rar si clar, sa par cat mai calm si convingator?

2 răspunsuri:
| SebylVane1890 a răspuns:

Stiu,e groaznic cand ai sute de idei in cap si te grabesti sa le spui si dupa realizezi ca probabil nu a inteles nimeni deoarece vormea cu 100 km/h...Din cauza asta acum vorbesc mult mai repede decat ar trebui chiar si cand spun chestii cotidiene si e enervant pentru ca de obicei nici nu imi dau seama.Incearca,ca si mine,sa iei pauze intre cuvinte,nu mereu,pentru ca nu vei putea, dar atunci cand zici lucruri normale, gen "Vrei sa iesi afara pentru ca m-am plictisit si vremea e frumoasa?". Cand spui chestii de genul, si sti deja ce vrei sa spui, ai putea face asta.Eu inca incerc, dar cand am ideile in cap, nu prea ai cum sa ti contsad
Bafta!

| stolz a răspuns:

Bună! Ai putea încerca să gândești de două ori ceva înainte să spui. Singur poți schimba chestia asta, crede-mă!
Nu spun că trebuie să vorbești mai puțin, ci să spui ideile rând pe rând... ușor, calm. Trebuie să exersezi.