| IonutCG90 a întrebat:

[̲̲̅̅d̲̲̅̅e̲̲̅̅s̲̲̅̅p̲̲̅̅r̲̲̅̅e ̲̲̅ ̲̲̅̅î̲̲̅̅n̲̲̅̅g̲̲̅̅e̲̲̅̅r̲̲̅̅i ̲̲̅]

Credeți că îi avem?

Am citit acum 1 an-2 un articol despre îngeri, cum că fiecare dată a anului reprezintă un anume înger dintr-o anume ierarhie. Eu de exemplu se pare că am Deus Laudabilis numărul 6 din cei 72, și în primul ordin îngeresc big grin. Voi?

SURSĂ:

https://lumsa101.wordpress.com/......ntemplari/

12 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

1.Probabil da.
2. LECABEL (LaChaBe EL) – favorizeaza afacerile, banii, prosperitatea, calmul. Guverneaza cunoasterea, vegetatia, agricultura. Nativii vor iubi astronomia, matematica, geometria; se vor distinge prin idei briliante, vor rezolva cele mai dificile probleme si talentele lor vor fi averea lor. (ocroteste si pe nativii din: 19 aprilie, 30 iunie, 10 septembrie, 21 noiembrie, 1 februarie)

| RainmakerX a răspuns:

Deus Exaltator

21 – 25 martie: VEHUAIAH (VeHaVaYA) – straneste ambitia de a fi cel mai bun, succesul in arta si stiinta. Nativii nascuti sub ocrotirea acestui inger sunt indemanatici, intelepti, atrasi de profesia militara, fiind guveranti de planeta Marte; energie abundenta. (guverneaza de asemenea pe cei nascuti la: 20 martie, 31 mai, 11 august, 22 octombrie, 2 ianuarie)

Eu unul nu cred neaparat in ingeri...dar nu ma supara ce am cititi aici, chiar ma face sa ma simt mai bine.

| syd2 a răspuns:

Inger cu data mea nici nu exista, inseamna asta oare ca sunt diavol?

| IonutCG90 explică (pentru syd2):

Există, n-ai fost atent/ă happy.

| syd2 a răspuns (pentru IonutCG90):

Sunt baiat, parca am mai vorbit, nu ma tii minte sau ce, putin vodja 228

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deus Mirabils

ajuta enorm in dragoste, in implinirea sentimentelor; alunga insomniile. Acest inger ajuta in depasirea trsitetilor, tulburarilor de orice fel. Guverneaza peste stiintele inalte si revelatiile prin vise; descoperiri uimitoare. Nativii vor iubi muzica, poezia, literatura si filosofia.

| IonutCG90 explică (pentru anonim_4396):

Foarte tare, primul din corul al treilea big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutCG90):

Crezi în îngeri?

| IonutCG90 explică (pentru anonim_4396):

Da.

| IonutCG90 explică:

Foarte frumoase toate happy. Măcar de i-am ține aproape.

| MAnghelescu a răspuns:

Bună! În primul rănd trebuie să menționez că sunt ortodox, deci o să abordez întrebarea ta din acest punct de vedere. În al doilea rând: da cred că îngerii există. În al treilea rând infromațiile din articolul menționat sunt eronate. Bazqndu-se [e Sfânta Scriptură și pe învățăturile Sfântului Dionisie Pseudo-areopagitul Biserica Ortodoxă învață că sunt nouă cete îngerești grupate în câte trei trepte:
In prima treapta, care este cea mai inalta, sunt aceia care sunt mai aproape de Dumnezeu, adica: Tronurile, Heruvimii si Serafimii. A doua treapta cuprinde : Stapaniile, Domniile si Puterile, iar treapta a treia cuprinde : Incepatoriile, Arhan­ghelii si Ingerii.
Despre rolul fiecărei cete poți vedea aici(prefer să las un link în loc să scriu un articol care să redea informația de pe site):(vezi data de 8 noembrie; dacă descarci fisierul vezi informația exactă la minutul 5:59)http://www.popasduhovnicesc.ro/Links/PREDICI/42%20Sfintii%20Arhangheli.mp3.
bibliografie: http://ro.orthodoxwiki.org/Îngeri
ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/Dionisie%20Areopagitul%20-%20Opere%20complete.pdf
Deasemenea unii oameni fiind înșelați de diavoli cred și promovează informații greșite despre Sfinții Îngeri și nu numai:http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/7.htm

| IonutCG90 explică (pentru MAnghelescu):

Bună. Cunosc aceasta variantăhappy. Eu cred în cea postată de mine dar asta nu înseamnă că nu-s un Creștin cu bun simț care chiar crede că e posibil ca și varianta ta să fie cea corectă. SUnt de părere așa, că fiecare din noi de când ne naștem până pe la 7 ani avem fără "drept de apel" un înger păzitor, majoritatea cred că-l alungă prin comportamentele lor absolut strigătoare la cer. Unii rămân cu îngerii lor toată viața terestră, alții îi alungă de la 7-8 ani, alții (cazurile extrem de rare si demonice) îi alungă chiar înăinte să se nască. Știu că sună brutal.