| EmiliaSd88 a întrebat:

daca am 17 ani pot sa muncesc legal, adica tata este legumicultor si ma trimite pe mine la piata sa vand, si desi sunt trecuta pe actele pietei vine din cand in cand un politist local si ma ameninta zicandu-mi ca nu am voie sa vand deoarece sunt minora, deci am sau nu voie? (Legal) funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa lucrezi legal de la 16 ani iar de la 15 ani numai cu acordul parintilor. Politistul nu stie legea sau te tachineaza.

| DeeaMarry a răspuns:

Bineinteles ca ai voie!

| angelcore a răspuns:

De la 16 ani poti sa lucrezi, legal, cu jumatate de norma.

| Dia007 a răspuns (pentru angelcore):

De la 15 ani cu acordul parintilor