| Doarunaltutilizator a întrebat:

Dupa ce am vazut recent intrebarea aceasta si am si raspuns la ea m-am gandit ca ar fi bine sa vorbim despre politica, un subiect destul de discutat.

http://www.tpu.ro/......pe-strada/

Sigur i-ati vazut pe parintii vostrii cand vine un musafir acasa si discuta despre politica tarii sau pe vecinii vostrii de la bloc cand stau pe banca mananca seminte si vorbeste despre taxe si impozite ori in terase, si la televizor ati vazut macar odata pe B1 sau pe Antena 3, Romania Tv ca se vorbeste despre politica.
Si ceea ce am remarcat eu este faptul ca subiectele sunt mereu aceleasi doar oamenii se schimba si canalul unde discuta acei oameni.
Adica un episod oarecare de pe un canal Antena3 sa zicem, vezi un episod din emisiunea lui Mihai Gadea unde se vorbesc despre diverse lucruri legate de politica, si peste vreo 3 ani daca o sa se difuzeze din nou acel episod nu ar fi o diferenta fata de acum.
Stiu probabil ca majoritatea dintre voi nu sunteti interesati de politica tarii si ca nici nu va uitati la stiri,recunosc nici eu nu ma uit la stiri doar ocazional mai vad ceva din Observator, Focus, Stirile KanalD si asa mai departe dar intrebarile sunt urmatoarele:

-Voi ce ati schimba in politica tarii daca ati fi in ea?
-Credeti ca daca ati fi presedintele Romaniei v-ar interesa de problemele tarii?
-Ati incerca sa rezolvati ceva precum cazuri ca acela din intrebarea de mai inainte sau ati cadea in ispita banilor si ati fi beti dupa putere?
-Voi ati avut incredere ca Iohannis ca o sa fie un presedinte mai bun decat a fost Basescu?
-Credeti ca este bine sau e rau daca Ponta a demisionat?

Scuzati daca v-am plictisit cu atataea detalii sau daca am scris prea mult.

Fiti sinceri.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

De ce nu ai pus intrebarile separat?
1. As face tot posibilul ca punctul 8 de la Timisoara sa fie aplicat urgent.
2. Desigur ca m-ar interesa, doar ca as fi cam legat la miini.
3. As putea cel mult sa atrag atentia organelor competente de a face asta. Care bani, care putere? Presedintele e un fel de PR manager, o mascota.
4. Am votat cu el, ma asteptam sa nu faca mare lucru, dar nici chiar sa fie atit de penibil si sa se pupe cu nemernicii care l-au porcait toata campania (ponta, jegul ala de patriarh).
5. Bine, desigur, doar ca mult prea tirziu.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Chiar a fost tarziu, greseala romanilor a fost ca au avut incredere in Ponta ala si nu au facut protest de la inceput.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Bine n-aveau de unde sa stie ca asa o sa se intample dar sunt de acrd cu tine mai bine ca ala a plecat.

27 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu voi raspunde la toate intrebarile pentru ca este foarte, foarte mult de discutat. Vreau doar sa punctez un lucru, anume ca schimbarea lui Ponta a fost cea mai mare greseala pe care o puteau face romanii la momentul ala. O greseala chiar mai mare decat alegerea lui Iohannis (aici e o alta poveste legata de tinerii care habar n-au de nimic si care nu s-au implicat niciodata in politica si probabil nu o vor mai face, insa au decis, manipulati de cei de pe Facebook, sa iasa la vot si, astfel, au inclinat balanta). A plecat un premier care a facut bine si au venit, cu surle si trambite, niste tehnocrati care, din primul moment in care au intrat in scena, de la depunerea juramintelor, mi-au dat impresia ca sunt veniti de undeva dintr-un film cu prosti sau dintr-o piesa de-a lui Caragiale. Au continuat in tonul asta si au facut numai prostii. Vai de steaua noastra!

| KodrutZ a răspuns (pentru AFR81):

Sint foarte tentat sa te injur, dar o sa te rog sa imi raspunzi la trei intrebari:
1. A fost Iliescu un presedinte bun sau un tradator nenorocit? Detaliaza de ce una sau alta.
2. Ce bine a facut Ponta? A promis un milion de locuri de munca si a generat somaj, a copiat doctoratul si se facea ca ploua, practic nu a facut absolut nimic.
3. Uita-te care e harta saraciei in tara si unde domina psd-ul mereu. Cum iti explici ca judetele prospere economic si cu populatie mai educata nu voteaza cu stinga? Fiindca nu au habar de nimic, nu?

| Doarunaltutilizator explică (pentru AFR81):

Nu sunt de acord cu ce ai spus legat de Ponta,sigur a marit pensiile dar s-a ajuns prea departe atunci el a demisionat de buna voie din ce stiu,toti l-au vrut dat afara, acum nimanui nu-i mai pasa de ala, e doar un simplu membru de partid, nici nu m-as mira daca peste vreo niste ani cand o sa iasa la pensie sa fie si scuipat pe strada de un cersator oarecare sau de un vanzator la magazin sau de oricine altcineva la fel si la Basescu, dupa parerea mea astia merita sa fie scuipati si injurati pe strada.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Nu cred ca e cazul sa incepem sa injuram anumiti useri, sunt de acord cu tine ala nu merita sa fie premier dar fiecare are parerile lui, suntem in democratie pana la urma avem dreptul sa alegem.
, nu am nimic cu tine sau cu el.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Cind maresti pensiii si salarii fara sa ai de unde esti un timpit, nu esti un pm bun. Salarii si pensii marite fara sustinere>inflatie>nivel de trai si mai prost ca fara ele marite. Din pacate sintem atit de rupti in dos incit nu ne uitam care pm relaxeaza fiscalitatea si simplifica birocratia, facilitind investitiile si lasindu-te sa faci mai usor bani in loc sa iti dea in cap. Technocratii astia au inceput sa faca niste chestii care nu s-au facut de 25 de ani incoace din doua motive majore - incompetenta si coruptie in ultimul hal. Vezi sistemele alea informatice care merg din parti sau faptul ca nu iti puteai plati amenzile cu cardul.
A, inca o chestie bonus, sa ne explice nea Federer. Dupa ce a intrat in functiune noul sistem in sanatate cu cardurile alea nenorocite, boul de ponta a venit si a zis ca uite nenorocitii astia de doctori, luna asta s-au facut cu nu-stiu-cate sute de mii mai putine consultatii, deci inainte faceau consultatii fictive. Nu a venit nici un jurnalist sa ii fu*a una in gura si sa ii zica "Boule, din cauza sistemului vostru de ****, ca un medic acum sta 20 de minute in fata calculatorului ca nu merge sistemul vostru, nu ca inainte se faceau consultatii fictive!" Bun pm, intr-adevar. Ca hemoroizii.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu l-am injurat. M-am obisnuit, cu pesedeii nu ai cu cine. Daca zici ca Hitler a fost un conducator capabil si a facut bine ce a facut, atunci esti luat de nazist. Daca sustii nenorocitii care ne-au dat inapoi cu o suta de ani (mineriadele, da?), atunci e ok. Democratie. Corect.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AFR81):

Eu credeam ca Iohannis ar fi mai bun decat Basescu,el a dat autografe la fanii lui pe cartile pe care el le-a scris, cartea aia "Pas cu pas"majoritatea romanilor din tara dar si din Diaspora si din alte tari din Europa probabil l-au votat si au avut incredere in el atunci, acum pana si oamenii aia care l-au votat ar fi tentati sa-l injure si sa-l scuipe pe strada, chiar si pensionari.
Cat despre Ciolos cel care a venit in locul lui Ponta nici n-am auzit de el pana sa-l vad intr-o zi la televizor dupa demisia lui Ponta, anul trecut nici n-am auzit de ala.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Trebuie sa recunosc si eu m-am obisnuit cu PSD-isti.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Ai dreptate incompetenta si coruptie in ultimul hal.

| AFR81 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si eu cat de tentat sunt sa te injur. Nici n-ai idee. Nu stau sa fac politica aici, mai ales cu tine. Te stiu de mult timp pe site-ul asta si stiu cu cine am de-a face. Mi-am spus parerea si gata. Nu oblig pe nimeni sa aiba conceptiile pe care le am eu, cum nu accept ca cineva sa-mi impuna sa impartasesc aceeasi opinie cu a lui. Daca n-ai fi scris prima parte a raspunsului, poate m-as fi obosit sa-ti raspund la ultimele doua intrebari, dar mai ales la a doua. Asa nici nu merita. Mi-ai confirmat pentru a nu stiu cata oara ca esti un om de nimic. Jeg de om, asa se mai zice pe la noi. Pe langa asta nu-mi aduc aminte sa-l fi adus in vorba pe Iliescu. Nu vad legatura. Pentru ce-mi vorbesti mie de PSD la nivel local? Am spus eu ca nu sunt hoti in partid, am spus ca au facut numai bine? Sunt eu omul PSD-ului? Am ceva de castigat de la ei? Am vorbit strict de guvernare. In fine, hai mai bine las-o asa, sa stii un lucru de la mine si ar fi bine sa tii cont: doar prostii se cearta de la politica.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Eu ma intreb acum ce ar fi daca intrebarea asta pe care am pus-o ar fi vazuta pe un post national, sa zicem Antena3 la emisiunea lui Mihai Gadea cu tot cu raspunsurile date de mine si de ceilalti, realizezi ce ar fi?

| KodrutZ a răspuns (pentru AFR81):

Ti-am pus niste intrebari foarte clare. Nu are legatura cu ce om sint eu, ai scris o gramada pe linga subiect. Antena 3 much? Iliescu e in tot si toate cind discutam de stinga. Nu trebuia sa il aduci tu in vorba. Daca vrei sa raspunzi la intrebari, bine, daca nu, ne-am lamurit.
P.S. Nu e vorba de avut aceleasi conceptii, dar macar sa le argumentezi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu ar fi nimic. Romanu' de rind e timpit. Ii intra pe o ureche si ii iese pe amindoua. Am fost ieri pe la tara si ma uitam la teveul rudelor. In vreo 10-15 minute de stiri am simtit ca ma timpesc. Uite de aia e asa de bine fara tv in casa. Ce erau stirile cind am renuntat eu la el, dar ce au ajuns acuma... nici nu e de mirare ca se voteaza psd in draci.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Oricum in Romania nu sunt emisiuni la care sa te uiti,vezi numai inculti care vorbesc despre sex,despre bani,despre ce au facut in vacanta.
Asa sunt politicienii de la noi se gandesc la bani,la sex cu femei tinere, la unde o sa mearga in vacanta, ce masina sa isi ia, unde sa isi ia vila, la alcool din astea tipic pentru orice roman de bani gata.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Las' ca de plecat tot intre patru scinduri pleaca si ei. Cit mai repede, sa speram.
P.S. Nu trebuie' sa fii roman de bani gata ca sa stai cu gindul la bulanit pustoaice si la beutura. E suficient sa fii barbat, heterosexual si fara probleme la cocoshal. Ce-as bea o bere...

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Asta asa e.

| AFR81 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu iti vorbesc de o guvernare care a facut bine, mult mai mult bine in comparatie cu cea dinainte si tu-mi spui mie de Iliescu, spui ca sunt om al PSD-ului, imi vorbesti de mineriade si de nu stiu ce. M-ai auzit pe mine vreodata pe aici sa spun ca Iliescu a facut bine, ca Nastase a facut bine, ca PSD-ul e un partid de oameni cinstiti si ca politicienii, in general, fac bine? Exista oare vreun om normal care sa nu aiba nimic de castigat si sa sustina un politician? Exista oare vreun om care sa fie, neconditionat, fanul politicienilor? Compara tu Guvernul Boc, Guvernul Ponta 1 si 2 si Guvernul Ciolos si spune-mi care a fost mai bun. Te invit sa tastezi numele Cristinei Guseth pe Youtube, sa vezi cam ce oameni erau sa preia fraiele acestei tari, asa-zisii tehnocrati. Nu mai vorbesc de presedintele Facebook si nevasta lui care incalca reguli esentiale (si la mintea cocosului) de conduita. Degeaba spui tare si raspicat ca nu te uiti la televizor daca te informezi de pe Facebook. E acelasi rahat. Chiar manipularea e si mai mare. Aa si sa nu uit, daca tu deviezi discutia in halul asta, daca ai gargauni, daca eu vorbesc de mere si tu te duci in porumb si-mi spui de pepeni si cirese, atunci, nu te jignesc, dar inseamna ca n-ai toate tiglele pe casa. Vad ca te certi cu mine de la politica, ti-am mai spus cum sunt oamenii care fac asta. Te incadrezi perfect. Ai problemele tale cu Iliescu si cu nu stiu mai cine, spune-i cuiva care il sustine, nu-mi spune mie. Daca doreai o discutie bazata pe argumente, atunci te exprimai civilizat, nu jigneai, iar totul decurgea constructiv si, poate, confruntandu-ne ideile, aveam de invatat unul de la altul. Ai ales sa faci tiganie, am mers si eu in ton cu tine, chiar daca nu prea e stilul meu.

| KodrutZ a răspuns (pentru AFR81):

OK, a facut bine. Hai sa o luam punctual.
1. Ce a facut bine guvernarea pontista si ce a facut pe dos bocanetele? Chiar ma faci curios de acuma.
2. In momentul in care sustii psd-ul dar te faci ca ploua legat de ilici si restul, e ca si cum ai zice ca lupul s-a hotarit sa manince legume.
2. 1. Ca o paranteza, da, exista o gramada de oameni normali care sustin politicieni fara sa aiba nimic de cistigat. Se cheama a sustine niste oameni cu care ai crezuri/principii comune si pe care ii vezi ca le si respecta.
3. Cristina Guseth e muci. Da' de tanti de la finante a lu' ponta ce zici? Tanti aia de a facut-o base muci cu tot cu ponta la teveu.
4. Presedintele si nevasta-sa nu guverneaza. Apropos de conduita... "fa doino fa" iti aduce aminte de ceva?
5. Cine a zis ca ma informez de pe fb?
P.S. Tot nu ai raspuns la intrebarile initiale. Si Hitler a guvernat bine. Germania a construit in 1940 mai multi kilometri de autostrada deja fiind in razboi decit noi in timp de pace de la 1990 incoace...

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Si inca una, bonus pentru domnu' fan PSD - http://adevarul.ro/......index.html

| Drimmero a răspuns:

Ce ai facut la examen?

| Doarunaltutilizator explică (pentru Drimmero):

A fost bine dupa parerea mea, am avut putine emotii dar am incercat sa fac subiectele, le-am facut pe toate, nu mi s-a parut asa greu, sper sa iau o nota mare un 7 si ceva daca as lua ar fi chiar bine la matematica vine greul daca o sa-mi dea probleme din alea foarte grele pe care nimeni nu le stie sa le rezolve sigur o sa iau nota sub 4 dar e bine sa raman optimist sa incerc sa fac ceva bine cat de cat.

| Drimmero a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Ok, junior gunner, succes!

| Doarunaltutilizator explică (pentru Drimmero):

Mersi mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multe vorbe, prea putine fapte.