| Doarunaltutilizator a întrebat:

Intrebare pentru fete dar banuiesc ca si baietii pot raspunde aici si daca se poate as prefera ca raspunsurile sa nu fie in bataie de joc si daca nu aveti ceva inteligent de spus nici nu va mai obositi sa scrieti ceva.

Fetelor,voi ati prefera un baiat materialist cu multi bani dar care este un badaran,un lenes si i-ati suporta toate mitocaniile doar pentru ca ar avea un bmw si multi bani si v-ar face toate poftele si a-ti trai bine cu el probabil din punct de vedere finaniciar si asa mai departe sau ati prefera un baiat ok,cumsecade,politicos si cu care v-ati simti bine dar care sa nu aiba multi bani la el_
Voi in situatia asta a-ti pune banii pe primul plan si nu fericirea voastra_
Sigur unii sigur o sa spuneti ca banii aduc fericirea sau ca banii sunt mai importanti dar eu zic sa va ganditi mai bine de doua ori.
Astept alte raspunsuri si alte pareri, ceva nou.

Răspuns Câştigător
| Emima27 a răspuns:

Buna. Eu sincer as alege baiatul cumsecade pentru ca ma enerveaza la culme oamenii aroganti. Nu as putea trai cu un badaran, pentru ca nu as putea sa-l suport.
Nu fac parte dintr-o familie super instarita, ci dintr-o familie cu o situatie ok si pot spune ca sunt fericita asa.
Prefer sa stau cu cineva care sa ma iubeasca. Pun pariu ca nici nu m-as descurca cu o vila sau cu un BMW pentru ca sunt cam neindemanatica si cred ca l-as strica laughing

| Doarunaltutilizator explică (pentru Emima27):

Uite in sfarsit gasesc si eu o persoana intreaga la cap care este lucida la minte.
Si pe mine ma enerveaza oamenii aroganti, chiar mult.

| Emima27 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu inteleg de ce unii prefera banii...pentru ca banii se duc si persoana aia ramane...

| Doarunaltutilizator explică (pentru Emima27):

Pai asa sunt unii oameni, mai ipocriti sa spunem, nesimtiti care sunt invatati cu bani multi si sa traiasca in lux.
Omul asa e el invatat ii dai un deget si iti ia toata mana si sa profite de tine, sunt si exceptii bine inteles, nu toti sunt asa.
Bine spus banii se duc si persoana aia ramane.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Emima27):

Ti-am dat funda tie si nu lui Bacemi deoarece mi s-a parut ca raspunsul tau era cel mai apropiat de subiectul conversatiei si de varianta mea de raspuns pe cand raspunsul lui sincer sa fiu nu mi s-a parut la fel de corect ca si cel dat de tine, al lui a fost cam prea lung si nu am fost de acord cu el in totalitate, eu apreciez calitatea si nu cantitatea.
Sper ca totul e clar acum, sa nu apara vreo nelamurire.

41 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu te poti baza pe ce iti spune un om despre viitor, pentru ca foarte rar vei primi adevarul. In mod special femeile, care actioneaza mai mult impulsiv, tind sa contrazica prin fapte ceea ce spun ca vor face. Mai degraba ai sanse sa primesti raspunsuri utile intreband despre ce experiente au avut pana acum. Cu ce fel de baieti au avut relatii pana acum si cum a decurs totul. Cine vei fi peste o secunda poate fi un cu totul alt om fata de cine ai fost acum. Orice stimul, orice decizie luata te indreapta undeva, niciodata nu stagnezi intr-un punct fix oricat ai crede asta. Si de obicei tindem sa reactionam la durere, nu suntem proactivi. O fata poate sta cu 20 de tipi ""cuminti" pana se plictiseste si brusc vrea un tip altfel. Dupa care poate continua cu a ei cautare de adrenalina sau poate fi suficient si va reveni la tiparul de inainte. De asta e absolut stupid sa faci promisiuni gen te voi iubi o viata, esti tot ce imi doresc. El poate fi tot ce iti doresti acum, dar peste secunda ti se poate parea brusc cel mai fad tip posibil. De multe ori tipele care sunt mai libertine se abandoneaza pentru scurte perioade (o noapte, una - doua saptamani) in bratele unor baieti mai linistiti. Dupa care vor pleca mai departe spre ceea ce prefera mai mult. Nu cred in etichete, doar in preferinte. Si nimeni nu are obligatia sa iti faca tie pe plac in fiecare secunda, nu vei gasi fericirea intr-o singura relatie. Cu totii avem dreptul sa facem ceea ce simtim, chiar daca probabil asta ii va rani pe cei apropiati. Cand accepti un partener primesti in egala masura si pumnalul si dezinfectantul. Pentru ca toate convingerile pe care le are acum sunt limitate de nenumarate experiente pe care inca nu le-a trait. Binele este si el ceva care nu poate fi definit concret, pot fi oameni care ti se par mitocani dar sa aiba caracter in sensul ca vor ajuta pe cineva intr-un mod in care putini ar face-o. Ca esti antisocial si mirosi ipocrizia de la o posta nu e un defect, desi iti inchide multe usi. Mai e si cazul in care un bine recunoscut universal este de fapt un rau imens. Vezi un om sarman care moare de foame si te gandesti sa ii dai bucata ta de paine. Dupa ce i-ai dat-o si a mancat-o constati ca ti-e foame si nu mai rezisti si nu poti procura de niciunde. Asa ca te duci si ucizi pe cineva, ceea ce nu s-ar fi intamplat daca iti mancai bucata de paine. Doar pentru ca niste situatii par doar ipotetice in cazul nostru nu le neaga cu nimic relevanta. Aceste lucruri abominabile se intampla, atunci cand nu iti dau mama si tata bani de club si altele si traiesti intr-un context social care te limiteaza mult.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Bacemi):

M-am cam pierdut printre detalii sincer sa fiu.
Puteai sa scrii si tu mai pe scurt dar cred ca intr-o oarecare masura am inteles ce ai vrut tu sa spui.
Da intr-adevar e si ce ai spus tu o posibilitate ca dupa un timp te saturi de anumite persoane si de caracterul lor si apoi vrei altceva ce crezi ca ar putea fi mai bine dar mi se pare ca ai cam deviat subiectul putin.
Da nimeni nu are obligatia sa iti faca pe plac, nu poti sa multumesti in totalitate un om indiferent de ce iti cere ca s-ar putea sa nu poate sa faca anumite lucruri.Nimeni nu-i perfect pana la urma.

| Bacemi a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Sunt recunoscut pentru deviatiile mele de discurs, nu imi place sa fiu concis :) Prefer sa simt ca am epuizat subiectul, dar si pe cele adiacente care ar putea contribui pentru o imagine mai de perspectiva. Cand raspund nu o fac doar pentru cel care a pus intrebarea dar si pentru mine si pentru cine ar mai aparea accidental pe acolo.

In alta ordine de idei uite poate iti place: https://www.youtube.com/watch?v=rhtKk-hU-XA

| Doarunaltutilizator explică (pentru Bacemi):

Nu il ascult pe Cheloo.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Bacemi):

Nu zic ca nu am apreciat raspunsul tau, chiar m-am gandit pentru o clipa sa iti dau tie funda dar am zis sa fiu corect atat cu voi cat si cu mine in acelasi timp.

| Bacemi a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Cel mai bun pret pe care il poti avea este propria identitate. Orice alegere conteaza decisiv deci sa iti oferi mereu timpul de care ai nevoie. Cred ca ai luat decizia corecta.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Bacemi):

Mersi ma bucur ca intelegi.

| IsabelaIssa a răspuns:

Nu m-au interesat niciodata banii nimanui, banii ii facem amandoi, impreuna. Am avut oferte destule, doar ca orgoliul meu nu a lasat vreodata un barbat sa imi cumpere nici macar un suc. E de vina zodia big grin Eu pana nu simt banul meu muncit de mine, nu ma simt bine, iar mie nu imi place sa ma simt inferioara nimanui. Fiecare alege cum considera mai bine in viata, ca e bine sau rau, asta decide fiecare in functie si de perceptia fiecaruia. Specific ca exista si barbati care stau cu femei pentru bani, nu doar invers. Nu toata lumea gandeste la fel, daca unii se considera fericiti asa, pentru ce trebuie sa se mai gandeasca? happy Fiecare alege cum sa isi traiasca viata si nu e nimeni altcineva responsabil de alegerile lui.

| RAY a răspuns:

Cand dumnezeu o sa intelegti ca nu noi alegem ceea ce ne place, fetele unele spun alta le plac ca si noua de astfel

http://www.descopera.ro/......eaza-viata

| anonimg a răspuns:

Sunt multi baieti care se "confrunta" cu aceeasi situatie. Asa am fost si eu in tinerete. Acum am iesit din lupta acesta care nu ajungea niciodata la victorie.
Cu trecerea anilor te maturizezi si vezi lucrurile din ce in ce mai bine. Baietii "macho" de partea lor, daca s-au culcat cu una sau mai multe fete inainte de casatorie, se lauda cu ceea ce cred ei ca au cucerit. Dar de fapt ei au 'cucerit' o cetate fara ziduri si fara aparare. Se poate numi cucerire cand o fata cade in patul unui barbat inainte de casatorie? Nicidecum.
Sa nu ne miram: daca sunt oameni constransi de situatie care isi calca pe constiinta, cu cat mai mult, de nevoie sau de placere, unele fete/femei se vand pe bani. Cate sotii impreuna cu copii lor traiesc de nevoie cu un tiran in casa. E alegerea lor; problema este ca sunt niste copii la mijloc care sufera din pricina nesabuintei mamei, care in tineretea ei a facut alegeri gresite. Si chiar daca va divorta, asta nu inseamna ca a trecut suferinta copiilor.
Adevarul este ca nici noi ceilalti care stam si privim astfel de scene, nu avem dreptul sa judecam oamenii. Poate ca fata aceea a fost lipsita de educatia parintilor ei; ea a facut alegeri dupa cum a stiut, fara sa priveasca in viitor, pe termen lung.
Sau poate ca fata aceea a fost maltratata intr-un fel sau altul de parintii ei(ca si copii de mai sus), si este si normal ca sa te arunci in bratele primului care iti ofera asa zisa 'dragoste'. De aceea nu putem sa judecam astfel de oameni. Stim ca pentru bani omul face orice; absolut orice; renunta chiar si la el insusi, la personalitatea lui, la tot ceea ce se poate numi 'om' in el. Aici este problema; si cine o poate rezolva? Cine poate aduce adevarata educatie in mijlocul oamenilor? Societatea, guvernul, biserica sau UE, sau SUA? Sau familia? Pentru ca despre asta vorbesc: despre educatie, despre moralitate. Singura putere de pe pamant care poate sa schimbe omul complet, deplin, este Biblia. Ciudat raspuns, nu-i asa? Biblia sau Dumnezeu nu alege pentru noi, ci ne invata cum sa alegem. Ne invata ca atunci cand ne este greu sa nu ne incredem in oameni, ci in Acela care zilnic ne poarta de grija, fie ca ne dam seama sau nu. Dumnezeu doreste, si ne poate reda personalitatea si demnitatea care le-am pierdut sau vandut fie pe lucruri mari fie pe lucruri mici.
De aceea spun ca niciun guvern, nici o tara si nici o autoritate pamanteasca nu poate schimba caracterul, inima. Noi asa trebuie sa privim lucrurile pentru ca acesta este adevarul. Niciun om nu-si poate schimba singur inima, caracterul.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonimg):

Sunt de acord cu raspunsul tau.
Cine stie poate aceea fata a crezut ca tipu respectiv e alesul inimii sale si nu l-a cunoscut mai binr si nu ii stia caracterul sau nu poti condamna o persoana anume care a facut o greseala dar eu vorbeam de fetele alea care se marita din interes si pentru confortul lor si atat.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonimg):

Din pacate nu mai sunt adolescentii atat de religiosi incat sa creada ce se spune in biblie sau sa creada in puterea lui Dumnezeu.
Unii chiar condamna biserica noastra sau asa ca este oarecum implicata in politica si ca din cauza religiei am ajuns unde suntem acum dar eu nu sunt de parerea asta.
Sunt convins ca Dumnezeu mai devreme sau mai tarziu candva o sa ma ajute sa imi gasesc sufletul pereche cineva care sa ma ajute si la bine si la greu mereu
As accepta defectele acelei persoane acelei fete ca ar fi bruneta ca ar fi grasa sau asa nu m-ar interesa tot ce ar conta este aa fie mereu langa mine sa ma ajute sa ma faca sa ma simt implinit si iubit si ma tina cu moralul sus si sa aiba incredere deplina in mine.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonimg):

O sa fac si eu compromisuri si daca si ea ar face la fel as fi si eu la fel pentru ea si as fi foarte loial pe cat posibil si as face-o si eu fericita jur asta pe cuvantul meu.

| anonimg a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu este bine faci compromisuri, deoarece asta înseamnă să renunți la principiile bune, sănătoase pe care le-ai acumulat până acum.
O fată care are o judecată sănătoasă este atrasa de un băiat care are principii sănătoase si care nu face compromisuri; adică nu cedează principiilor bune pe care le are.
Ca să-ti dau un exemplu, compromis înseamnă ca să renunți la Dumnezeu pentru o fată. Sau să începi să fumezi pentru cineva drag pentru ca să fiti amândoi la fel.
Dacă principiile tale sunt bune, atunci să nu faci compromisuri renunțând la ele, ci sa ramai statornic pentru că numai in felul acesta îl poti ajuta pe cel de lângă tine.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonimg):

Cred ca as prefera sa fac cum cred eu de cuvinta.
In anumite situatii as face compromisuri dar depinde si de cum ar decurge relatia respectiva, daca acele lucruri spuse de ea ar fi bune atunci le-as accepta dar daca ar fi total gresite si nu mi-ar convenii mie atunci nu.
Eu nu m-as schimba pentru nimeni, absolut nimeni daca asa am eu caractterul, mentalitatea si restul atunci asa o sa le am si in continuare, eu nu as renunta la ceva important pentru mine.
O sa vad eu pe parcurs ce o sa se intample dar nu am degand sa am mintea incarcata cu astfel de ganduri cu
ce ar fi daca_sau ce ar fi fost daca sau de ce nu am facut asa.
Prefer sa nu traiesc cu regrete si sa incerc direct, fara retineri fara sa ma gandesc la tot feluri de aberatii care nu ar face decat sa ma incurce.
Adica sa gandesc liber.

| OldSoul a răspuns:

Problema e ca fetele sunt atrase de barbatii cu incredere pe ei si acest gen de barbati se intampla sa fie badaranii despre care vorbesti tu.

| Doarunaltutilizator explică (pentru OldSoul):

Adevarat.
Trist dar adevarat.

| Doarunaltutilizator explică:

Uite o sa raspund eu primul, tin sa mentionez ca am zis ca baietii pot raspunde.
Da si banii sunt importanti, ca pana la urma fara ei nu te poti intretine si nu ai putea avea grija de sanatate, de alimentatie sau de igiena personala dar eu nu as pune banii pe primul plan atat de mult incat sa fiu cu o...parasuta,care are bani si de toate dar cu care nu m-as simti eu fericit si impacat doar pentru ca ar avea bani si ar arata foarte bine, daca nu este chimie intre noi practic si iubire aceea relatie nu ar avea rostul sa existe.
Asta e parerea mea personala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer să nu depind financiar de alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma pasioneaza masinile si nici banii altora. Nu-mi place sa primesc cadouri, sa mi se plateasca consumatia sau alte chestii care acum par normale. Ma face mult mai fericita daca-si ia el ceva care-i place din banii aia. Sau decat sa-mi ia nu stiu ce prostii din mall sa fie atent la aberatiile mele, zisesem o data, in treacat, ca n-am mai mancat de mult timp mere acre si dupa vreo 5 ore mi se face rau ca nu mancasem si fuge *la propriu laughing * sa ia ceva de mancare si se intoarce si cu un mar. Eu uitasem complet, el nu. Chestiile astea micute si simplute le apreciez.

Iar tu poate-l vezi un badaran dar el sa fie foarte atent si grijuliu cu persoana iubita iar cel politicos sa fie pur si simplu un tip fad/plictisitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu o intrebare pentru tine. Esti 100% sigur ca fetele care iti vor raspunde ( sau care au raspuns pana acum ) nu vor minti? Esti atat de naiv?

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am intrebat daca au fost si sincere dar in mare parte cred ca au spus adevarul dar fiecare cu parerea lui sau a ei, daca unele fete sunt proaste si materialiste, putin imi pasa, am vrut doar sa vad ce raspunsuri primesc aici sa vad cat de parasute pot fii unele fete de aici.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Daca n-ai un raspuns care sa ma intereseze atunci nu te mai obosi sa scrii ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Tu nu iti poti da seama cand cineva te minte aici online, daramite in viata reala cand o fata iti mai face si ochi frumosi, mai pune si putin mana pe umarul tau si tu ai uitat si pe ce planeta traiesti. Esti mic si neexperimentat. Naiv.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

E haide ca ma si cunosti tu sau asa mai departe.
Crezi ca ma intereseaza ce sfaturi ai tu de dat?
Eu decid ce e important pentru mine si nu unii de pe net daca v-as fi cerut sfaturi legate de viata as fi fost dispus sa le ascult.
Cred ca as putea sa imi dau si eu seama daca o fata nu mi-ar spune adevarul in anumite situatii cu privire la lucruri sentimentale si astea.
Am vazut deja destule fete tampite care nici una nu e mai diferita fata de cealalta si nu trebuie sa imi dai nu stiu ce sfaturi tampite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Un arogant care crede ca le stie pe toate cand este clar ca nu este asa. Spune expertule, ai mai mult de 17 ani? Chiar m-ar mira asa ceva.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Tu probabil vorbesti dintr-o alta perspectiva.
Probabil oi fi trait o dezamagire in dragoste sau asa este?
Eu nu sunt atat de ipocrit incat sa cred ca toatr fetele sunt niste pramatii de pe centura nu pentru o clipa asta as fi crezut dar am zis ca nu e bine sa gandesti asa doar din cele auzite de altii sau de la televizor si ca exista pe undeva persoane care nu sunt rele cum le credem n

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Daca intrebarea ta originala era " Fetelor va plac baietii de treaba" primul comentariu era la fel. Esti naiv sa crezi ce spune lumea in general si ca e 100% adevarat. Nu cred ca toate femeile sunt panarame, nici nu pot sa ma laud ca am vazut multe dar din ce am vazut pana acum, TOTI ( ambele sexe ) mint la greu ca sa dea mai bine. Sa para mai de treaba. Tu este evident ca nu ai trecut prin multe dar esti mic, nu e vina ta. Cu timpul ai sa vezi ce si cum.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Bine asta da nu numai fetele sunt niste prefacute baietii sunt si mai si sa nu se creada ca am ceva numai cu fetele nici baietii nu sunt mai breji, cred ca majoritatea baietilor pe care eu ii stiu sunt foarte perversi si asa mai departe.
Oricum nu au raspuns multi oameni aici dar am remarcat ca raspunsul tau e apropiat de cel al lui Bacemi si el a spus acelasi lucru legat de adevar si minciuna dar intr-o alta maniera.
Da sunt multi oameni mai prefacuti sa spunem asa dar asta nu inseamna ca daca am intalnit un mincinos cu doua fete odata trebuie sa ne pierdem increderea in anumiti oameni, din greseli inveti sunt multe pramatii aici dar nu trebuie sa bagam pe alti oameni in aceeasi oala cu acele pramatii.
Increderea e foarte importanta in viata si daca noi nu o avem fata de o persoana atunci nici persoana aceea nu o sa o aiba fata de noi.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Am vazut si eu destule lucruri mai mult sau mai putin importante in viata si am vazut cat de ipocriti pot fii unii.
Baietii(in unele cazuri)sunt si mai prosti si mai perversi si mai insensibili decat fetele.
Exista multe tipuri de oameni in lume cum ar fi:
Pupinfundistii,excrocii,mârlanii, perversii, alcoolicii, obsedatii etc etc
Aproape zilnic dai cate unul din astia mentionati.
Trebuie sa ne impacam cu ideea ca o sa fie si persoane on viata care nu o sa ne placa si care sa nu fie cum ne asteptam noi, am invatat asta, in cei 16 ani ai mei am vazut si auzit mai multe decat as fi crezut, crede-ma.
Scoala vietii frate, scoala vietii.
Sunt unele lucruri in viata pe care nu le inveti numai la gimnaziu liceu sau din carti, inveti mereu cate ceva nou pretutindeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Esti foarte, foarte naiv si in viitor o sa ai mari probleme din cauza asta. Sa stii si tu, increderea trebuie castigata. Nu e ca ofer asa ceva cuiva doar ca are ochi frumosi. Cat despre baietii sunt perversi, daca fetele nu vorbesc cu tine despre sex asta nu inseamna ca nu se gandesc la asa ceva. Am gresit mai sus. Nu cred ca ai 17. Mai degraba 16 sau sub 16. Cum am zis, de acum in colo o sa vezi multe si marunte. Depinde de tine daca bagi ceva la bibilica, daca esti atent la detalii. Daca nu, vei fi comun la fel ca majoritatea. Cat despre raspunsul lui Bacemi, am vazut doar primele 2 randuri si deja presupun ca e un raspun bun. Cel putin a inceput bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

E a 2 oara cand spui ca baietii sunt mai perversi. Tu trebuie neaparat sa vezi telefonul unei fete de 20 de ani. Daca ai vedea ce poze au cu ele majoritatea nu ai zice numai despre baieti asta laughing.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Ma rog poate mai sunt si alte lucruri pe care nu le stiu viata e insasi o lectie dar asta nu inseamna ca sunt naiv.
Nu stiu eu ce si cum stau lucrurile pe pamant in totalitate si nu am de unde sa stiu ce gandeste altul si ce ar vrea sa faca si sunt convins ca nici tu nu stii atatea lucruri despre anumiti oameni doar ni sunt Nostradamus.
Sigur tu esti mai experimentat decat mine ca poate ai o varsta mai inaintata dar sa recunoastem ca nimeni nu e atot stiutor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Sa fi atotstiutor ar fi foarte plictisitor. Frica oricarui om de stiinta, ca intr-o zi le va sti pe toate si nu o sa mai fie nimic nou ce sa invete / descopere.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Cat despre sex nu prea ma preocupa asta acum mai e pana atunci eu nu sunt genul ala de baiat daca intelegi ce vreau sa zic eu nu as fi cu o fata doar pentru aspectul ei fizic sau pentru ca ar oferi partide bune de sex.
Eu ma ghidez dupa alte principii si dupa alte alea.
Asta nu ma face atat de naiv pe cat ma crezi tu sau altii dar aici tine si de felul de cum ai fost tu crescut si de ce caracter ai pana la urma nimeni nu e perfect.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Sunt multe alte lucruri care inca sunt nedescoperite viata e plina de surprize.