| Liviu_Badiu_1970 a întrebat:

Ma numesc Mada si am 11 ani.
Vreau sa imi dati un raspuns la intrebarea : De ce nu pot visa urat?
Mereu mi-am dorit sa visez urat, eu sunt un baiat care se uita la filme horror de 3 ori pe zi si totusi nu ma sperii.
Tot incerc sa am un vis urat si nu reusesc.
Ma puteti ajuta?
Voi ce faceti ca sa visati urat?

Răspuns Câştigător
| Deleb a răspuns:

Depinde acum, nu conteaza cate filme horror vezi, conteaza daca le si intelegi si acum, eu spre exemplu, nu visez nimic legat de filmele horror pe care le vad, si sunt preferatele mele, vad aproape in fiecare zi cate unul, ci mai degraba am vise legate de temerile mele. Dupa ce vei mai creste, o sa ajungi sa ai din ce in ce mai multe temeri, sau intamplari neplacute, de care iti vei aduce aminte cumva, inainte de somn si asa poate o sa visezi ceva urat.

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cosmaruri fara motiv nu au decat copii prepubertini. De frica de necunoscut, de lipsa de intelegere a evenimentelor zilnice, de bataia data de parinti, din cauza diverselor frici naturale ce vin pe linie genetica - viseaza caini atacandu-i, paianjeni, oameni rai, monstri etc.

In mod normal, un adolescent si mai ales un om matur nu mai are cosmaruri fara motiv. Motivul unui cosmar e o trauma reala nu faptul ca te uiti la un horror. Cei care au cosmaruri fiindca se uita la filme horror imi pare rau s-o spun au dezechilibre psiho-emotionale.

Eu ma uit la tone de filme horror si sf si foarte rar am vise care sa ma sperie iar cosmaruri in adevaratul sens al cuvantului n-am mai avut de foarte multa vreme si oricum ultimul de care imi amintesc era cu cineva care incerca sa ma sugrume acum vreo 6 ani cred ca am visat asta.

Se spune ca daca vrei sa visezi si sa-ti aduci aminte ce-ai visat sau vrei sa visezi intens e suficient sa mananci anumite alimente cu o ora inainte sa te culci in special carne. La mine functioneaza insa eu nu am cosmaruri am altfel de vise.

| William a răspuns:

Urmareste insidious 1 si mirrors 1 noaptea inainte de culcare si fara sa tii mana la ochi.

| Liviu_Badiu_1970 explică (pentru William):

Sa mor eu am vazut mirrors 1 cand aveam 3 ani inainte de a merge la biserica.
M-am uitat la el si m-am speriat si seara, nimic.

| frostxtq a răspuns:

Eu nu fac nimic pentru a visa urat. Nu credeam ca sunt persoane care isi doresc acest lucru. Stai linistit, nu trebuie sa e chinui sa visezi urat, odata ti se va intampla si vei vedea ca nu e prea placut.