| nfshp a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la o facultate tehnica in domeniul Mecatronica si Robotica si in primul rand nu stiu ce inseamna Buget si Taxa si in al doile rand nu stiu dac pot si acceptat daca la bacalaureat am optat pentru biologie.

Dau funda daca ma poate lamuri cineva.
Multumesc

2 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Păi, poți să ai loc la buget, adică școlarizarea ta este acoperită de facultate, dacă ai medie mai mare, sau la taxă, adică îți plătești tu taxa de școlarizare (undeva între 3000 și 4000 de lei în majoritatea cazurilor, în România), dacă ai o medie mai mică, criteriu stabilit de fiecare facultate în parte. Nu contează alegerea făcută la BAC, îți poți depune dosarul la facultatea respectivă indiferent de asta. Problema se pune în felul următor - cel mai probabil vei da admitere. Ești pregătit să susții un examen de admitere? Documentează-te de pe site-ul facultății la care vrei să dai, vezi cum se dă admitere, cum sunt subiectele de examen dacă e examen etc etc.

| alessia5158 a răspuns:

1.Student "la buget" -> studiile universitare sunt finantate de catre stat --- nu le platesti din propriul buzunar.
Student 'la taxa" -> platesti, din buzunarul propriu, echivalentul taxei de scolarizare al carui cuantum este diferit de la o facultate la alta.
*Daca matematica ( M1 sau M2) nu a fost a doua proba obligatorie de bac, i-ati gandul de la o facultate cu profil tehnic precum mecanica si specializari precum mecatronica si robotica--- chiar daca vei gasi vreuna cu admiterea organizata dupa principiul "media (de bac!) bate optiunea".