| stefanfanu a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar niste rami pentru pc deoarece am doar 1 gb ram. Vreau sa stiu daca frecventa de la ramii pe care vreau sa-i cumpar trebuie sa fie neaparat ca frecventa de la ramul pe care il am?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ramu-ul care il ai in pc este pe 667MHz dar merge si de 800 MHz DDR 2 si maxim 4GB de Ram. Dca vrei sa schimbi tot ramul ii pui 2-4 GB de 800MHz CL5, daca vrei sa pastrezi ramul din pc, cumperi un Ram de 2 GB la 667MHz CL5

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca vrei za mearga si ramul pe care il ai, trebuie sa fie aceeasi frecventa/model, in alte cazuri vezi cat suporta placa ta de baza. Daca nu sti, spune ce placa de baza ai.

| stefanfanu explică (pentru neluL):

Www .pchouse.ro/kit-placa-de-baza-intel-dg31pr-cu-cpu-dc-2-70-ghz-e5400.html asta e placa de baza

| stefanfanu explică (pentru neluL):

Si la Pc am ramul asta : 1GB 2Rx8 PC2-5300U-555-12-Eu
Nici nu-mi dau seama ce frecventa are...

| neluL a răspuns (pentru neluL):

Aici ai 2GB la 667MHz
http://www.pcgarage.ro/......venta-667/

| neluL a răspuns (pentru stefanfanu):

Ramu-ul care il ai in pc este pe 667MHz dar merge si de 800 MHz DDR 2 si maxim 4GB de Ram. Dca vrei sa schimbi tot ramul ii pui 2-4 GB de 800MHz CL5, daca vrei sa pastrezi ramul din pc, cumperi un Ram de 2 GB la 667MHz CL5

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In general da. Depinde ce RAM-i ai. La DDR3 nu conteaza deoarece vor lucra cu frecventa cea mai mica. Asa am eu 4 Gb 1333 Mhz si 4 Gb 1600 Mhz. La DDR sau DDR1 (cum vrei sa-i zici) nu merge si la DDR2 de multe ori nu merge.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu e musai, trebuie neaparat sa citesti pe cutia sau carticica placii de baza. De obicei o placa de baza merge cu RAM de vreo 2, 3 frecvente, deci poti cumpara RAM in acel interval. Daca placa ta suporta de ex 1333, 1800, 2100, alegi de preferat pe cea mai mare sa-ti mearga mai bine si iei un set dual channel de cat iti trebuie de 2100 sau ma rog cat iti duce placa ta.