| phantom2k a întrebat:

Salut tuturor, am 17 ani si peste cateva zile fac 18 chiar acum am vazut o stire la TV despre un atac terorist la o defilare a pacii, sau ceva de genul si aceste atentate sunt din ce in ce mai raspandite in lume, credeti ca asta e sfarsitul? incet incet sa fie capatul acestei ere? intotdeauna mi-a fost frica de aceste subiecte, totusi am doar 17 ani si ma gandesc si la cei mai mici decat mine care de abia isi incep viata ca si noi de altfel, de asta nici nu prea urmaresc stirile, stiind ca se intampla asta in lume, nici nu stii, in timpurile noastre doar o bomba si puff a disparut o intreaga tara de pe harta! ce parere aveti? sunteti speriati?

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu vine sfarsitul lumii, vine al 3-lea razboi mondial, care va aduce cu el destule dezastre cum e normal intr0un razboi, si se mai curata lumea. Dar asta nu inseamna ca vine sfarsitul. De ce sa iti fie frica de sfarsitul lumii in loc sa te gandesti la ziua de maine?

| T0T a răspuns:

Nu.

| sublime89 a răspuns:

Acum 70 de ani Europa era in ruine dupa cel de-al doilea razboi mondial. Atunci era momentul sa vorbim despre sfarsitul unei ere, nu acum. Ce se intampla in prezent nu e nimic comparativ cu ce s-a intamplat atunci. Au murit zeci de milioane de oameni doar in Europa. Situatia din prezent nu e deloc rea, desi poate parea asa cand te uiti la stiri. Evenimentele negative vor fi mereu scoase mai mult in evidenta, pentru ca ele provoaca cele mai multe griji. De cand e omenirea, razboaiele au venit si au trecut, unele mai mari decat altele. Insa de fiecare data am mers mai departe, si chiar am prosperat. Sa speram ca pe viitor vom avea mai multa intelepciune, si vom sti sa renuntam la nationalism si la convingeri religioase fanatice. Daca vom face asta, atunci razboaiele se vor rari tot mai mult.

| Sociopat a răspuns:

Nu. Cand am facut 18 ani mi-am zis ca trebuie s-o iau mai usor, ca acu' pot sa ajung la puscarie sa mi-o dea aia la buci. Am contemplat atat de mult la umanitate si sfarsitul lumii cand eram varza ca acum chiar nu ma mai intereseaza ce se intampla cu lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu când am facut 18 ani mi-am dat seama ca televizorul se tine stins cu rol decorativ. Mai ai si talica timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mai bine închide televizorul.

| CristinaSNC a răspuns:

Eu zic sa nu te mai ingrijorezi atat si sa iti traiesti viata la maxim. Viata se poate sfarsi oricand, nu numai datorita unor atentate. Mai devreme sau mai tarziu toti murim.
Apropo, un sfat : fa ca mine si tine televizorul stins majoriatatea timpului, sunt numai cacaturi acolo.

| Anna121 a răspuns:

Stai linistit ca n-o sa patim nimic, serios, de cate ori s-a zis la stiri c-o sa vina sfarsitul lumii in ultimii ani? De vreo 10 ori. Mai bine nu te mai uita la televizor, e mai bine.