| Neimportant123 a întrebat:

Salutare!
Am si eu o problema...
Am 17 ani si cand ies cu prietenii sunt "lipsit de viata"(stau pe o banca si ma holbez la ceva) nu stiu sa intervin intr-o conversatie si nu particip la activitati decat daca sunt chemat.
Singurul moment cand sunt binedispus este cand sunt beat si asta nu se intampla prea des pentru ca nu sunt un fan al bauturii.
Chestia asta ma afecteaza si in relatii
(vorbesc cu o fata, glumim dar nu stiu sa ii dau impresia ca o plac).
As dori niste sfaturi sa scap de "timiditatea" asta
Multumesc anticipat!
Nu stiu daca am ales categoria buna

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Nu ai destula incredere in tine.Probabil te gandesti prea mult la ce vor zice ei/ea, si iti este frica sa nu rada de tine.Analizeaza`te mai bine si vezi care sunt punctele tale forte apoi gandeste`te la ele de cate ori apare frica asta. Pune mana citeste cateva materiale despre seductie si invata sa fii mai indiferent.

| Neimportant123 explică (pentru WaterDrop):

Ai dreptate, o sa incerc sa am mai multa incredere in mine si o sa incerc sa scap de frica de a rade cineva de mina
Multumesc

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poate faci asta pentru ca nu te simti bine in grupul tau de prieteni. Incearca ceva mai restrans. Tu vrei sa devii alfa?
Ar trebui sa nu iti pese de ce zici.

Iar cat despre fata, pai daca chiar sunteti prieteni atunci e bine. Poti foarte usor sa faci glume cu aluzie la ea ca e frumoasa sau ca o placi.

| Neimportant123 explică (pentru DoarBogdan):

Nu vreau sa devin alfa, vreau decat sa pot deveni mai sociabil si sa ma integrez mai bine (glume, activitati etc.)

| T0T a răspuns:

Și eu sunt timid dar pe lângă asta am momente când sunt pierdut, nu mă concentrez la conversație, sunt pe lângă. Mi se întâmplă destul de des. La mine nu e sau nu mai e vorba de încredere, nu în acele situații, dar pur și simplu așa sunt eu. Dacă la tine e chestie cu încrederea, găsește persoane care să îți ofere acea încredere în tine, care să te aprecieze.