| Doarunaltutilizator a întrebat:

Salutare TPU-tisti.
Am mai pus o intrebare asemanatoare mai demult dar subiectul e putin diferit.
Sunt sigur ca majoritatea dintre voi ati terminat gimnaziul,liceul sau facultatea, ei bine intrebarea este:
Acum daca v-ati intalni pe strada din intamplare dupa vreo 4 luni cam asa cu un fost profesor sau cu diriginta i-ati da buna ziua sau nici nu i-ati baga in seama? si de ce?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Evident ca as saluta orice fost profesor de-ai mei, le port tuturor respect si recunostinta pentru tot ce m-au invatat in anii de gimnaziu, liceu si facultate. Dar asta e si pentru ca am fost norocoasa, am avut profesori foarte bine pregatiti, deschisi la minte, buni pedagogi si cu o cultura generala vasta.
Iar pe unii dintre fostii mei profesori chiar ii salut zilnic, pentru ca de 11 ani, de cand am absolvit Facultatea de Litere, m-am intors ca profesoara in liceul in care am invatat ca eleva (clasele V-XII) si, deci, am devenit colega de cancelarie cu fostii mei profesori. Acum suntem prieteni, ma adresez lor la ''per tu'', mergem unii la aniversarile altora si impreuna la petreceri ale elevilor, banchete, excursii etc si avem o relatie foarte frumoasa.
Pe de alta parte, ca profesoara, pastrez legatura cu aproape toti fostii mei elevi, ne trimitem e-mailuri, ne felicitam de sarbatori si la aniversari/onomastici, mai facem in grup si cate o iesire, vara, la un restaurant sau cafenea, sa ne amintim de timpurile adolescentei lor, ma mai surprind placut in timpul anului scolar cu cate o vizita la liceu, iar cand ma intalnesc, intamplator, pe strada, cu unul dintre ei, daca nu ne-am vazut de mult, stam la discutii si cate o ora intreaga. Insa eu am avut tot timpul o relatie calda, apropiata, cu elevii mei (de asta si dupa absolvire am mentinut legatura), le-am fost mereu nu doar profesor, ci si o prietena buna si apropiata, care i-a respectat mereu, nu le-a vorbit niciodata urat, a organizat pentru ei o multime de activiati extrascolare si am lucrat impreuna cu cea mai mare placere.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Cameliapantiru):

Imi place asta, mi-a placut raspunsul tau.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Ma bucur mult!
Noapte buna!

14 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Diriginta nu ma suporta si nici eu pe ea, insa cand am intalnit-o, chiar daca nu aveam de gand s-o salut, s-a uitat la mine si n-am avut ce sa fac. Pe cei care consider eu ca s-au purtat urat cu mine in timpul celor 4 ani de liceu nu ii bag in seama. Pe restul ii salut cu drag, cu respect si mai schimb si doua-trei vorbe.

| KodrutZ a răspuns:

Depinde de profesor. Unii sunt morti, pe altii nu ii salutam nici cand ne erau profesori... iar pe altii i-as scoate la restaurant si as face cinste.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Dar macar te observau profesorii?

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Unii cu placere, altii cu oroare. happy

| Drimmero a răspuns:

Am avut numai profesori de treaba, mai ales la liceu care m-au ajutat, i-as saluta cu mare drag.

| UnBroken2016 a răspuns:

Depinde ce profesor. Daca ma gandesc la cel de mate, cred ca i-as face statuie laughing. Asa om de treaba si profesor foarte bun nu am mai avut in afara de el.Ma mir ca nu avea vreo 5 puradei acasa omul ala ca asa nervi de otel ca el nu am mai vazut pe cineva laughing. Restul sunt cu du-te-vino.

| Doarunaltutilizator explică (pentru UnBroken2016):

Fostul meu prof de mate de la gimnaziu care mi-a fost prof de 4 ani de zile cred ca ar fi injurat pe strada daca unul din fosti mei colegi l-ar intalni,nici eu nu-l suportam pe ala,era prea nesimtit dupa parerea mea, eu nici nu l-as baga in seama chiar daca s-ar uita in ochii mei, ma fac ca ma uit sa vad cat e ceasul, ma uit in buzunare ca sa para ca nu l-am vazut, oricum pe ala il doare undeva de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici iti dai seama ca fiecare o sa raspunda diferit.
Daca ai avut ceva probleme cu un profesor, o sa zici ca nu il saluti pentru ca meh, nu il suporti si poate nici lui nu ii esti prea simpatic.
Dar daca nu ai avut nicio problema cu profesorii, e normal ca ii saluti, dai dovada de bun simt si respect.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Asa este.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este chiar asa. Adica cel putin eu nu gandesc asa. Daca am avut o problema cu un profesor si eu am fost vinovat, iar acesta doar a aplicat regulamentul, atunci nu pot decat sa il respect. Daca am avut vreo problema cu un profesor si eu am fost vinovat, iar acesta pe langa sanctiunile prevazute in regulament s-a purtat necuviincios (insulte, amenintari, mistouri, etc.) atunci cu siguranta acel om nu merita nici macar un salut din partea mea. Si, mai rau, daca n-am fost vinovat si s-a purtat urat, atunci sa zica mersi ca nu m-am razbunat. Am avut parte, din pacate, de profesori care faceau exces de putere si puneau intr-o lumina proasta elevii. Ce vreau sa spun este ca, chiar daca vreun elev a avut vreo problema cu un profesor, acesta trebuie sa mediteze, sa se gandeasca cine a fost vinovat, ce solutii erau si cum s-a comportat fiecare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

In cazul asta da happy Dar am avut un profesor care abuza de functia lui, vorbea si face niste chestii pe care nu ar trebui facute de un profesor.Nu putea intra la inima niciunui elev, ca sa zic asa. Dar cum ai zis si tu, e imatur sa te superi pe un profesor doar pentru ca isi face meseria.Si ar fi bine, daca si elevii si profesorii s-ar gandi mai mult ca cine si cu ce a gresit si care a reactionat gresit.
Dar dupa si cum stii, nu prea mai conteaza varsta in ziua de azi, multi au trecut prin viata fara sa invete nimic ( sau nimic bun ). Imi pare rau ca nu prea mai exista exemple in ziua de azi.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AFR81):

Sunt de acord cu tine, profesorii trebuie sa-si faca treaba ei sunt indreptatiti pentru asta, trebuie sa respecte regulamentul.