| EnvyU a întrebat:

Salutare, v-ati confruntat vreodata cu prostia din capul vostru? Adica sa fi avut o perioada cand nu stiati ce sa faceti sau va era mai usor sa nu faceti nimic pentru ca asa era mai confortabil.
Eu am probleme, multe probleme si imi este dificil sa le rezolv singur insa nu stiu ce sa fac.
In primul rand sunt prost, cel putin asa cred eu, lumea imi zice ca nu sunt prost ca imi merge mintea insa eu asa simt, ca sunt prost, nu stiu sa fac nimic, nu am invatat niciodata in viata mea. Inca din clasa intai luam note doar pe ce imi aduceam aminte de la ore dar nu am stat sa citesc mult si sa invat, anul asta vine bacul si eu le-am spus celor din jur ca vreau sa dau la facultatea de psihologie (e ceva ce ma atras de multi ani) insa cand ma gandesc cat trebuie sa invat pur si simplu zic "nu am cum sa invat atat, sunt prea prost sa reusesc ceva". Pur si simplu tot ce fac e sa stau la calculator sa ma joc pentru ca imi e mai usor decat sa invat, asta probabil ca sunt si foarte lenes.
A doua problema este ca nu am incredere in mine deloc. Deci deloc deloc, nu am avut niciodata o gagica si am 24 de ani (nu am fost la scoala 4-5 ani) am fost cu o fata cand aveam 18 ani, am vb cu ea 2 saptamani apoi m-am dus la ea bla bla nu mai sunt virgin (din fericire) insa de atunci nimic.
Am atatea defecte si probleme incat nu stiu cu care sa incep.
Stiu ca cel mai simplu lucru de facut ar fi sa ma apuc de invatat serios si sa imi caut un job ca sa ies din starea asta, dar aici e problema, vreau dar nu vreau, adica vreau sa ma schimb, imi doresc asta, dar nu vreau pentru ca m-am obisnuit sa nu fac nimic.
Stiu ca tot ce trebuie sa fac "get off my ass" si sa fac ceva stiu ca asta o sa ziceti, insa nu e asa de simplu chiar daca pare simplu, nu stiu cum sa va explic.
Cred ca sunt intr-o stare de depresie in care realizez ce probleme am stiu care e solutia dar imi e dificil sa actionez.
S-a confruntat cineva cu problema asta? ce ati facut?

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu esti in nicio depresie.
Pur si simplu esti prea lenes ca sa-ti ridici curul de pe scaun si sa faci ceva constructiv atat pentru tine, cat si pentru ceilalti. Nu esti prost, notele de la scoala nu reflecta in niciun fel inteligenta, sunt doar niste chestii ce nu ai vrut sa le inveti, nu pentru ca n-ai fi inteles, ci pentru ca ti-a fost prea lene.
Nu ai avut pretena pentru ca stai toata ziua la calculator, nu socializezi, nici nu intalnesti persoane noi cu care ai putea sa comunici. Iar fetele nu pica din cer.
Am patit si eu chestia asta, de multe ori, sunt intr-o stare de lene permanenta, chiar si acum, de exemplu trebuia sa invat, dar am ales sa stau pe TPU.
La facultatea de psihologie se intra destul de usor, trebuie sa citesti de cateva ori toata materia de pshiologie din clasa a X-a si vei intra. Iar in timpul facultatii te conformezi, ori inveti, ori ai restante. De terminat, oricum o termini.
Scapa de chestia cu prostia, asta e doar o scuza pentru a nu pune osul la treaba.

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu esti prost, esti foarte delasator...vezi ca timpul trece...

| Mădălllinna a răspuns:

AMBITIA iti lipseste! happy