| secessumaeternum a întrebat:

Sinuciderea este singura solutie, singura cale de a atinge linistea spirituala de care am atata nevoie?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Adesea tind sa cred acelasi lucru, dar pe de alta parte, ma indoiesc ca aceasta este solutia. Personal am ales sa mai raman pe aici o vreme, poate se mai schimba ceva sau poate reusesc sa descopar raspunsurile pe care le caut.

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar merge şi o lobotomie (ştii, să-ţi extirpe tragediile şi nefericirile autoinduse).

| MioaraParalescu a răspuns:

Vezi-ti de viata ta si incearca sa faci ceva in privinta lucrurilor care te-au adus la gandurile astea, aia e cea mai buna solutie nu sinuciderea.

| CataC a răspuns:

Poti sa-ti gasesti scuze si sa-ti autoinduci tot ce vrea sufletelul tau zbuciumat.
Poate faci totusi un efort si faci ceva concret cu viata ta si-i scutesti pe ai tai de suferinta inutila pe care le-o cauzezi.
Ar fi o mica dovada de bun simt, nu crezi?

| milan9 a răspuns:

Sinuciderea NU poate oferi nici unei persoane 'liniste spirituiala". Sinuciderea este doar un refuz al ajutorului divin, o indepartarea de iubirea oferita de Dumnezeu. "Refugiul" acelei indepartari nu este altul decat ceea ce numim in general a fi "Iadul", eterna "companie" a ingerilor rai, asemeni unui film ce nu se va termina niciodata.
Nu cunosc nici un cinefil al filmelor de groaza care sa-si doreasca cumva sa ia parte la acea "actiune"...

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu, poti la fel de bine sa iei si calmante.

| Duucu a răspuns:

Go on, daca atat de tine motivatia.

| ALGator a răspuns:

Pentru "galerie": Asa ceva nu se incurajeaza niciodata! Documentati-va.

Pentru secessumaeternum:
Poti obtine linistea spirituala la un nivel acceptabil prin multe solutii. Dar un pic de modestie si realism nu strica. Cita liniste iti poti dori? Liniste absoluta? De ce tocmai tu?
In moarte nu exista nimic. Nu exista "solutii" si nici macar liniste.
Daca chiar ai ginduri serioase, atunci e bine sa te vada un specialist in carne si oase. Una e realitatea mintii si alta e realitatea in care traim.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca NU!

Solutia este sa ELIMINI CAUZA PROBLEELOR TALE!

Sinuciderea e solutia celor lasi, lupta e izbavirea celor puternici.

| Happyjump a răspuns:

Wow,ce suflet poetic!

| LuciWv a răspuns:

Poate ceva probleme te apasa si crezi ca viata asta nu merita traita si in mare cam asa,iar daca vei muri vei trece dincolo...
Dar de ce asa de repede?
O sa ai o eternitate sa stai acolo cand iti vine vremea,de acolo nu poti pleca alt undeva asa ca bucurate de viata pamanteana caci pe cealalta nu o sa gasesti ceva de care mult nu pot trai: NET laughing,TV,WI-FI,PC-uri,Telefoane,Tablete,Masini,Masina De spalat,Bec,Curent, Fix, Muzica, MP3, MP4, PS1, 2,3, 4, PSP,Jocuri, etc.
Nimic din ce avem noi aici nu o sa intalnim pe cealalalta lume.
Doar persoanele noastre dragi noua.

Deci mai ai ceva ani cu toate cele pamantesti caci nici odata no sa le mai ai.
App. acolo nu e : Cafea,Fast-Food,Tigari,Droguri.

Acum gata cu gluma,nu merita sa-ti iei viata pentru nimic,pentru ca no sa ajungi in Rai ci in Iad, Viata e un dar de la Dumnezeu, sau in ori ce religie, daca refuzi acest dar il refuzi pe Dumnezeul tau si el te va refuza pe tine si vei chinui o eternitate in chinuri, foamete si alte suferinte in Iad alaturi de Diavol.
Nu o sa ai nici o liniste spirituala acolo.

Bafta

| leFunnyDuck a răspuns (pentru LuciWv):

Stai. de unde stii tu asta? ai fost tu acolo sau ceva?
Raspuns : daca tu asta crezi okay insa totusi ar trebui sa "re-evaluezi" viata ta.
Gandeste-te la persoanele drage si cauta pe cineva care sa te inteleaga.
Te poti duce la un psiholog.

| LuciWv a răspuns (pentru leFunnyDuck):

Asa cred eu, daca tu crezi ca pe ce lalta lume vei gasi Net, pc sau alt ceva de pe lumea ast a cred ca tu trebuie sa mergi la pshiolog

| a3e6u9 a răspuns:

Păi și ce aștepți, aprobarea noastră? Vrei să-ți facem galerie sau ce?

Nu cred că vrea cineva să stea în calea liniștii tale spirituale. :-)

| TeckTonik997 a răspuns:

Asa fi un las/lasa de care o sa rada toata lumea si o sa isi aduca aminte de tine o saptamana, spunand:"ce idiot/idioata..." iar apoi o sa fi uitat/a pe veci de toata lumea, mai putin de parinti care o sa sufere enorm.

| secessumaeternum explică (pentru TeckTonik997):

Mi se pare ca esti mai las daca continui sa traiesti si in plus ca suferi de o vadita grandomanie

| doreal a răspuns (pentru TeckTonik997):

Si mie mi se pare o lasitate chestia asta. Poate ca viata fara suferinta si fara atatea aventuri, catodata e plictisitoare... nu?

| TeckTonik997 a răspuns (pentru doreal):

Nu, mi-ar placea o viata frumoasa si linistita, problema e ca... necazul si problemele te fac puternic happy

| doreal a răspuns (pentru TeckTonik997):

Exactwinking

| immaBeast a răspuns:

Eşti sigur că asta a rămas singura soluţie? ( nu încerc să te conving să nu o mai faci, te întreb doar, eşti 100 % sigur că asta a mai rămas? )
Gândeşte-te bine, gândeşte-te de mai multe ori, nu se ştie niciodată de unde răsare o " portiţă larg deschisă ", unde poţi evada de toate problemele, toate gândurile negative ş.a.m.d.
Dar... dacă chiar eşti sigur că asta a mai rămas, mult succes, îţi recomand să te documentezi bine înainte, ai eşuat toată viaţa în tot, nu cred că vrei să eşuezi şi în ultimul tău gest de a te autodistruge.

| dani2404 a răspuns:

Ok, si de ce ne spui noua asta? E la moda sa te sinucizi sau ce, numai intrebari din astea vad pe TPU.

| Gabbriell a răspuns:

Viata este intunecata, neagra si n-are nici un sens.

| milan9 a răspuns (pentru Gabbriell):

Viata are un sens vesnic, un sens pe care il poti intelege numai prin acceptarea vesniciei, prin aceptarea credintei in DSumnezeu.

| elements1994 a răspuns:

Nu e ceia ce ai nevoie,, fiidca nu stii ca acolo va fi liniste, adica nimeni nu stim ce ne asteapta dupa moarte, poate acolo te asteapta si mai mari probleme?