| anca_2642 a întrebat:

Sunt clasa a 7-a. Va rog sa imi ziceti ce sa citesc? Sau mai bine zis, de ce carte sa ma apuc?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Charles Dickens-Oliver Twist, Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Harriet Beecher Stowe-Coliba unchiului Tom sau, dintre cele apărute mai de curând, genul fantasy, seria Tara Duncan de Sophie Audouin-Mamikonian, Bufniţa-Carl Hiaasen(foarte amuzantă), cărţile din seria Gossip Girl...depinde ce gen îţi place.

37 răspunsuri:
| fsdfdsfdsf a răspuns:

Twilight'... E superba' :X

| Elena_9796 a răspuns:

Si eu sunt tot a 7ahappy
eu vreau sa ma apuc de Tess d`Uberville sau Tess Duberfield[numele asta nu stiu cum se scrie] oricum e aceeashi carte. e de Thomas Hardy! mie mi`o da matusa mea.
eu am vazut filmul si am ramas ff impresionata de el si vreau s`o citesc...
altele...
sa vad.
iti recomand Recreatia Mare de Mircea Santimbreanu
Ciresarii de Constantin Chirita

| allleeeee a răspuns:

LECTURI LITERARE PENTRU ELEVII DIN GIMNAZIU

PREVĂZUTE ÎN PROGRAMA ŞCOLARĂ ŞI ÎN MANUALELE ACTUALE

LECTURI LITERARE pentru clasa a VII - a

Balada populară: Monastirea Argeşului

Balada cultă: Paşa Hassan, Moartea lui Gelu (George Coşbuc), Horea (Aron Cotruş),
Veche întâmplare (Nichita Stănescu), Noaptea Sfântului Andrii (Vasile Alecsandri), Mistreţul cu colţi de argint (Ştefan Augustin Doinaş) sau altele.

Basmul versificat: Călin Nebunul (Mihai Eminescu)

Poemul fantastic: Călin (file din poveste) (Mihai Eminescu)

Poemul eroic: Dan, căpitan de plai, Golia ticălosul (Vasile Alecsandri) sau altele.

Poemul eroic în literatura universală: Cântecul lui Roland sau alt poem.

Proverbe: Povestea vorbii (Anton Pann) sau altele.

Parabola: Parabola vameşului şi a fariseului, Parabola fiului risipitor, Parabola
sămănătorului (George Coşbuc), Poteca (Ştefan Augustin Doinaş) sau altele.

Povestirea: Iapa lui Vodă, Hultanul, Taine (Mihail Sadoveanu)

Nuvela: Hagi Tudose (Barbu Delavrancea), Alexandru Lăpuşneanu (Costache Negruzzi),
Catastrofa, Iţic Ştrul, dezertor (Liviu Rebreanu), Dincolo de nisipuri (Fănuş Neagu), Moartea lui Castor (Ioan Alexandru Brătescu-Voineşti), Cozma Răcoare (Mihail Sadoveanu), În tren (George Călinescu), Tabăra de la Sibiu (Mircea Eliade), Căprioara din vis (Vasile Voiculescu), Budulea Taichii, Popa Tanda (Ioan Slavici), Două loturi (Ion Luca Caragiale), Nucul lui Odobac (Emil Gârleanu) etc.

Fragmente de roman: Amintiri din copilărie partea a II – a şi partea a IV – a (Ion
Creangă), Moromeţii, (Marin Preda), Baltagul, Nicoară Potcoavă (Mihail Sadoveanu), Florin scrie un roman (Mircea Cărtărescu) etc.

Fragmente de romane din literatura universală: Romanele despre regele Arthur
(Vrăjitorul Merlin, Lancelot du Lac etc.), Doi ani de vacanţă (Jules Verne), Călătoriile lui Gulliver (Jonathan Swift), David Copperfield (Charles Dickens), Gargantua şi Pantagruel (François Rabelais), Robinson Crusoe (Daniel Defoe), Zece negri mititei (Agatha Christie) etc.
Drama: Meşterul Manole (Lucian Blaga)

Imnul şi oda: Imn (Aron Cotruş), Deşteaptă-te române (Andrei Mureşanu), Ce-ţi doresc
eu ţie, dulce Românie (Mihai Eminescu), Imnul Albei-Iulia (Ioan Alexandru), Odă simplisimei flori (Lucian Blaga), Patria română (George Coşbuc) Imn lui Ştefan cel Mare (Vasile Alecsandri), Viersul ţării (Ion Pillat), Imn (Horea Stamatu), Patriei mele (Elena Văcărescu) Cartea; Grai valah (Vasile Voiculescu) etc.

Psalmii: Psalmul 145, Psalmul 8 sau unul dintre Psalmii lui David, Psalm (Ruga mea
fără de cuvinte, Te drămuiesc în zgomot şi-n tăcere, Tare sunt singur, Doamne, şi pieziş…) (Tudor Arghezi), Psalmi moderni : Ţărână, Iertare, Duşmanii, Şi-au zis…, Cât am trudit…, N-am în ceruri nici o stea, Doamne, toate, M-am uitat la fericiţi (Alexandru Macedonski), Rugă (Radu Gyr), Înviere (Gabriela Melinescu), etc.

Meditaţia: Drum, Monodonie (Cezar Baltag), Stelelor (Lucian Blaga)

Poezii: Doina (Mihai Eminescu), Doina (Ştefan Octavian Iosif), Doina, Voi, brazi înalţi
(Lucian Blaga), Lumină lină, Cuvânt, De Paşti (Tudor Arghezi), Moartea căprioarei (Nicolae Labiş), Florii (Vasile Voiculescu) etc.

Proverbe: Povestea vorbii : Iarăşi despre nerozie, Despre iuţeală şi mânie (Anton Pann)
sau altele.

Cugetarea : În Vinerea Patimilor (Octavian Goga), Despre cuvinte şi limbaj (Nichita
Stănescu)

Corespondenţa literară : Păcală şi Tândală (Costache Negruzzi)
Sper ca te-am ajutathappy

| Bacemi a răspuns:

Iti recomand Floare Albastra de John Galsworthy, Baietii de pe strada Pal sau Piciul de Alphonse Daudet.

| anca_2642 explică:

Pai, mie... nu stiu ce fel de carti imi plac laughing. am citit coliba unchiului tom. mara, elevul dima din-a 7a. etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nmkhee hee ca ti se strika vederea de la preea mult citit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa citesti hanul ancutei este foarte interesant si sigur o sati placa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine pentru tine ar fi sa citesti biblia sexului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De baltagul scrisa de sadoveanu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu recomand Twilight ca e de varsta noastra. Dar asta e pentru noi, nu pentru scoala.Pentru scoala sunt multe carti superbe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste romanul 1001 de nopti de exemplu... eu tot sit a 7-a dar noua nio dat o lista intreaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da du-te la culcare
o sa visezi carti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai profesoara mea de romana mi-a spus ca e bine sa citesc:
-Panza de paianjen, de Cella Serghi
-Micul print, de Antoine de Saint Exupery
-Castelul din Carpati, de Jules Verne
-Casa cu aburi, de Jules Verne
-Baltagul, de Mihail Sadoveanu
-Ciberiada, de Stalinlav Lam
Acestea sunt titlurile care mi se par interesante. Dar ce-ai zice si de ceva SF>
-Harry potter, de J K Rowling (7 vol)
-Charlie Bone, de Jenny Nimo (8 vol)
-Sirena, de Angie Sage
-Sebastian darke-printul bufonilor
-Scoala de Vrajitorie, de Eleonora Rosse Sabin
-Tara duncan
-Alchimistul
-Povestile bardului bedle
-Tunele cele patru volume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laleaua neagra, de alexandre dumas, un roman extraordinar, de-a dreptul fantastic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt tot a-7-a si nu stiu ce carti sa citesc. Ziceti-mi si mie. Va rog.Multumesc. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orasul cu salcami,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu crede-ma ca nu am nici cea mai vaga idee:s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste mai ceva mai interesant spre exemplu eu sunt tot a 7-a si am citit elevul dima dintr-a 7-a si calauza de feenimore cooper sau jules verne doi ani de vacanta si copii capitanului grant sau mara sau dincolo de nisipuri si romanul adolescentului miop big grin sunt tare frumoase toate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate panzele sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calatoriile lui guliver

| Dayanalovemuzik96 a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a 7-a si pe mine m-a fascinat extrem de mult cartea Twilight(Amurg)pentru ca te tine in suspans si apoi totul iasa la iveala porblemele continua si tot apar:*:*:*:*:*happyhappyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa citesti amintiri din copilarie
baltagul
romanul-creanga de alun etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Carte cu vraji'' sau ''Nici moarta nici maritata''sau ''Casa de pe plaja''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt clasa a 7 si cred ca ti-ar placea singur pe lume de hector malot e cam lunga dar este foarte interesanta; sau amurg, saga,

| Jumper_9207 a răspuns:

Eu am citit pana acum : Singur pe lume de Hector Malot, Calaretul fara cap de Mayne Reid, Trilogia Medelenilor de Ionel Teodoreanu, Copiii capitanului Grand, Castelul din Carpati si 20.000 de leghe sub mari de Jules Verne, Calatoriile lui Gulliver, Nuvele de Mircea Eliade, 2 volume de poezii de Adrian Paunescu. Acum citesc Romanul adolescentului miop...mai am putin si il termin. Dupa vreau sa ma apuc de Coliba unchiului Tom happy... twillight citeste acum o clega ultimul volum, Zori de Zi happy

| Laryssa97_7963 a răspuns:

Mie imi plac cartile cu mult mister.winking Ti-as recomanda Twillight, cartile lui Agatha Christie(O supradoza de moarte sau Petrecerea de Halloween), sau Elevul Dima dintr-a 7-a, Cismigiu & Comp.winking

| Ancutza_8869 a răspuns:

Harry Potter toate partile sunt superbe si o sa-ti trebuiasca happymai ales ultima parte

| irinuka1999 a răspuns:

Eu sunt tot a 7-a si profa de romana de da cate o carte de citit in fiecare luna de ex : 1. markus zusak - hotul de carti
2. tatiana de rosnay - se numea Sarah
3.alan bennett - alteta sa cititoare
4.frankeistein - mary shaley
5.cismigiu et. comp - mircea cartarescu

| vanessica2011 a răspuns:

Eu iti recomand sa NU citesti Twilight.
Motive:
1. Nu este educativa si nici nu te va ajuta cu ceva in viata.
2. Informatiile legate de vampiri din aceasta carte sunt false.
Crede-ma. Am citit-o si nu mi-a placut deloc. E doar o mare pierdere de timp.