| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti nepasatori? E rau sa fii asa? Daca da, de ce?
Mereu am intalnit fete care au o problema cu chestia asta la baieti si ma intreb de ce e vazuta chestia asta ca ceva rau. Mai ales pe aici am vazut mereu posturi gen " eh, voi porci nepasatori" sau " ce sa zic alt nepasator, zi-mi ceva nou".

Ma intreb eu daca e ceva rau in asta. SUnt mii de exemple care le-as putea da, dar dau unu care m-a cam scos din sarite in ultima vreme. Cum am mai zis, pana acum 2 ani si ceva eram inalt si slab acum am mai crescut in greutate si in inaltime. Dar am sa ma "iau" acum doar de fete ca " cu baietii nu am avut problema asta laughing.

Daca esti slab si inalt, " uite pe slabanogul asta cocosat ", daca ai burta " uite pe porcul asta ii e lene sa faca miscare" daca are muschi " uite pe fustangiul asta merge la sala "doar" pentru fete ". Si zic ca doar nepasaduti poti merge mai departe fara sa mori pentru prostiile altora. Desigur ca ma deranjeaza cand vad atatia baieti pe aici care au inceput acum " cum sa fac muschi in 2 luni " ca na vine vara si daca nu au muschi nu se duc la plaja atat de carcter slab au. Cum am mai zis, sunt mii de exemple care pot fii date dar asta mi s-a intamplat de mai recent care m-a pus putin pe ganduri. O mica chestie ar mai fi, cand aveam 14 ani imi placeau mult acei pantaloni cum au militarii adica cu " culorile alea verde inchis si negru ca frunzele de pe jos toamna. Chiar mai multe fete m-au atentionat ca vezi domne de ce nu port blugi ca na, asa au toti. Eu ma intrebam de ce oare sa ma imbrac eu cum ii place altuia...

Tot "romanul" asta si intrebare e cea de la inceput, e chiar asa rau sa fii nepasator? Nu e mai bine asa? NU zic ca trebuie sa mergem in pielea goala pe strada ca sa nu ne pese de ce zic altii, dar atata timp cat esti decent, de ce sa iti pese de ce cred/zic altii despre tine, nu?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Motive si sugestii sant la orice colt din lume te faci ca nu auzi nimic si asa e cel mai bine

| RAY a răspuns:

Sincer nu e bine sa fi nepasator cu tine insuti, dar daca esti disperat dupa o fata aia se va juca cu tine, eu am obeservat ca multor fete le place sa fi indiferent, nepasator te baga mai mult in seama

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am observat si eu asta si multi altii mi-au zis-o. haios e ca multe fete daca esti nepasator neinteresat de ele, sunt atrase de tine, eh cand incepi sa simti ceva pentru ele sa le arati ca le cauti mai mult atunci pierd ele interesul pentru tine laughing

| Foxyyyy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se merita sa-ti pese de tot ce spun idiotii care vorbesc doar ca sa nu taca. Oricat de bun sau rau ai fi, tot se gaseste cineva sa comenteze. Si pantalonii aia military sunt cei mai misto.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect asa e, desi spun ca vor iubire de fapt vor indiferenta, nepasare sa le tratezi ca pe niste obiecte sexuale atat daca le tratezi ca pe niste finte umane isi bat joc de tine

| LoveSleep a răspuns:

Tare întrebarea.
O să mă uit la răspunsuri, sunt și eu curios ce-i cu nepăsarea asta laughing

| Doub a răspuns:

Da, sau cel putin incerc sa fiu intr-o oarecare masura.
"E rau sa fii asa?"- Depinde de situatie, de persoanele cu care esti asa. Nepasarea poate fi atat o calitate, cat si un defect in egala masura. E o arta sa stii cand sa fii "nepasator" si cand nu. Nu oricine e in stare sa faca asta.
In concluzie, da, trebuie sa fii nepasator, da' sa ai grija cu cine. E destul de nasol sa fii nepasator cu o persoana care tine la tine.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este, trebuie sa fii cum vrei tu.
Ideea este ca si fetele au aceeasi problema. Atat mie cat si prietenelor mele ni s-a intamplat sa se ia cate unul de noi si sa zica de cate una dintre noi "uite ce slabanoaga este" sau "uite ce stramba e aia" sau grasa sau mai stiu eu cum. Ideea este ca barbatii o fac mai rau decat fetele, exista unii care pur si simplu se iau de tine si urla si in gura mare in mijlocul strazii. Si macar daca ei ar fi frumosi. laughing
Oricum daca baietii vor sa faca muschi cand vine vara, fetele vor sa isi intareasca fesierii. Ideea este ca intotdeauna vor exista astfel de atitudini si in cazul baietilor si in cazul fetelor.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Sper ca nu s.-a inteles din intrebarea mea ca baietii sunt domni laughing, nici pe departe dar problema asta am avut-o doar cu fetele nu cu baietii. pana la 18 ani chiar comentau fetele pe strada la mine laughing. si in ROmania s-a intamplat si aici, si ma uitam la ele " doamne o palma daca le dau se dau peste cap toate 3" dar idiot sa fii sa dai in mintea proastelor / sa dai intr-o fata. Acum ca am 81 de kg si am pus masa musculara pe mine, mai nou sunt un curvar ca na, ma duc la sala doar sa "agat" fetele laughing. cum o dai bine nu e cu fetele din ziua de azi, asta e clar.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am auzit niciodata fetele sa faca astfel de comentarii. Deci este prima oara cand aud asa ceva. laughing Inca o zi in care am aflat ceva nou.
In final mie chiar a ajuns sa nu imi mai pese. Mie astfel de comentarii mi se par niste frustrari, este o atitudine de genul, stii cand cineva nu este de nasul tau si incerci sa faci persoana respectiva sa arate mai rau, atacand-o cu comentarii negative pentru a te face pe tine sa arati mai bine. Este ceva de genul auto-apararii. Nu stiu exact daca am explicat foarte bine. Dar cel putin mie asa mi se pare. Nu stiu cum erau fetele in cazul tau, dar eu de fiecare data cand am vazut barbati facand astfel de comentarii erau mult mai urati decat fetele la care comentau.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Ce amuzanta esti. e a 2 oara cand faci asta laughing. tu nu ai auzit niciodata fete care sa faca misto de baieti pentru cum arata, prima oara acum cateva luni era vorba de fetele care sunt moarte dupa bani si stau cu el doar pentru banii lui dar tu ai auzit si de multi baieti care stau cu fete doar pentru bani ( ceea ce eu nu am intalnit pana acum laughing ). foarte ciudat

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Serios deci chiar nu am mai auzit. laughing Am auzit de fete care stau pe bani, dar mult mai putine decat baieti.
Poate baietii sunt mai galagiosi atunci cand se iau de fete si mi-au sarit mai bine in ochi. laughing) Sau in urechi.

| AirănMeidăn a răspuns:

da, de acord, e super daca poti sa nu-ti pese de ceea ce zic altii. totusi, de multe ori se intampla sa aiba dreptate. si mai sunt si cei carora nu poate sa nu le pese, fiindca le scade din self-esteem orice jignire
oricum, pantalonii aia sunt super faini

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia cu nepasarea, e bine sa nu-ti pese de parerea altora. Adica, fetele, unele, spun ca un baiat e mai frumos in blugi, da, este adica, dupa parerea mea, blugii sunt frumosi ca majoritatea baietilor arata ca niste drogati, dar unele fete nu prea gandesc. Faza cu pantalonii de militar, sunt foarte tari, mereu mi-au placut. Am vrut sa dau si la liceul militar.
Dar daca ele tot spun "ce slab e ala" sau alte chestii, de ce nu se uita in oglinda sa vada ca le sta ca naiba cu rujul ala rosu, sprancenele ascututite si negre si fardate de zici ca-s diavoli tasmaniani. Si mie imi spuneau ca-s slaba si imi gaseau tot felul de porecle dar am invatat ca nu trebuie sa ma iau dupa mintea prostilor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"de ce nu se uita in oglinda sa vada ca le sta ca naiba cu rujul ala rosu, sprancenele ascututite si negre si fardate de zici ca-s diavoli tasmaniani" ipocrizia ce sa ii faci. cum am zis mai sus, daca esti slab ca esti prost daca ai muschi esti fustangiu. cum o dai bine nu e laughing, mai bine sa iti bagi piciorul in toti si sa te doara la 14m de fund.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Buna asta laughing
Ce sa le faci tutelor si prostilor. Daca atat ii duce creierul, asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu în ce context au folosit fetele de care vorbeai acest termen dar nepăsarea nu are legătură doar cu ceea ce spun sau cred ceilalți despre tine. Nepăsarea este un defect și încă unul foarte grav deoarece poate avea efecte nefaste asupra celor din jur și în același timp și asupra ta. Chiar dacă pare un "scut" împotriva necazurilor, stresului trebuie să îți pese de mediul în care trăiești, persoanele de care ești înconjurat, situațiile în care ești implicat deoarece toate astea îți influențează viața. Nepăsarea este o lipsă de atenție voluntară. Dacă pe interior te simți protejat fiindcă nu ești afectat de cele ce se întâmplă, la exterior ești cel mai expus pericolului. Nu trebuie să întorci spatele realității deoarece riști să nu vezi ceea ce se întâmplă în jurul tău. Făcând referire la ce ai spus tu, ai dreptate. Nu trebuie să renunți sau să înlocuiești ceea ce își place pentru a satisface plăcerea altei persoane. Cu toate acestea cred că trebuie să ne pese de părerea celorlalți într-o anumită măsură. Cum a spus cineva mai sus "ce e mult strică".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de situatie.
Eu mi-as dori sa fiu mai nepasatoare, dar nu pot.

E mult mai rau sa iei totul in serios.
Fiindca o sa te supere orice cuvant/fapta minora care iti este adresata in "nume de rau" si stai sa te gandesti mereu la aia.

Si ce aveau tipele alea cu pantalonii tai?
Eu ii ador.
Mna, mereu mi-au placut uniformele care tin de ale statului.

Si ca sa-ti raspund la intrebare.
Da. E rau sa fii nepasator.
Uneori e bine sa mai tii cont si de parerea altuia.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

E buna indiferenta/nepasarea dar nu prea mult. Ce e mult stica.

| GaboruGGG a răspuns:

Eu am observat ca oamenii astia ce ne inconjoara sunt niste frustrati, invidiosi si prosti. Am vazut si eu fete chiar baieti care stau si barfesc despre cum se imbraca sau cum arata nu stiu cine.

Acum ca sa-ti raspund la intrebare, nu e rau deloc sa fi nepasator, nu poti multumii pe toata lumea si eu personal nu incerc sa multumesc pe nimeni, atata timp cat eu ma simt bine si sunt multumit de felul cum arat nu cred ca ar avea cineva dreptul sa ma critice.