Tu ce ai facut azi pentru aproapele tau?

Daca eziti in a da raspuns acestei intrebari inseamna ca este putin probabil sa fi facut ceva cu adevarat semnificativ pentru cel de langa tine.

Asociatia „Piticot" te invita sa fii protagonistul povestii de viata a mii de oameni, semeni ai nostri, aflati in suferinta, persoane cu dizabilitati pentru care, din fericire, exista ajutor, speranta si sclipirea din ochii celor din jur.

Doar 2 euro din partea ta sunt suficienti ca impreuna sa facem ceva maret: un Centru pentru copiii cu dizabilitati!

Doneaza si tu 2 euro prin SMS la nr. 8839 pentru infiintarea Centrului Respiro „Piticot",  un loc al celor aflati in nevoi, o zona de confort, o posibilitate de tratament si revenire! Numarul este valabil in retelele de telefonie Vodafone, Orange si Telekom in perioada 15.04. - 15.07.2015, iar numarul SMS-urilor trimise poate fi vazut pe site, aici.

Asociatia Piticot are nevoie de fiecare dintre noi pentru a pune bazele singurului centru de tip Respiro din N-V Romaniei, destinat copiilor cu dizabilitati grave, Centrul Respiro „Piticot".

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am trimis bani si am platit niste dari la casa pentru ca m-a ajutat cand am avut nevoie

| wolder a răspuns:

Fac bine familiei mele si apropiatilor. Nu dau niciodata la cersetor, eu daca as cersi nu mi-ar da nimeni. Fiecare trebuie sa si le faca si sa si le traga, ei sunt vinovati ca au ajuns in strada. Eu lupt, invat si ma chinui sa ajung undeva sus, iar ei intind mana sa ceara? La munca cu cersetorii! Oricum in spatele cersetorilor sunt bogatii din masini de lux. Duceti alimente si jucarii in orfelinate, asta ar ajuta mai mult. Nu donez si n-am sa donez euro in viata mea, oricum acei bani ajung la asociatii si la cei ce strang banii. Pot arata ca imi pasa si in alte moduri! Statul trebuie sa faca un centru pentru cei cu dizabilitati, nu o cladire uriasa si de lux numita catedrala neamului. Catedrala aceea nu va salva nicio viata, este doar o fala pentru ei, religia a strans mai multi bani decat orice alta afacere din lume. Cu ce va ajuta bisericile de la fiecare colt de strada? In loc sa dea statul banii sa se faca spitale, cereti oamenilor. Sa le cereti oamenilor ce merg la biserici sa doneze!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Am imprumutat pe cineva, nu stiu daca se pune ca fapta buna, maine ii cer si dobanda laughing)

| RAY a răspuns:

Eu daca azi imi pierd locul de munca si ajung sa nu am le va pasa lor de mine? as da daca macar las cunoaste da asa cum traim in Romania cine stie in ce vile, masini ajung aia 2 euro,pe bune cui i pasa de tine la greu,de ce sasi pese,viata e o suferinta,fiecare suferim, aproapele meu? cum poate fi un strain aproapele meu?
aproaple sunt familia, prieteni nu niste necunoscuti, apropo de la niste elevei ati cere dar de la bogati tarii nu, din alocatia de 40 de lei ce sa dea un copil

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, la greu cui i pasa de tine?

| neutrino a răspuns:

Nimic special, i-am spalat, i-am calcat, i-am facut de mancare, i-am urat "o zi buna" si i-am spus sa nu uite ca, indiferent de ceea ce face, bine sau mai putin bine, eu il iubesc si-l astept acasa!

| T0T a răspuns:

Nimic. O să fac. Mă duc mai târziu să fotografiez rezultatele pentru competențele lingvistice pentru ceilalți, căci stau cel mai aproape.

| OldSoul a răspuns:

Se pune daca le-am spus colegilor in ce consta competenta la romana? Ce trebuie sa faca si de ce au nevoie?laughing

| RainmakerX a răspuns:

Am ajutat niste colegi sa inteleaga niste probleme de informatica de la teza si am luat cartile unui coleg ce si le uitase in laboratorul de informatica.(Erau pierdute daca apuca profesorul sa incuie caci le duceau la obiecte pierdute si cine stie cine le mai gasea acolo)

| SergiuBoss11 a răspuns:

"Daca eziti in a da raspuns acestei intrebari inseamna ca este putin probabil sa fi facut ceva cu adevarat semnificativ pentru cel de langa tine." ura intregii umanitati a fost pusa in aceasta fraza.

Pai dupa ce am salvat niste copii dintr-o cladire incendiata si am donat cateva lucruri la un orfelinat, am fost si am salvat cetatenii nevoiasi, i-am lasat sa doarma la mine in casa in timp ce eu stau pe prispa

| Croampa a răspuns:

Prin " aproape" imediat imi sare gandul la pesoanele cu care imi petrec 6 ore pe zi: Colegii de clasa! straight face

Colegii mei nu merita NIMIC! straight face

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nimic.

| L1feDRAIN a răspuns:

De ar fi aproapele care imi doresc eu mi-as da si viata.

| spiridus25 a răspuns:

Eu azi i-am cumparat unei vecine mai batrane paine.

| Florian000 a răspuns:

L-am ajutat sa vorbeasca cu cineva prin webcam

| emignon a răspuns:

Am ajutat oameni din punct de vedere psihologic, am facut putina terapie.doar ca eu o urmaresc si o fac fara bani,dupa indemnul Domnului:,, in dar ati primit, in dar sa dati".
Apoi, am fost la Sala Regatului, unde i-am incurajat pe fratii si surorile noastre de credinta.

| clickkcilc a răspuns:

Eu am facut bine laughing

| AnimeKing a răspuns:

Am măturat curtea în locul fratelui meu.

| ithunder a răspuns:

Am să încerc să pun banii deoparte pentru acest centru.

| fghjklkj a răspuns:

Buna întrebare.

| Ingerul00 a răspuns:

I-am adus bunicii un pahar cu apa xD

| Crestincios a răspuns:

Am ajutat pe cineva sa sara un gard, pacat ca in spatele gardului era un ciobanesc german...

| Supplexa a răspuns:

I-am facut prietenului mei ceai ca e racit. smug

| SuntSpeşăl a răspuns:

Nimic.

| StylinsonGirl a răspuns:

Mi-am ajutat colega la examen.

| bighi1988 a răspuns:

I-am cerut bani de la tata

| lorei a răspuns:

Eu astazi i-am dat prietenei mele un cadou si am incurajat-o.

| Ayakawe a răspuns:

I-am facut sa rada...☺ ♥