| anonim_4396 a întrebat:

V-ati dona organele in caz de moarte cerebrala?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Bineinteles! - tot asa cum sunt si donator onorific de sange - ca nefumator sanatos!

24 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Absolut dar nu depinde de tine. Daca parintii nu isi dau acordul nu pot sa faca medicii nimic.Eu am incercat sa discut mama problema asta dar nici macar nu vrea sa auda.Degeaba ii tot ziceam ca eu oricum nu o sa mai am nevoie de organe acolo unde ma duc si ca poate salva mai multe vieti printr-o simpla semnaturasadNici nu vrea sa auda de asa ceva

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Da. Aceasta este o reprezentare practică a vorbei "un sfârşit reprezintă un nou început". Oricum, dacă eu aş fi aproape mort, ce să mai fac cu ele?

| monyk a răspuns:

DA! De ce nu? Adica daca pentru mine nu se mai poate face nimic, de ce sa nu ajut pe altii sa traiasca, sincer as accepta daca stiu ca pot face un bine chiar si dupa moarte, desigur!

| JeSa a răspuns:

Logic, da!happy

lolita
| lolita a răspuns:

Da, daca mor macar altii sa aiba posibilitatea de a trai. din pacate Romania este printre ultimile tari donatoare deorgane, dar cu timpul speram sa se rezolve problema.

daniela
| daniela a răspuns:

Evident

mira
| mira a răspuns:

Desigur.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Intotdeauna am fost de acord cu aceasta perspectiva. DA! Intru totul de acord.Byee!

| Sოﺁℓε a răspuns:

Da oriqum nu o sa ne mai foloseasca da.

| JoJo a răspuns:

Iti dai seama ca eu daca sunt in moarte cerebrala nu pot sa decid daca le donez sau nu...nu e logic?happy
Cred ca totul tine de parinti, dar daca ar fi dupa mine as zice DA.

| Irina a răspuns:

Cred ca e suficient sa vezi familia unei persoane care are nevoie de un transplant si mai mult ca vei fi de acord in contextul in care vei ajunge vreodata in moarte cerebrala si se pot preleva organe. Mai e si varianta pentru familia ta, ma gandesc ca te simt mai aproape prin treaba asta, chiar daca nu mai esti langa ei.

| alex2009 a răspuns:

Da de ce sa le iau cu mine in pamant daca mai pot ajuta pe cineva dar noi care vrem sa le donam nu mai putem spune acest lucru atunci cand tinuti in viata doar de aparate asa ca decizia ramane la familie ce castig eu sau familia daca imi iau organele cu mine? Va spun eu nu castig nimic mai bine salvez o viata care mai are o sansa fata de cat mine

| Aries90 a răspuns:

Da. Mie inmormantata nu mi-ar mai folosi la nimic oricum. Asa va fi altcineva ajutat.

| blue_butterfly a răspuns:

Da. In State, la obtinerea permisului de conducere te intreaba daca vrei sa-ti donezi organele in caz de moarte cerebrala, in urma unui accident. Cei care aceepta, au imprimat pe card doua inimioare rosii. Problema cu vointa tine doar de tine, nu de familie sau altcineva.

| angelinthedark a răspuns:

Nu.Organele mele nu le dau la nimeni!

| DeniSa_9048 a răspuns:

Da! Cu mare bucurie.Numai ca nu sunt sigura ca pot dona.deoarece am fost bolnava de mica cu sangele si nu cred ca o sa pot. Dar daca se poate O sa donez cu mare bucurie pentru cineva care are mai multa nevoie de ele ca mine!

| sy46 a răspuns:

Nu.Egoismul asta... Ce e al meu, al meu sa fie.Atata timp cat nimeni n-ar misca un deget pentru mine, eu de ce as face-o?happyDaca mergi in spitalele din Romania de abia daca te baga cineva in seama; insa cum au nevoie de ajutorul tau treburile se schimba radicallaughing

| ayddyshhmee a răspuns:

Da. Eu le-as da. Dar se poate?

| akind a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ca as simtit ca as trai, prin altcineva, dar as trai.Deci daca mor i`as lasa(de parca de mine ar depinde) sa le dea inimioara mea cea bunalove struck altuia!batting eyelashes laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Idea asta mi-a venit aseara, cand ma uitam la,, Poveste de familie", iar raspunsul este DA, categoric!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar daca mor definitiv.cata vreme ceva mai misca in mine nu donez decat rinichii inima si ficatul. eventual plamanii dacas buni, sau daca nu? capul. il donez de tot daca -i trebuie cuiva. dar atat.restul ma priveste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Absolut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ahaam.