| Florentina9210 a întrebat:

Va plac produsele lactate?

Mie imi place doar laptele cu cereale si cateodata iaurtul cu fructe

75 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| RAY a răspuns:

Eu nu am toleranta la lactoza, de la ce anume nu imi vine greata este cascavalu atat

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Am inteles. Deci tu ai intoleranta la lactoza. Exista tratament pesntru asa ceva?

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu, e genetic

| Drimmero a răspuns:

Normal, am oasele puternice datorita calciului!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Foarte bine!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Drimmero):

De fapt laptele are atat de multe proteine incat acidifiaza organismul, care e obligat sa ia calciu din oase ca sa se neutralizeze. laughing

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

De data asta, perfect de acord!

| Florentina9210 explică (pentru Mădă0611):

Cine stie ce tip de hybrid se face mister Drimmero. laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mădă0611):

Laptele are 3.2 % proteine, are chiar foarte PUTINE.

Carnea are cam 20 %. 20 parca e "un pic" mai mult decat 3.2 laughing

Mai documenteaza-te inainte sa spui cretinitati de genul "ia calciu din oase sa se neutralizeze".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ooo, nenea culturistu care le are cu mancarea.
Da' trebuie sa aiba peste 90% ca sa fie mult? E mult pentru noi. Asta 1 la mana. 2, carnea o consumi pentru proteine, dar laptele il consumi pentru calciu, pe care de fapt il fura din oase. :>

http://saveourbones.com/osteoporosis-milk-myth/

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu trebuie sa aiba peste 90 %, dar nici 3 % nu poti spune ca e "atat de mult".

Iar laptele e o sursa proasta de calciu, in primul rand din cauza raportului calciu-magneziu.

Mai vad copii pe la sala, ca beau lapte pentru "proteine" si "intarirea oaselor" laughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cosmin86):

E mult pentru oameni, iar cand e mult, cum ziceam, acidifiaza organismul. Carnea face acelasi lucru, dar nu spui "mananc carne pentru oase si dinti puternici".

| Drimmero a răspuns (pentru Mădă0611):

Cu alte cuvinte, suntem partasii auto-distrugerii umane!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu doar in cazul consumului de lapte, dar asta inseamna evolutie, raspuns la pericol. Majoritatea oamenilor din emisfera nordica au toleranta la lactoza, spre deosebire de cei din emisfera sudica. Faza e ca noi nu ar trebui sa traim asa mult, deci consumul de lapte nu ar fi asa daunator pe cat pare cand citesti ceva despre proteine si aciditatea organismului uman cauzata de ele, dar e necunoastere, prostie sau hotie/rea intentie sa afirmi in stanga si dreapta ca laptele iti intareste oasele, cum vezi in reclame.

| Drimmero a răspuns (pentru Mădă0611):

Nimic nu mai este sanatos, ce tot atatea dezbateri? Legumele si fructele sunt si alea infestate cu fel si fel de porcarii, suntem condamnati sa murim de diferite boli!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Drimmero):

Nimic nu e sanatos pentru ca noi consumam doar organisme vii, care ar trai si ele, asa ca se apara cum pot, mai o substanta chimica daunatoare sau otravitoare, mai niste spini..., pe langa solutiile cu care le stropesc oamenii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Imi place laptele rece :3

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Bobolino. big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Da eu sunt. Si nu am mai baut lapte de mult sad

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Oh, mami. Sa iti aduc de la mine de acasa?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Tin post.

| R0R0 a răspuns:

Nu prea consum.
Daca ar fi dupa mine, mi-as neglija total alimentatia.

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Draga mea, de murit oricum murim, nu are rost sa ne retinem de la mancaruri care ne plac, daca as face asta, m-as simti ca un caine la usa bucatariei! Doar gandul ca, daca sunt cu prietenii in oras si mergem la un fast-food, ei mananca acolo, eu sa poftesc si eu sa fiu retinut si sa am o anumita alimentatie, nu as suporta tentatiei. E adevarat, trebuie o anumita echilibratie, dar atata timp cat nimic nu mai e sanatos, chiar nu mai conteazarolling on the floor))!

| Florentina9210 explică (pentru R0R0):

Nu ar fi chiar etic sa faci un asemenea lucru. Alimentatia ne tine in viata!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

'' de murit oricum murim'', what the? asa conceptie ai? Atunci hai sa bagam in noi sa fim supraponderali ca na, de murit tot murim. Nu e asa. Trebuie sa avem o alimentatie sanatoasa. Trebuie sa ne mentinem silueta ca dupa va plangeti ca sunteti grasi ca nu va vrea nimeni. O fata alege un baiat suplu nu unul cu burta.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

O dai in altele, nu se pune problema aici de felul in care arati, poti sa fii super-musculos si cu ficatii praf de la mancaruri sau gras si sanatos, depinde de organism, de arderi, etc.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ala cu muschi foloseste shake-uri de proteine. Crezi ca muschii se fac din grasimi gen shaorma si kebab? Muschii au nevoie de proteine de calitate!

| Aberdeen a răspuns (pentru Drimmero):

Gras și sănătos? Depinde cât de gras. Se ia în greutate din cauza unor probleme de sănătate, de obicei...

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Bwuahahaha,daca iei proteine de proasta calitate, ai cele mai mari sanse sa fii un impotent si o leguma toata viata ta, aia din moment ce nu exerseaza dupa ce iau chimicalele alea, sunt lesinaturi pe 2 picioare!

| Florentina9210 explică (pentru Aberdeen):

Asa are el gandirea. Conceptia romaneasca: gras si frumos, slab si urat''.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Din contra, ei merg la sala mai mult decat te duci tu la KFC. Dintotdeauna mi-a placut un baiat care sa stie sa aiba grija de el. Si am spus in context. ''Proteine de calitate''.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

M-ai inteles gresit, totul a pornit de la schimbarea ta de la subiect, am zis inainte ca nu mai conteaza acum de unde mananci, pana si legumele si fructele sunt stropite cu chimicale, sunt vai de ele si pline de otravuri, ce mi-e ca mananc o porcarie de la fast-food sau ce mi-e ca mananc legume/fructe otravite, tot aia, tot ma imbolnavesc, pentru ca asa este viata! Tu ai impresia ca toti care au murit pana acum, au murit de sanatosi ce-au fost? Bine, sunt exceptii cand au murit prin accidente, dar aia e alta chestie.S-a descoperit ca avem o celula canceroasa in corp care se declanseaza si te omoara treptat. Nu sunt adeptul ingrasatului, eu toata viata mea m-am mentinut, nu am fost gras niciodata!

| R0R0 a răspuns (pentru Drimmero):

"Dragul meu", nu ma retin sa mananc ceea ce imi place. Problema e ca nu prea mananc.

| R0R0 a răspuns (pentru Florentina9210):

Stiu,stiu.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Tu arata-mi mie unul care e definit natural si care n-a bagat in viata alte suplimente sau steroizi, tu doar arata-mi si jos palaria. Dar nu aici voiam sa ajung. Nu te gandi ca eu sunt un Big Show sau altceva, ti-am zis c-ai confundat subiectul si ai dat-o-n altele, nu e vina mea ca nu m-ai inteles din prima!

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Tu deja ai alta problema rolling on the floor)))! Vezi ca-ti imbolnavesti stomacul asa, daca te tii nemancata nu o sa fie chiar bine, o sa slabesti in ultimul hal.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Aici nu e vorba de inteles. Problema este ca, tu mergi pe principiul ''gras si frumos'', de unde stii tu ca aia grasi nu au probleme? din contra, un om mai masiv, poate fi expus unor anumite afectiuni gen: diabet, hipertensiune, boli hepatice, cardiace etc.

| R0R0 a răspuns (pentru Drimmero):

Stai calm, vine vara. laughing)
Nici nu sti cate se pot intampla.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Eu merg doar pe conceptia :''Mananca ce-ti place si cu asta termini balciul''! Dupa logica ta, daca mananci de la fast-food automat te ingrasi? Tu ai impresia ca sunt vreun dement care mananca 24/24 acolo? Ti-am explicat mai demult, mananc si eu cand poftesc. La mine nici nu se pune problema de ingrasat, asta mi-e metabolismul, nici gras, dar nici slab, am arderi rapide si nu se pune mai mult decat trebuie, am un mare avantaj aici.

| Aberdeen a răspuns (pentru Florentina9210):

Probabil nu e singura concepție pe care o are, din moment ce nu răspunde aproape niciodată la comentariile pe care i le mai pun.
Mie îmi plac produsele lactate, dacă se poate cât mai naturale. De ce nu, chiar de la sursă! laughing Am avut un coleg care mânca foarte des lapte, dimineața, seara, etc. A ajuns un vlăjgan înalt până la Dumnezeu, deșirat, osos, și doamnele profesoare puneau seama de asta pe obișnuința lui de a consuma lapte la orice oră. Acum... nu se știe. Dar iată că nici pentru produsele sănătoase nu e bun excesul. thinking

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Felicitari!

| Florentina9210 explică (pentru Aberdeen):

De la sursa? Bine, are unchiul meu vaca, sa iti trimit vreo 5 litri? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Daca vine vara, ce? Si de azi pe maine se pot intampla multe, la cat de ineevitabila este viata asta!

| Drimmero a răspuns (pentru Aberdeen):

Pur si simplu, se nimereste sa uit sa-ti dau reply, primesc destul notificari si nu reusesc sa raspund tuturor, uit de ele, daca nu le citesc pe toate, nu le mai citesc! Sa n-o iei personal, nu am nimic cu tine sau ceva, doar ca uit, nu esti singura careia ii uit notificarea!

| R0R0 a răspuns (pentru Drimmero):

Bine.
Lasa pesimismul ăsta la o parte.

| Aberdeen a răspuns (pentru Drimmero):

Okay, nu aștept să-mi răspunzi în mod special. Pur și simplu mi s-a părut că ceva te-a deranjat, cândva, și eram curioasă care era problema. laughing
Acum nu încerca să te scuzi, sau altceva, am înțeles.

| Aberdeen a răspuns (pentru Florentina9210):

3 litri îmi ajung, mă întorc eu după restul altădată.hee hee

| Drimmero a răspuns (pentru Aberdeen):

Nici cea mai mica problema nu as avea-o cu tine, Anca!

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Este purul adevar, as vrea sa fie totul roz pe lume, dar ramanem doar cu vrutul/

| R0R0 a răspuns (pentru Drimmero):

Si cu sperantawinking

| Florentina9210 explică (pentru Aberdeen):

Ok. Lasa-mi adresa ta in mesaj! laughing Curier sau posta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Drimmero):

1. suplimente = natural

2. cunosc destui definiti si fara suplimente, dar au nutritionist personal + antrenor personal. Si oamenii aia sunt o enciclopedie legat de alimentatie, mananca de 7-8 ori pe zi, intr-un anume fel, etc.

Deci se poate.

| Florentina9210 explică (pentru Cosmin86):

Mie ce imi recomanzi pentru crestere in greutate. Ce supliment ar fi bun?
Am auzit de Serious Mass ca ar fi bun. E adevarat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florentina9210):

Da, este bun.Gainerele au multi carbo pentru cresterea in masa, dar majoritatea au ZAHAR. Seriouss mass are carbo de calitate, deci e bun.

Dar sa tii cont ca suplimentele conteaza doar 10 %, tot alimentatia ramane baza.

| Drimmero a răspuns (pentru Cosmin86):

De acord, dar nu toti sunt asa, exista exemple si exceptii. Tot respectul pentru ei si pentru corpul lor!

| Dismally a răspuns:

Nu prea. Laptele nu-mi place deloc, iaurturi cu fructe nici atat, mananc doar branzeturi.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

De branzeturi nici sa nu aud!

| WaterDrop a răspuns:

Laptele rece!

| Florentina9210 explică (pentru WaterDrop):

Iti place rece? Eu daca il beau asa ma doare burtica.

| WaterDrop a răspuns (pentru Florentina9210):

Oh, este defecta atunci, trebuie schimbata daca refuza un asemenea deliciu sad

| Florentina9210 explică (pentru WaterDrop):

Deliciu pentru tine.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Mie imi place laptele laDorna fara lactoza are gust bun.

| Aberdeen a răspuns:

Îmi plac foarte mult iaurturile și cașcavalul topit.

| Florentina9210 explică (pentru Aberdeen):

La mine face exceptie doar cascavalul afumat.

| Aberdeen a răspuns (pentru Florentina9210):

Mhmhm, cașcavalul afumat!
Ai intoleranță la lactate?

| Florentina9210 explică (pentru Aberdeen):

Nu, deloc. Doar ca nu prea ma inteleg bine cu branzeturile in general.

| Aberdeen a răspuns (pentru Florentina9210):

Dar cu laptele? Probabil că ai stomacul mai sensibil, după cum îl aveam și eu până de curând. Lactatele, și mă refer în special la lapte, în momentul în care ajung în stomac încep să se brânzească din cauza temperaturii. Și asta provoacă neplăcerile.

| Florentina9210 explică (pentru Aberdeen):

Laptele la cereale. Si mai imi place si cu fidea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer chefirul.

| RorySan a răspuns:

Da!

| Alexandru_Manutza_1989 a răspuns:

Lactate ai branzeturi. Nici sa nu aud de ele! Singurul care imi place este iaurtul de fructe laughing)