| Exilee a întrebat:

Va rog sa va irositi macar 4 minute si 48 de secunde din timpul vostru pretios pentru ca sa vedeti acest video dupa site-ul youtube
http://www.youtube.com/watch?v=v3sRBslk2fo
Daca v-a placut si l-ati urmarit pana la final, ce impresie v-a lasat? Constientizati ca pe masura ce cresc progresele noastre in diferite domenii( militar,economic, stiinfific etc.), se diminueaza valorile noastre?

10 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Dar care sunt pana la urma valorile noastre?

Am avut vreodata niste trasaturi care sa se mentina cu timpul?
Oamenii nu au fost mereu ignoranti, rai, nepasatori...etc?
Este un exemplu in istorie de imperiu sau civilizatie care a trait in perfecta armonie si totul mergea perfect?

Superficialitatea aceasta nu e ceva nou... oamenii sunt asa inca de cand am invatat sa facem focul.

| zurick a răspuns:

Mi-a placut! Mi-am dat seama ca intr-adevar noi crestem in valori, dar uneori uitam cine suntem sau inca chiar nu ne cunoastem.Cred ca toate aceste impliniri ne-ar ajuta mai mult daca n-am uita ca omul are sentimente in care sa se increada si ca asa va fi in viitor mai satisfacut.

| Park1Suin a răspuns:

Am reaflat ca traiesc intr-o lume periculoasa, in care au ajuns ca banii sa o stapineasca.Se polueaza si se strica.Dar totusi, pe alta planeta nu poti trai(inca).Pa

| Exilee explică (pentru Park1Suin):

Nu este vorba de bani.
Filmul sublinieaza reflectia asupra conceptelor noastre, despre progresele noastre, dar le ce ne folosesc?

| Apache a răspuns (pentru Exilee):

Si pana la urma nu cred ca poti sa te plangi de ceva pe care nu l-ai avut niciodata...

Am trait vreodata intr-o lume perfecta ca sa fi nostalgic dupa vremurile de mult apuse?

| Exilee explică (pentru Apache):

''Am trait vreodata intr-o lume perfecta ca sa fi nostalgic dupa vremurile de mult apuse? ''

Nu cred.Noi avem obiectivul ca totul sa fie cat mai bun, perfect, sa privim tot mai mult ''ascendent''. Vrem sa progresam mult, sa depasim anumit limte, dar nu lipseste ceva din aceasta ''ecuatie''?

| Apache a răspuns (pentru Exilee):

Veriga slaba din aceasta ecuatie suntem noi.
Poti sa schimbi tehnologia, poti sa iti schimbi trupul...dar nu poti sa te schimbi ca fiinta, ca mentalitate.
Pentru ca asta ar insemna sa schimbi ceea ce esti cu adevarat.
Probabil ca lumea o sa se schimbe in bine, probabil ca tehnologia o sa ne ajute sa ne depasim conditia umana.
Dar perfectiune nu o sa existe niciodata, mereu o sa avem in noi si calitatile negative care pana la urma ne-au impins si catre evolutie.
E ca si cum ai avea un tigru ca animal de companie.
E jucaus, poate il si dresezi, dar mereu o sa fie sentimentul acela ca poate sa sara dintr-o data pe tine...
Asa si noi.
Oricum deja o dam in filosofie

| vartolome1 a răspuns:

Da, frumos si ingenios in acelasi timp!

| Exilee explică (pentru vartolome1):

Ce este ''frumos si ingenios in acelasi timp!''?

| Exilee explică (pentru vartolome1):

A! Scuze.Am crezut ca eram la alta categorie happy. MUltumesc ca l-ai vizionat. Ti-a lasat o impresie (sau mai multe)?