| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare cuvintele " la multi ani " prea banale, prea simple, prea putin?

Am vazut ca multi aici au intrebari " maine e ziua cainelui meu, idati-mi citate frumoase cu la multi ani " si nu pot sa inteleg de ce oamenii astia cred ca 20 de randuri in loc de un simplu " la multi ani " e mai "bine" mai frumos. Voi ce credeti?

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mie si salut mi se pare mult. Atunci cand ma vad cu cineva drag nu simt nevoia de a-l saluta. Mai degraba sa il intreb direct despre chestiile pe care stiu ca trebuia sa le faca sau ma leg de ceva situational. Diverse.
Nu prea cred in ocaziile astea de a fi prezent in viata cuiva. Lipsesti tot anul si dupa hop La Multi Ani. E cam aiurea.
Ce spui pe langa La Multi Ani daca e sa spui ar trebui sa fie ceva legat strict de ce se intampla in viata lui atunci. Sa il incurajezi, sa ii oferi eventual drept cadou ceva care sa il ajute in chestiunea aia.
Zi de a zi ai ocazia de a fi alaturi de cineva drag, nu doar cand sunt ocaziile astea. Nu vad de ce e cazul la atata fast.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Bine mai zici la sfarsit.

| FemeiaPisică a răspuns:

Sincer, prefer să primesc un simplu ''La mulți ani'' decât mesaje cu aceeași urare copiată de pe internet și trimisă la toată lista. Ani la rând am primit un două mesaje care începea cu ''Fie ca lumina Domnului...'' și ''Iepurașul mustăcios e de Paște norocos...''. Când deschideam mesajul și citeam primul rând deja îl închideam, zeci de rânduri copiate să fie așa. Să nu spună lumea că ai uitat de ea când este sărbătoare.

| RAY a răspuns:

Ca credem ca au un impact emotional mai mare de asta, desi nu citim totul dar conteaza si cantitatea cateodata

| J0B0MAT a răspuns:

La multi ani e prea comun.Vor ceva mai...neobisnuit.E de apreciat atunci cand cineva se chinuie sa gaseasca ceva prin care sa impresioneze.
Apropo, La multi ani tie si tuturor romanilor!

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

laughing voiam sa te intreb de ce ai zice asta dar uitasem ca maine e 1 Decembrie

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti in Italia... big grin

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Sunt totusi curios, cum se mai sarbatoreste asa zi. Se face masa in familie, ceva de genul sau nimic?

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai noi facem, acum nu stiu cum fac toti...Tu ce faci de 1 decembrie in Italia?

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Nimic, ce sa fac laughing. Nu sarbatoresc eu chestiile astea. Nu m-au interesat vreodata

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh,eu nu ratez oportunitatea de putina distractie si o masa buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că sunt prea simple sau prea puţine. Poate urarea o face un om care nu le are cu textele, dar vrea să arate că îi acordă atenţie celuilalt, că nu a uitat sau eu mai ştiu ce.

Cealaltă grupă de oameni, ăştia care pun pe alţii, mi se par cam ipocriţi. Transmit ceva nu pentru că simt, ci pentru că aşa sună bine.

| Neberius13 a răspuns:

Nah probabil e doar oarecum un clișeu. Dar prefer oricum un la multi ani, mai ales dacă îi "mesaj" nu de alta dar de ziua mea capacitatea mea de a citi e foarte redusă din motive obiective. Oamenii ăștia vor doar să iasă în evidență. Vor să se simtă ca și când ar fi făcut ceva deosebit când de fapt au copiat un mesaj scris de altcineva. Dacă tot vrei un mic discurs și îi musai, măcar să faci efortul să-l scrii tu, fără clișee incluzând în schimb ceva specific. Atunci într-adevăr te poți simți special. Pledoarie încheiată