| Lyndsey a întrebat:

Vi se pare ok ca un student sa mearga in afara pentru a munci prin programul acordat de facultate? Spuneti-va parerea. happy

5 răspunsuri:
| Castorul a răspuns:

Daca facultatea ajuta studentul sa isi gaseasca un loc de munca, consider ca nu conteaza unde, dar daca e in afara e cu atat mai bine ca e o experienta cu atat mai buna happy

| Lyndsey explică (pentru Castorul):

De obicei locurile de munca nu au legatura cu profilul facultatii. Studentii merg tinta spre a face bani. Tu consideri munca in strainatate mai buna decat cea din tara? Vreau sa ascult o parere, caci eu tot aud in jur ca nu se merita (sa lasi in urma o familie sau sa te stabilesti acolo).

| Castorul a răspuns (pentru Lyndsey):

Si eu am tot auzit ca nu se merita, ca te chinui etc. Dar asta nu m-a oprit sa plec la facultate in afara si nu ma va opri din a ma angaja acolo si a lucra acolo. Da, nu e acelasi sentiment ca atunci cand esti in tara ta, si nu zic ca aici nu se merita sa muncesti sau ca nu te poti realiza, caci sunt de parere ca unde e o vointa suficient de puternica e si o cale spre reusita, dar ca experienta aleg munca din afara.
E o cale de a iti largii orizonturile, de a observa si intelege cum se procedeaza acolo, iar cu putina imaginatie metodele acelea pot fi aplicate si la noi.
Din acest punct de vedere inca nu m-am decis, daca ma voi stabilii complet acolo sau ma voi intoarce candva in tara. Sunt o fire extrem de egoista si orgoliasa, asa ca s-ar putea sa ma stabilesc definitiv prin afara, sau as putea sa ma intorc candva din orgoliu sa imi demonstrez ca ma pot realiza si in tara.
Dar revenind la intrebarea initiala, da, consider munca in afara mai buna ca cea din tara prin perspectiva oportunitalor de dezvoltare atat profesionala cat si ca om pe care le ofera

| j1NNNx a răspuns:

Este ideal. Incepi sa iti castigi banii! big grin

| adelinazrsh a răspuns:

Da, daca ai fost ales sau esti sustinut de ei inseamna ca esti o persoana perseverenta si ca ai muncit mult. Clar meriti! happy