Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Violenta domestica, cum vi-o explicati?
Statisticile arata ca undeva in Romania o femeie este abuzata fizic,emotional,sexual de catre partenerul ei.Uneori si invers,dar asta mai rar.
S-au vazut cazuri in care femeia desi abuzata de catre parter a ramas alaturi,desi legea e de partea ei,oare de ce?
S-au vazut cazuri in care si barbatii sunt victimile violetei domestice!

Care credeti ca ar cauzele (atentie,nu motivele) violentei domestice? Ceva de genul persoane care au fost traumatizate in copilarie,iar la maturitate incearca sa se,, razbune"... zicem si eu
Sau ce au vazut in familie. tata a batut-o pe mama, iar eu fac la fel ...sunt doar exemple

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Mi-ai adus aminte de refrenul unei melodii, Angy.

''Daca o sa te bat
Nu inseamna neaparat... Preaaa
Ca-s barbat adevarat
Ba dimpotriva eu te-am iertat'
Cred ca asta inseamna sa fii baiat...''
http://www.youtube.com/watch?v=4SL68lzN3GQ

Oricum,cred că nevoia de ași arăta superioritatea în fața tuturor,a femeii și chiar și a copiilor îi face să arate că încă n-au evoluat și-au rămas în junglă.Așa cum spune și melodia de mai sus, bărbatul va fi respectat dacă se comportă ca o fiară sălbatică, dar nu
și iubit.

''S-au vazut cazuri in care femeia desi abuzata de catre parter a ramas alaturi, desi legea e de partea ei, oare de ce?''
Pentru că-l iubește și crede că-l poate schimba și îndură o grămadă din iubire.Mama mi-a spus că dacă o singură dată ridică palma la mine să-i dau papucii deoarece dacă există prima palmă vor mai urma și altele. Femeile care își abuză soții ori sunt nebune ori au fost de prea multe ori călcate în picioare. Evident nu așa se rezolvă o problemă.

Sau am mai văzut pici de 6-7 ani care singura lor joacă este să se bată cu oricine care nu-i de acord cu ei.Prea mult bet ten sau alte minuni și ei vor doar să fie la fel cu acele personaje și când vor fi adulți...

| zurick a răspuns (pentru zurick):

Completez,de obicei în școală nu se vorbește despre violența domestică și asta poate fi o cauză în rândul adulților de mâine.Am avut noroc că la noi s-au făcut vreo 4-6 ore doar despre subiectul ăsta la dirigenție.

| Fatamuntilor explică (pentru zurick):

Sunt cazuri in care femeia fac compromisuri de dragul copilului.
Sau daca doar barbatul aduce bani in casa, iar femeii ii trebuie o stabilitae financiara.

| zurick a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Aveți dreptate, dar nu cred că merită să îndure pentru niciun motiv.

| PeFuga a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca exista dorinta reala de a "scapa" din situatia respectiva, exista in toate judetele centre maternale in care femeile pot locui o vreme cu copiii minori si unde primesc consiliere si asistenta pentru a-si gasi mai repede un loc de munca pentru a se intretine singure si a nu fi nevoite sa se intoarca in aceeasi locuinta cu agresorul. Tot ce trebuie este sa aiba curajul sa plece happy

49 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Violența domestică este pentru cei slabi, cei cu coloană vertebrală iau decizii corecte!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Proasta educatie si sechelele din trecut favorizeaza la discutii si batai in lant

greece12
| greece12 a răspuns:

Ai pus o intrebare grea,Angy...
E greu de explicat aparentul inexplicabil.
Pentru ca violenta nu apare niciodata brusc,ea exista tot timpul,difera numai forma de exprimare.
Initial,e mascata foarte bine de sentimentele dintre cei doi,pare uitata,dar ea e acolo,intr-unul din cei doi...
Incercarea de ierarhizarea in relatie,impunerea respectului sau "punerea la punct" a celuilalt in functie de dorintele personale sunt semne care ar trebui sa nu fie neglijate.
Inseamna ca undeva exista o pata "neagra" si ar trebui cercetata ca sa stim la ce ne asteptam.
Cauza violentei domestice trebuie cautata destul de departe in timp si provine din complexele si frustrarile adunate de subiectii violenti in copilarie.
Un parinte care si-a tiranizat copilul,fizic,psihic,emotional,economic,social,este cauza rabufnirilor de furie din timpul casatoriei.
Pentru ca ranile sunt adanci si n-au fost vindecate niciodata,doar indurate, inabusite si disperat ignorate de cel care devine violent.
E nevoie de tratament psihologic, daca nu chiar psihiatric, violenta se trateaza prin recunoasterea traumelor psihice, prin constientizarea lor si apoi prin explicarea, intelegerea si stergerea lor definitiva-e posibil.Nu e usor, dar e posibil.
Multe femei se trezesc ca au langa ele un barbat violent si cauta cauzele in trecutul apropiat, fara sa stie ca ar trebui sa inceapa cu cateva zeci de ani in urma cautarea lor.
Nu e o regula, dar se aplica la peste 90% din situatiile de acest gen.
O persoana imatura va avea nevoie de tratament specializat, un om constient nu va ajunge vreodata aici, va prefera sa-si faca rau singur dar niciodata aproapelui sau.
Situatii dramatice si casnicii cu gratii, in care pe langa cel abuzat sufera si destui altii, copii, parinti...
Tragic.

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Nu stiu cate persoane ar apela la ajutor de specialitate.In Romania inca se mai considera ca esti,, nebun'' daca mergi la pshiolog.Iar fara coperare si acordul,, pacientlui'' nimeni nu te obiga.

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da,mai avem de lucru cu conceptiile si mentalitatea romaneasca.Foarte mult.
Ma uit,insa,aici pe site si vad o lume intreaga de copii care cer ajutor,pun intrebari,se cearta,raspund pasionat sau obraznic si multi dintre ei marturisesc prin comportamentul lor ca ar putea deveni fie victime, fie calai in situatii ca cea postata de tine.
Plecand de la simplul fapt ca nu-si intreaba parintii, comunicarea a disparut, familia isi pierde valorile, iar educatia a devenit doar un slogan...
De ce nu-si intreaba parintii? In ce relatii sunt cu parintii lor? De ce s-au rupt de langa ei si ce i-a alungat?
Intrebari la care nu vor raspunde niciodata.
Si un viitor sumbru.

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Adevarat graesti tu...Dar uneori nu au cui sa ceara un sfat.
Recent am citit povestea unei fetite de pe aici. Tatal ei o agresa fizic si verbal.NU prea avea cu cine sa vorbeasca pentru ca mama ei lucra undeva in stainate, iar bunica la care a mai stat e bolnava.Si prefera sa se destainuie online.

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da,stiu despre ce e vorba si cazuri de genul asta sunt, pentru inca o data, confirmarea necesitatii site-ului nostru.
Doar ca nu ma refeream la cei care chiar au nevoie de ajutor, ci la cei care gasesc aici teren si spatiu sa-si dezvolte frustrari si complexe personale.
Si sunt multi, nelinistitor de multi.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru greece12):

Sa sti ca nu e total adevarat ce spui.Sunt cupluri (si aici vorbesc din ce cunosc) care se iubesc si la 40 ani chiar daca se stiu de la 25! Atata timp cat exista diversitate in activitati si problemele care apar, fie emotionale sau financiare, sunt discutate nu exista motiv de scandal! Daca el are grija sa fie atent (nu zice nimeni mereu) cu ea, o floare, un pupic nu sunt acele discuti care sa aprinda flacara scandalului.Nu zice nimeni ca ea sa stea indiferenta la gesturile lui.Un multumesc spus frumos e suficient si nu ai idee cat inseamna! Nu totul trebuie sa fie bataie si scandal dar unde nu exista comunicare nu poate exista nici o relatie.Din pacate multi descopera comunicarea tarziu si cand o descopera realizeaza ca toata viata lor au facut doar pe placul celuilat si nu a fost armonie ci doar complezenta.

| greece12 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

M-am referit strict la cazurile in care exista deja violenta domestica.
Acolo, florile, pupicul si comunicarea au disparut demult sau n-au existat niciodata.
Nu m-am referit la casatorie in general, altfel as fi putut incepe cu o lunga discutie despre cum poate fi pastrata fericirea in casatorie, cu mine ca cel mai bun exemplu...happy

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru greece12):

Bv tie!

| greece12 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Pentru ca tot ne-am pus de acord, ti-o doresc si tie si tuturor, oricat de off topic sunt!
happy

| Klepto a răspuns:

Parca Freud a spus ceva de ecourile copilariei se aud pe tot parcursul vietii.
Violenta este cel mai comun mod de a rezolva orice problema, sau asa invatam. Frustrarile si lucrurile nerezolvate care ne rod pe interior sunt cu termen, pana la urma ies la suprafata in momentele noastre mai "negre".
De prea multe ori intram in relatii cu un exces de "bagaj", si mai devreme sau mai tarziu o sa isi faca simtita prezenta.
Barbatii folosesc violenta fizica, dar si psihica, iar femeile demasculinizeaza, am vazut lucruri si mai ciudata, care din pacate se aseamana cu un joc de sah, nu cu relatii.
Fiecare are motivele lui, multi cu wound collector, altii nu stiu nimic mai bun.
Am vazut destule relatii distructive, iar la final fetele ieseau cel mai bine.
O lectie de viata, un pic de emancipare si un never again, iar masculii feroce primeau cea mai dura pedeapsa, sa piarda definitiv ceea ce au iubit, ce au avut si ce n-o sa mai aibe niciodata. Cred ca doare cel mai tare cand vezi ca le este de un infinit de ori mai bine fara tine.

Cand femeile se trezesc, atunci incepe teroarea pentru barbatii de genul, multi nu sunt constieti de repercursiuni.

Se intampla prea des http://www.nuepoveste.ro/film

| FineBroAndy a răspuns:

Eu nu înţeleg cum ai putea să te înjoseşti în aşa hal încât să-ţi loveşti persoana iubită?! Adică serios, stai cu ea în casă(de obicei)şi apoi o iei la bătaie? Sau vice versa? Eu consider că asemenea oameni ar trebui verificaţi cu teste psihologice.Am ajuns să ne fie frică şi de persoana de lângă noi...

| Fatamuntilor explică (pentru FineBroAndy):

Sunt cazuri si cazuri. Uneori iubirea nu mai este ca la inceput.

| FineBroAndy a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dar totuşi, cred că despărţirea e de ajuns.Nu mai e nevoie de bătaie.

| PeFuga a răspuns (pentru FineBroAndy):

Au fost multe cazuri in care femeia a vrut sa rupa relatia, iar dupa ce a parasit domiciliul barbatul a urmarit-o si a ucis-o. Un caz recent este "crima de la coafor" despre care s-a vorbit destul in presa.

| FineBroAndy a răspuns (pentru PeFuga):

Am auzit despre el, spun doar că nu pot înţelege cum funcţionează mintea unui om care consideră că prin violenţă se poate rezolva o ceartă între 2 oameni care s-au iubit odată.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca un membru al cuplului (sau amandoi) este masochist, se mai pune ca violenta domestica? laughing Poate unora le place, alta explicatie de ce nu riposteaza cumva n-am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata si oamenii sunt cauzele violentei domestice. Viata nu e perfecta si oamenii cu atat mai putin. Pe masura ce oamenii imbatranesc dispare si iluzia sperantei si indivizii sunt pusi fata in fata cu tragica realitate. Sentimente ca si frusrarea sau dezamagirea devin prea puternice, apoi apar suferinta si ura. Oamenii nu sunt multumiti de ei insisi si nici de cei de langa ei si incep sa se razbune unii pe ceilalti in speranta unui moment de usurare. Suferim si, ca sa suferim mai putin, cultivam suferinta in ceilalti. Un cerc vicios care cuprinde si foarte multe victime colaterale. Dar cu totii suntem victime colaterale, toti suferim in urma alegerilor altor oameni care nu au nimic in comun cu noi.

Cauzele sunt atat de multe incat am putea scrie cateva carti. Dar cauza principala este una singura: natura umana. Nu suntem inca destul de maturi incat sa ne controlam propriile impulsuri si sa traim indiferenti oricat de mult ar incerca viata sa ne franga spiritul. Pana cand vom mai evolua vom rani in continuare sivom fi raniti la randul nostru, indiferent de cate legi vor aparea ca sa previna asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care foloseste violenta simte ca daca poate face orice este satisfacut iar femeia vrea sa i se faca orice din iubire.
in sex e vorba de propria imagine mediata prin celalalt scuze ca suna a consiliere bdsmlaughing
pe cand iubirea presupune sa iti fie suficient sa adori cum intr-o intalnire amoroasa il faci pe celalalt sa fie cu tine asa cum e el si asta e mult mai profund decat sa iti imaginezi ca iubirea este doar un aer imaginar fundamentat pe relatii sexuale.
de fapt relatiile sexuale nici nu exista, iubirea inlocuieste acea relatie nesexuala pentru ca incerci sa fii pentru celalalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis tu ca de obicei unu care a trait intr.o familie cu violenta, cand creste se "razbuna". acum nu am inteles, pe cine? pe altul ca a dus.o asa? sau pe cine l-a batut? daca ziceai ca pe altul. e aiurea. acum sunt sanse 50/50 cand creste sa fie bataus sau sa fie non violent, depinde de mentalitatea lui.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Cautam sa aflu cauzele...nu este o regula.
Poate si aloolul joaca un rol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauzele violentei domestice e incultura, faptul ca agresorii sunt dobitoci si faptul ca nu merg la biserica - de ar merge, ar avea cat de cat o educatie in aceasta directie. Faza e ca sunt tampiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauzele sunt 2: lipsa de iubire si iertare fata de aproapele tau.
Iar lucrurile acestea se invata in familie, la slujbe la biserica si ar trebui si la scoala sa inceapa lumea sa fie mai inteleapta si deschisa pentru a-i ajuta pe adulti de azi, elevii de ieri.
Pai ai spune cum sa iubesti si sa ierti? Simplu. Daca iertam numai are loc pacatul orgoliului, mandriei, furiei, arogantei. Daca iubim iertam cu usurinta.
Daca nu iertam deschidem usa spre pacatul numit neiertare care este opisul iubirii, spre pacatul numit ura, rautate, invidie, gelozie si tot asa.
Aceste doua simple cuvinte:Iarta si Iubeste te schimba ca om si in jurul tau totul.
De ce violenta? Din lipsa de neiubire.
De ce agresivitate? Din lipsa de neiubire(nu ma simt iubit, sunt agresat asa am invatat ca e bine sa imi protejez sufletul de suferinta).
Doua cuvinte atat de simple pot schimba lumea.
Doua cuvinte atat de simple ne pot armoniza cu toti cei care candva ne agresau(iarta si iubeste se va transforma in zambeste si mergi mai departe fara sa iti deschizi sufletul catre ura, furie, rautate, neiubire, gelozie, invidie, dusmanie etc).
Doua cuvinte atat de simple iti pot elibera mintea si sufletul de povara NEIERTARII(care atrage dupa sine o serie de pacate asa de grele incat nici nu realizam cand devenim sclavul lor).
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar in Romania se poate asa ceva.
Iar persoanele care dau in persoana pe care teoretic o iubesc arata ca sunt retardate facand asta.

| PeFuga a răspuns:

Violenta domestica poate fi nu doar fizica ci si emotionala (cand se ajunge la injurii repetate, amenintari cu omorul, sinuciderea, cu datul afara din casa, etc), dar se poate referi si la latura sexuala a relatiei (fie este vorba de relatii sexuale fortate, fie de practici sexuale anormale ce ii sunt impuse unuia din parteneri impotriva vointei sale). Cauza este clar lipsa de comunicare in cuplu, pentru ca daca si-ar asculta unul celuilalt nevoile si le-ar intelege nu s-ar ajunge la aceste gesturi.
Violenta domestica se regaseste in toate mediile sociale, si la sat si la oras, si unde este saracie si unde este stare materiala buna, si in cupluri cu studii superioare si in familii cu doar 4 clase. Este intr-adevar greu ca cel agresat sa plece, mai ales ca uneori victima ajunge sa empatizeze cu celalalt si sa considere ca bataia este singura cale de manifestare a "iubirii" (sindromul Stockholm).
Ce este bine de stiut este ca pentru victime exista solutii: mai nou se poate cere ordin de protectie (agresorul va fi fortat sa nu se apropie de victima la o anumita distanta si chiar sa nu o caute prin email, telefon, etc o anumita perioada - maxim 6 luni) iar persoana agresata poate fi asistata pentru a-si cauta un alt domiciliu si un loc de munca.

| DimLight a răspuns:

Cauzele sunt in general doar 2: obsnuita si nepasarea.
astfel se transmit obiceirule nefavorabile mai departe pentru ca sunt mai usor de asimilat(mereu e mai usor sa distrugi decat sa creezi ceva de valoare) care obiceiuri sunt preluate din trairile si mediul social al persoanelor implicate. toate astea pot fi cu atat mai grave cu cat persoanele in cauza au avut parte de o educatie precara ele nefiind constiente de situatia in care se afla dar nici cum sa procedeze sa iasa din aceasta situatie. am putea spune ca majoritatea cuplurilor cu asemenea probleme sufera de o tulburare bipolara.

| Happyjump a răspuns:

Pentru ca barbatii vor sa fie mereu cei mai tari, bat femeile ca sa le arate cine e șeful, le violeaza ca asa au ei chef, pentru ei femeile simbolizează niste ființe fara valoarea create doar pentru a face curat după ei.

| LikeARollingStone a răspuns:

Violenta domestica...
Oamenii care aduna frustrari in copilarie, in adolescenta, in viata de zi cu zi. Si nu stiu cum sa scape de ele. Asa ca incearca sa se razbune pe persoana cea mai apropiata dar in acelasi timp si cea mai slaba de langa ei.
Totul se rezuma la frustrare, nesiguranta, nevoia de putere. Pentru ca "violentul" sa obtina un pic de satisfactie superficiala trebuie sa sufere o fiinta nevinovata.
Si da, Romania e plina de astfel de personaje. Pentru ca li se permite. Le-o permite femeia de langa ei, le-o permite vecinul, familia, LEGEA.
Fraze auzite chiar printre apropiatii mei:
"Femeia trebuie batuta, astfel nu functioneaza."
"Ea o cauta, daca nu-i batuta la saptamana parca nu se simte bine."
De la o femeie, resemnata: "Toti barbatii isi lovesc femeile."
Concluzii?

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

1. Prostia. Daca e proasta, doar cu energie cinetica o mai poti disciplina.
2. Frustrarea. Daca n-ai argumente si ceva de sacaie, ii dai.
3. Placerea. E placut sa torturezi creaturi lipsite de aparare. E absolut excitant cateodata...
4. Domesticirea. Asa cum zici tu, violenta domestica e o forma de a indomestici fiara. Deci se impune.

Mai vrei? happy

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

In opinia mea violenta domestica este una dintre cele mai...hai sa-i spun jenante lucruri...cum sa bati sau sa injuri femeia sau barbatul pe care il/l-ai iubit? In al doilea rand daca exista violenta domestica intr-o familie cu copii (nu ca as aproba acest lucru) ar trebui sa se desfasure cand coppi lipsesc sau alte cazuri, nu cu ei de fata. Legea ar trebui distribuita pentru femei cat si pentru barbati, in niste cazuri rare (barbati). Aceast tip de violenta s-a desfasurat si in familia mea si acum parca mi-e groaza sa-l enervez pe tatal meu care a injurat-o si a lovit-o pe mama, nu cred ca pot sa-l chem traumatism dar nu mi se pare ok faptul ca desi sunt casatoriti sa se injure intre ei.

| Jijell a răspuns:

Tind sa cred ca e vorba de prea mult alcool si pacanele... Si televizorul mereu deschis la stirile de la ora 5.

| Sardinaaa a răspuns:

Ce e violenta domestica, ce dintre un cuplu?

| florin96ak47 a răspuns:

Daca te gandesti ca exista oameni care omoara pe altii din placere, care arunca in aer cladiri, nepasandu-le ca sunt oameni inauntru, din diferite motive, asta pare mai nimic. Majoritatea persoanelor care fac asta nu cred ca sunt sanatoase: au probleme cu capul, cu nervii etc...
Daca cineva este abuzat de partener divorteaza, sau daca sunt mai slabuti (nu fizic), necurajosi (ca sa nu zic fricosi sau lasi), speriati (de reactia partenerului si ce s-ar putea intampla dupa) cel mai probabil nu o vor face, indiferent ce campanii anti-violentei domestice vor vedea la televizor.

| Hunedoreanul a răspuns:

Prostia celor care stau cu asa oameni.

| Ariana095 a răspuns:

Poate fi o trauma din copilarie, poate cand era copil era batut si batjocorit si acuma vrea sa-si demonstreze ca nu mai e slab ca e puternic, si cam asta ar fi forma lui de a-si arata puterea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ariana095):

Da' tigaile in cap si palmele peste bot nu se pun violenta domestica? Ce te face sa crezi ca doar barbatii practica asa ceva?

| MIG97 a răspuns:

In opinia mea, violenta domestica vine atat din traumele din copilarie, dupa cum ai spus si tu, pe care le sufera uni agresori, dar si din dorinta de a demonstra ca sunt mai puternici, dorindusi sa arate ca pootprelua controlul asupra cuiva, chiar daca intr-un mod violent...

| andreeaadr12 a răspuns:

Nu este bine sa urmezi calea tatalui tau, si nu poti accepta ca mama ta sa fie batuta fa si tu ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreeaadr12):

"fa si tu ceva". comentariu mai stupid(si inca zic frumos ca de nu imi iau advertisment aici, poate si asa.) nici ca am vazut pe TPU in 2 ani. uni aveti graunte in loc de creier nu stiu la ce mai raspundeti uneori.

| Fatamuntilor explică (pentru andreeaadr12):

Draguta sunt doar exemple.si nu priveste familia mea.

| Poossy a răspuns:

Raspunsul meu este acesta!

| lucia8691 a răspuns:

Marie-France Hirigoyen, medic psihiatru francez a explicat mecanismele in detaliu, nu stiu daca s-a tradus in romana

| SmarterThanYou a răspuns:

Persoanele care fac lucruri de genul nu mai sunt capabile sa iubeasca, sunt bolnavi psihic, iar pornografia, nu face altceva decat sa promoveze lucrul acesta. Femeia a inceput sa fie privita ca un obiect, ceva care-ti ofera o placere trupeasca si atat, care nu are nevoie de iubire sau alte chestii, o carpa... asta este unul dintre motivele pentru care societatea din ziua de azi este la cel mai inalt nivel de degradare( morala si fizica).