| Polaris a întrebat:

Voi ce poet român ați vrea să vedeți făcând hip hop?

Eu l-aș alege pe Marin Sorescu, din motive evidente: http://i.imgur.com/BYAiUZZ.png

Nu știu ce categorie să fie.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

1)Bacovia cica ar da bine cu versurile pe beat si as vrea sa-l vad facand hip hop pentru ca as vrea oricum sa-l vad facand.
2)Nina Cassian ar fi durere facand hip hop, pentru ca o ajuta infatisarea.O vezi si in acele straie, fumand paie? laughing Macar ar avea un accent de New York, ceea ce nu-i putin. pentru exemplificare las aici o propunere tembela de-a ei:
"Frunze de toamna, frunze natange,
Miezuri de piersica, pline de sange,
Cum v-ati ranit atat de cumplit?

- N-am banuit, n-am banuit
Ca soarele poarta-un cutit, un cutit."
(nu-i tocmai rau, ar fi un inceput pentru hip hop)
3)Pe Perpessicius il las la urma. Pentru ca ar fi un deliciu sa-l pot vedea fix cu flitul ala elegant, cu obrajorii lui, dupa ochetii cu lentile rotunde, plin de nerv, cu un microfon la gura, aruncand rime. Numele sau pare a suna ca o porecla din lumea hip hop, ar fi el insusi un bun subiect pentru ceilalti.
Ia uite la el:
"Ce ţintirim cuminte, ce răposaţi de treabă!
Urcăm agale dealul şi nimeni nu ne-ntreabă
Cine suntem, de unde venim şi ce ne mână
Să poposim pe plaiul acesta într-o rână.
Ne aşezăm pe iarba crescută-ntre morminte
Şi descifrăm pe-o cruce cu două oseminte
Încrucişat săpate: un an, o zi, un nume -
Unicele vestigii care-i mai ţin de lume.
Ulcele hârbuite cu resturi de tămâie
Stau risipite-n iarbă, şi pe la căpătâie..."
( la 10 versuri a bagat cuvantul "iarba" de 2 ori, zi tu daca n-are chemare pentru hip hop?)

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

: ))) Epic!

| Polaris explică (pentru Leocerba):

Mi-am pierdut laturile la Perpessicius, nene. rolling on the floor

Că tot vorbeam de iarbă, e curios cum nu l-a pomenit nimeni pe vechiul Arghezi, adică totuși, totuși:
"Nazdravan, cum altul nu-i
Un baiat al nimanui
Nascoci, atunci, un cui.
Si l-a scos si aratat.
Cuiul nou o saptamîna
A umblat din mîna-n mîna.
A fost strîns si pipait,
pus pe limba, mirosit."
N-o fi la nivelul lui Omblacovia sau Perpessiciuzzi, dar l-aș vedea prin Specii, vreun Dragon, vreun Mișu Foarfecă, matematica metaforei, știi tu, prra.

| Leocerba a răspuns (pentru Polaris):

Dar George ce Cosbuc o fi vrut sa zica aici?
"Azi am să-ncrestez în grindă
Jos din cui acum, oglindă!"
sau
"Nu e soare, dar e bine,
Şi pe rîu e numai fum"
sau
" Cu multe sănii
De pe coastă vin ţipînd,
Şi se-nping şi sar rîzînd;
Prin zăpadă fac mătănii
Vrînd-nevrînd."

Emil Brumaru, pe de alta parte, ar fi plin de beep-uri, un fel Cheloo si Ombladon la un loc, acesti fratii Jderi cu X-Factor.

Ma tot gandesc de-o ora la echivalentul lui Chimie pe poezie, ma dau batuta, Chimie este Incomparabil, asta e, poate doar daca Grigore Ureche ar fi facut versuri.

Ma uit la ce-am spus despre hip hop, s-ar putea intelege ca n-am inteles nimic. Cand colo, mie chiar imi place Kazi Ploae. Hartie de impaturit muntele? Imperiul lianelor?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...şi eu prima dată la Sorescu m-am gândit.;))

Dar îmi plac şi poemele tale.
http://pseudopoeme.tumblr.com

| Polaris explică (pentru NOname):

Serios? Eu am ajuns să le urăsc, am decis să las tumblrul ăla în paragină și pieire și să uit că există laughing Dar apreciez.

| NOname a răspuns (pentru Polaris):

Eu zic să nu-l abandonezi. Chiar ai talent şi un stil al tău foarte mişto şi-ţi verific periodic blog-ul, să văd dacă ai mai compus ceva.

Ai încercat să scrii şi proză (dar tot aşa, cu o tentă poetică)?

| Polaris explică (pentru NOname):

Da, am fragmente prin Worduri pe care le-am lăsat și pe ele în paragină și pieire ca să încep altele când am chef. Cred că e mai mult de dragul exercițiului, însă. De parcă aștept ceva mare să se nască și tot ce fac acum sunt niște cărămizi - cel mai probabil n-o să fie nimic „ceva mare". Dar mă rog, vârsta experimentelor eșuate. laughing

| NOname a răspuns (pentru Polaris):

Cred că ai standardele mult prea ridicate (pentru oricine), dar mic nu eşti, doar ţinteşti prea sus. : ))

| Leocerba a răspuns:

Ia funda aia de pe mine, pana nu ma enervez.

| Polaris explică (pentru Leocerba):

N-aș putea, nu m-ar ține inima, dar poți s-o ignori când mai intri pe site dacă te deranjează... sau să asasinezi nebunul ăla care întreabă.

| Sociopat a răspuns:

Bacovia, si asa simbolismul are ca corespondent in arta muzica asa ca e un plus.

| Mussette a răspuns:

Gellu Naum.

Poeme? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea sa fac battle cu Cartarescu dar ui' si tu cum o da omu' asta
"la revedere, dragoste, în toamna aceasta!
de-acum amorul nostru sparge asfaltul pentru lucrările de canalizare
ca să ne asigure o existenţă decentă.
vreau să-ţi mai spun
că aseară s-a prăbuşit de singurătate
romarta copiilor."
Lasa-l dracului de flow, cand iti aduce in discutie lucrarile de canalizare si stii ca n-a fost nicio doza de sarcasm, stiii sigur ca acolo o sa-si ingroape omul asta adversarii.
Si daca tot vorbim de battle, chiar daca te interesa cine are flow in industria zidariei lirice, unde pui rima peste rima, ca sa-ti iasa zidul de care poti da cu capul in el/ ui' si tu doi regi, cel putin unul dintre ei...
http://www.youtube.com/watch?v=rrOuJY3G5fU

| fadnox a răspuns:

Chiar daca nu-i de pe plaiurile mioritice -baudelaire, mai
https://www.youtube.com/watch?v=KlujizeNNQM

| Mechanix a răspuns:

Salam. laughing Da' am motive întemeiate: poate are soarta lui 2Pac.

| TortQuemado a răspuns:

Macedonski, clar. Ce zici de asta?

Rondelul orasului mic

Orasul mic te fura-ncet
Cu ale lui tacute strade,
Cu oameni prosti, dar cumsecade,
Ce nici nu stiu ca sint poet.

Cu centrul intim si cochet,
Si fără case cu arcade;
Orasul mic te fura-ncet
Cu ale lui tacute strade.

Prin umbra parcului discret,
Nu se strecoara mascarade
Si nu s-aud în el tirade
Despre-al politicei secret.
Orasul mic te fura-ncet.

Coșbuc ar da bine în niște colaborări în stil semănătorist cu Haarp Cord. Pe aceeași filieră, Nichifor Crainic sau Radu Gyr.

Și Bacovia, că tot zicea Cedry2k că pune pariu că l-ar fi făcut pe fraier la flow.

| Leocerba a răspuns (pentru TortQuemado):

Macedonski cu capitala la?