| RAY a întrebat:

Voi credeti ca persoanele de nationalitate germana sunt persoane reci, antisociale? ca asa mi-a spus o fata azi i-am spus sa nu generalizeze

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

In niciun caz. Germanii sunt mult mai deschisi si mai sociabili decat romanii. Sunt mai la locul lor, nu o sa se bage in treburile tale personale si nici nu o sa vina sa se bage in spatiul tau personal, dar nici nu le este rusine sa se bage in seama cu alti oameni. Romanii cand se baga in seama cu tine sunt, in general, foarte bagaciosi. Germanii o tin la o limita de bun simt. Si in sensul ca sunt mai deschisi decat romanii, ma refer ca atunci cand vine vorba sa discute cu alte persoane de alta nationalitate sunt mult mai deschisi decat romanii. Romanii se inchid intotdeauna in grupuri de romani daca au ocazia.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

über alles swester

25 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil ei sunt putin altfel cu noi. Am avut un coleg german, nu prea vorbea cu noi...

| Doub a răspuns:

Nup, nu cred asta.

| minrest a răspuns:

A vrut sa spuna nesociabile, asa merge streotipul. Antisocial inseamna sa faci scandal, sa furi, sa vandalizezi, in general sa nu respecti regulile si pe ceilalti, si sa o faci compulsiv. Evident, nici una nici alta nu sunt adevarate.

| RAY explică (pentru minrest):

Da tu crezi ca sunt mai reci?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

In masura in care conteaza caracterul national, germanii nu se trag de sireturi cu altii de la inceput si fara rost, cum fac de obicei romanii, si pot parea reci. Dar mie nu mi se par, caci eu am avut un prieten sas in armata, un baiat din Cisnadioara, si nu se poate spune ca era rece. Cu mine, evident.

| R0R0 a răspuns:

I-ai zis bine.

| Idkidk a răspuns:

Eşti din Germania?

| RAY explică (pentru Idkidk):

Nu,daca as fi crezi ca imi spunea asa ceva?

| Idkidk a răspuns (pentru RAY):

Ah, da laughing

| Staind a răspuns:

Stereotipuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-ai spus să nu generalizeze? blushing
Meriți o pupă.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Din partea ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da blushing Dacă nu vrei, ți-l dau forțat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanii sunt prosti

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Decster):

rolling on the floor)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) MOOOR
poate stramosii mei sunt din Antarctica rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| DonaldTrump a răspuns:

Bine ca i-ai spus sa nu generalizeze, germanii mi se par mai civilizati si toleranti comparativ cu majoritatea romanilor. Probabil ca sterotipul provine de la respectul formal care este intalnit la unii germani.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Ca in fiecare nationalitate sunt persoane destepte,naive,grosolane,simple,ospitaliere, reci, calde, rele, bune ...Deci nu poti generaliza, nu poti spune despre toti ca sunt la fel.

| eudoareuu a răspuns:

Stau in Germania si am multi prieteni si nu sunt persoane reci. Ma inteleg foarte bine cu ei si sunt de treaba.

| FataȘarpe a răspuns:

Mie mi se par doar persoane organizate, si putin mai cumsecade ca si romanii.
Cam in fiecare an vin copii germani la schimbul de experienta la scoala mea, si sunt chiar niste persoane okey.
Ce nu inteleg e ca mereu sunt doar fete frumoase si baieti draguti. Asa sunt toi germanii? lol

| RAY explică (pentru FataȘarpe):

Tu stai in Germania?

| FataȘarpe a răspuns (pentru RAY):

Nu. La scoala mea, cam in fiecare semestru, un copil de la noi pleaca la o scoala in Germania o saptamana, iar un copil de la ei vine la noi, in Romania.

| RAY explică (pentru FataȘarpe):

Frumos