| Zmpq a întrebat:

Wow,voi ați făcut ce s-a întâmplat în Italia? Mare tragedie,s-a aflat imediat în toata lumea, ar merge si un doliu.Cine e cu mine?
În fiecare zi mor oameni pe capete in Siria,dar nu e doliu,ne doare fix undeva de ce se întâmplă acolo din câte văd,Italia e tara importanta si na poate viața lor e mai "importanta", nu există egalitate si nici nu va exista.Voi ce părere aveți?

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cati ROMANI lucreaza in Siria si cati lucreaza in Italia?
Eu cred ca putina compasiune pentru semenii nostri nu strica...
Dar fiecare gandeste in legea lui...
A fi uman, nu dauneaza nimanui.
O zi buna happy

| RAY a răspuns:

Mai mult ma intereseaza de un cos decat imi pasa de acei morti, nu-mi pasa, daca eu muream cui i pasa?

| AFR81 a răspuns (pentru RAY):

E vorba de umanitate aici. Un sentiment de compasiune pentru victimele si pentru familiile victimelor acelei nenorociri ar trebui sa existe. Nu spun sa te tavalesti pe jos de suparare, sa tii doliu sau sa faci alte chestii, insa o mica urma de regret cred ca are oricine.

| RAY a răspuns (pentru AFR81):

Da am, puteam sa fiu popa sa ma imbogatesc cu ocazia asta la cate inmormantari vor fi

| AFR81 a răspuns (pentru RAY):

Ce legatura are una cu alta?

| RAY a răspuns (pentru AFR81):

Glumeam,nu-mi pasa de acel cutremur asta e parrea mea, de ce sa mint ca i jelesc, nu simt nimic

| RAY a răspuns:

Imperiul roman cate vieti nevinovate a luat pana a devenit imperiu? cate vieti au luat pe unde sau dus? nu exista egalitate asta e adevarul, e pacat ca a murit oamenii nevinovati si trebuie tratati toti egal

| UnBroken2016 a răspuns:

Ai descoperit si tu internetul... Cand descoperi ca apa e uda sper ca revii cu o alta intrebare.

| drutzix a răspuns:

Tie de ce iti pasa mai mult? De viata unui cunoscut sau de viata unui strain?

Astia-s europeni de-ai nostri e normal sa ne pese mai mult de viata lor decat de cea a sirienilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu am aflat ce s-a intamplat in Italia,dar dupa ce zici tu au murit oameni.
Mor zilnic oameni,prin diferite moduri : se ineaca,ard, sunt impuscati,se sinucid,sunt violati si apoi omorati,sunt omorati de animale,sunt torturati pana mor,sunt omorati de canibali si mancati,mor sufocati,de diverse boli,de cutremur, tsunami, genocid, etc, etc.
Unele stiri ca mor oamenii sunt date, altele nu.
Sincer sa zic? Nu imi pasa absolut deloc.
De ce?
1.Nu sunt eu responsabil pentru moarte lor
2.Nu pot face nimic pentru ei,suferind dupa ei, nu o sa faca situatia mai buna nici pentru rude nici pentru nimeni.

Daca m-as intrista dupa toti,as ajunge cardiac. Zilnic sunt stiri ca sunt morti,violati,etc,etc. Daca as putea sa fac ceva,as face,dar nu pot.
(Inteleg sa ai compasiune pentru familie,sa donezi unde trebuie, etc, ideea e sa faci ceva, daca nu faci, stai chill.).
-Parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am zis ca "nu imi pasa deloc", m-am referit ca nu ma afecteaza emotional sa aud chestii de genul.M-am invatat, aud zilnic, am invata sa nu imi mai pese, cred ca e logic happy

| DirviziuQ a răspuns:

Este vorba despre imprejurari. Este o diferenta intre moartea oamenilor pe timp de razboi si de pace. "Normalitatea" razboiului este moartea astfel ca este de asteptat sa se intample asta in zonele afectate precum Siria. In schimb, pe timp de pace predomina linistea, astfel moartea unei mase de oameni este "anormala". In plus, nu e vorba de nepasare (nu in totalitate), insa tocmai fiindca mor oameni in fiecare zi nu se mai spune despre ei; iti pasa de toti, chiar daca nu spui despre toti, deoarece, asa cum am spus mai sus, este de asteptat la asta pe timp de razboi.

| Zmpq explică:

Deci dacă nu sunt români pot să moară liniștiți? Extraordinara mentalitatea asta.

| caramela a răspuns (pentru Zmpq):

Era vorba despre doliul national...
O seara buna happy