| ewrcbj34 a întrebat:

Buna ziua! Cer sfatul unui medic, asistent medical, farmacist sau oricine din domeniul medical sau a trecut prin covid-19. Am 16 ani si in urma cu 3 saptamani am inceput sa ma simt rau din cauza infectiei cu covid. Am avut dureri de cap, nas înfundat, mi-am pierdut gustul si mirosul, iar ulterior tuse seacă si usoara oboseala. Am chemat salvarea dupa 3 zile, având senzatia ca am dificultăți de respirație, aflând ulterior ca am avut atac de panica(de fel sunt o fire sensibilă si m-a panicat gandul ca boala o sa se înrautateasca), saturatia fiind bună de 98-99%. Acum, Dupa 3 saptamani inca simt o ușoară oboseala, ma simt slăbită si am nasul înfundat. Credeti ca virusul este inca prezent in corp? Si credeti ca, eu având astm, acesta s-ar fi putut agrava in urma bolii? Mentionez faptul că mirosul si gustul mi-au revenit, tusea a dispărut complet.
Sunt vaccinata!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Virusul este prezent in corp pana vei murii, fiindca ai fost infectat si el ramane in stare latenta, pe veci.
Starea de oboseala este perfect normala dupa orice infectie bacteriana sau virala.
Dupa o asemenea infectie se impune multa, foarte multa odihna (somn de noapte de cate 8-9 ore) si hrana sanatoasa, ca sa-ti poti aduce corpul la limita normalului si sa-ti ridici imunitatea.
Sanatate maxima!

| sierra1 a răspuns:

"Cer sfatul unui medic...am inceput sa ma simt rau din cauza infectiei cu covid"

medicului de familie i-ai spus?