| Mihaela230 a întrebat:

Hello, dacă am test și vaccin, mai fac carantină atunci când ma întorc din Anglia? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Românii și cetățenii europeni care vin din țări din afara UE trebuie să aibă un test negativ PCR pentru COVID-19, făcut cu 48 de ore înainte. Măsura este valabilă și pentru cei vaccinați. Persoanele nevaccinate intră în carantină pentru 10 zile. Vor sa faca centre de testare si in vami. Nu stiu care-i stadiul!

| Lukasssz a răspuns:

Cel mai probabil, nu.

| AnemonaP a răspuns:

Da, iti comanzi testul de a doua aici si trebuie sa stai in auto-izolare pana cand iti vine rezultatul. In 2-3 zile vine, cred.