| babyaleyna_1834 a întrebat:

1.Cum pot sa aflu daca iubitul meu chiar ma iubeste.
2.Cum pot sa fac un baiat sa ma placa.
3. Voi cum reactionati daca iubitul vostru zice sa va despartiti ca asa e mai bine?
4.Cum afli ca un baiat te iubeste?
5. Voi aveti incredere in el tot timpul?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Îţi răspund din perspectiva unui bărbat şi în loc de "iubit" eu o să citesc "iubită" şi unde se poate, o să explic şi ceea ce vrei tu să afli, de asemenea din perspectiva unui bărbat.
1. Observând-o. Un om care te iubeşte, în mod clar mai întâi de toate te respectă. Respect, înţelegere şi sinceritate. Cele 3 principii pe care se fundamentează relaţiile sănătoase şi durabile. Cum afli? Observându-l. Atenţie însă la ce anume observi şi la cum triezi observaţiile. De exemplu faze de genul "nu mi-a răspuns la sms-ul X", "nu m-a sunat de 3 ore", "a ieşit la o bere cu o colegă de facultate/serviciu fără să mă anunţe - deci mă înşeală" şi altele de tipul ăsta nu sunt dovada lipsei iubirii ci au explicaţii raţionale. Trebuie doar să le vezi.
2. Nu poţi. Poţi încerca dar nu merge mereu. Cum? Ţi-am scris mai sus: respect, înţelegere, sinceritate. Oferă-i astea. Din astea se poate (sau nu) naşte iubirea. Nu se naşte? Asta e. Mare grijă însă să nu faci un capăt de ţară dacă nu se naşte iubirea (a se citi nu "iese" cum vrei tu).
3. Nu am spus nimănui niciodată aşa. Când am fost eu cel care a părăsit, am explicat raţional şi logic de ce fac asta şi chiar am rămas prieten într-o formă sau alta cu cele de care m-am despărţit eu. Cele care s-au despărţit ele de mine, doar unele mi-au oferit ulterior explicaţii, altele nu au vrut. E treaba lor. Eu am vrut, dacă nu se poate, asta e. Doar nu era ultima femeie din lume. Nu ştiu cum aş reacţiona pentru că depinde foarte mult de cum a decurs relaţia până în acel moment.
4. Aici nu pricep întrebarea... adică... un băiat oarecare, nu cel cu care ai o relaţie? Dacă-i aşa şi am înţeles eu bine, află de la mine că nu se poate aşa ceva. Nu că nu se poate afla dar nu există iubire fără să fie efectiv o relaţie. Eu până la aproape 4 luni de relaţie cu prietena mea, nu o iubeam. O respectam, o înţelegeam, eram sincer cu ea şi mă simţeam bine în prezenţa ei. Dar nu o iubeam. Ulterior s-a născut iubirea. Ei bine, ca mine sunt destul de mulţi (de altfel majoritatea trecuţi de 20 de ani gândesc aşa - sau dacă nu gândesc aşa, aplică aşa instinctiv). Poţi afla însă dacă un băiat este atras de tine prin aceiaşi tehnică enuţată mai sus: observându-l!
5. Da. Am încredere în ea tot timpul şi nu-i pun la îndoială judecata şi comportamentul. Prefer să investesc energia în a nu-i da motive să mă înşele, să mă trădeze sau să mă mintă decât s-o investesc în gelozii stupide şi frica de a nu o pierde. Dacă e să mă înşele, mă înşeală oricum şi când aflu, măcar sunt împăcat că am făcut tot ce-a ţinut de mine să previn asta. Modelul ăsta de gândire m-a făcut să nu am parte niciodată de trădări de încredere de genul ăsta.
Am avut multe relaţii dar de iubit, acum iubesc a doua oară. În genere relaţiile dintre cele două iubiri s-au încheiat din motive "tehnice" happy (ce fel a sunat asta!) înainte de a se naşte iubirea.
Relaţiile interumane şi relaţiile de cuplu nu sunt atât de complicate doar că unora le place să complice lucrurile.
Numai bine!

3 răspunsuri:
| InoTkd95 a răspuns:

1. Depinde de comportamentul lui. Orice greseala duce la umbrirea lui in ochii tai. daca se poarta frumos si tandru e clar ca te iubeste.
2. Nu ai cum da faci un baiat sa te placa. Doar sa incepi sa vb cu el. Apoi sa flirtezi si apoi poate poate se leaga ceva.smug
3. Pai la inceput as fi suparata normal ( in cazul meu cred ca as avea o super depresiecrying) apoi o sa incerc sa mentin prietenia cu el ca cine stie cand il loveste cupidon iar smugbig grin.
4. Cand acesta incepe sa se dea pe langa tine, sa te tachineze, sa vb cu tine etc dar nu poti zice ca te iubeste ci doar ca te place. Mai tarziu vb despre iubirebig grin
5. Tot timpul! am avut asta-vara un moment cand am zis ca pun capat la tot din cauza unei interpretari gresite a unei poze de grup. Dar acesta a facut tot posibilul sa ma linisteasca si sa ma faca sa-mi dau seama ca nu este nimic. eu ma vad cu prietenu meu foarte rar (cel mult 5 ori pe an) deoarece e distanta de 60 de km intre noi si sportul comun pe care il practicam ne-a adus fata in fata si sa ajungem sa ne si iubim. Au trecut vreun an si 9 luni de la momentul in care ne-am vazut big grin big hug

| andreea_9470 a răspuns:

1. din comportamentul lui...adica este dulce cu tine, se poarta frumos, ii este dor de tine, cateodata te priveste intens, este atent cu tine, este nerabdator sa te vada, vrea sa fie cat mai mult cu tine, poate este si un pic gelosbig grin, i se pari tot timpul frumoasa chiar si atunci, cand nu esti aranjata, fardata, etc.

2. in primul rand trebuie sa-l atragi pe acel baiat. daca nu esti genul lui poti sa faci orice ca oricum nu te va placea.mno.sa filtrezi cu el, sa vorbesti frumos, sa te porti frumos, dar totusi raman la ideea ca trebuie sa existe acel "ceva" intre voibig grin

3. prima data l-as intreba din ce motiv vrea sa ne despartim. poate el nu ma mai iubeste si atunci chiar nu-l pot obliga sa stea in continuare cu mine, chiar daca eu l-as iubi. daca el spune ca "asa e mai bine" inseamna ca nu te mai iubeste, dar incearca sa se scoata cumvahappy

4. este atent cu tine, se poarta frumos, te cauta, vrea sa petreaca cat mai mult timp cu tine, te priveste foarte mult si cauta sa fie intotdeauna in preajma ta sau sa stea cu tine de vorba...

5. da, eu am incredere in prietenul meu tot timpul, pentru ca sunt convinsa ca ma iubeste si nu mi-a dat niciodata motive sa nu am incredere in el:X

| deviant18 a răspuns:

1. il intrebi
2. parca aveai iubit, de ce ai nevoie de alt baiat care sa te placa?
3. ii dau una si ii zic sa se mai gandeasca.
4. il intrebi
5. daca nu am avea, am fii cu el?