| Deea_Andreea_1999_g6q3 a întrebat:

1.Hey! Sunt virgina iar eu am auzit pe acest site multe lucruri despre primul act sexual.Ca te doare bla bla bla..Nu stiu cum ar trebui sa fac acest act sexual sa fie unul decent.
2. Daca o sa imi incep viata sexuala la vreo 21-23 de ani atunci durerea de la primul act sexual nu va fi chiar asa de ...rea?

Răspuns Câştigător
| Adelina_Anda_1992 a răspuns:

Pe altele poate sa le doara pe tine nu, depinde de himenul tau si asa mai departe. Actul sexual trebuie facut cu dragoste si sa fii sigura ca vrei sa faci asta, trebuie sa fie natural ca sa zic asa ..vine de la sine.Nu conteaza varsta ca la 18 -19., dar nici la 13-14-15.o fac cand simti tu si gata, ti-am spus durerea este diferita de la persoana la persoana

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1, orgasmul poate sa faca sa simti durerea aia sa stii, desi sa-si faca sex oral
2, nu varsta are importanta si repet cum se manifesta totul, actul sexual

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu cat creste varsta la care se produce dezvirginarea cu atat va fi mai intensa durerea resimtita in momentul penetrarii. La atingerea varstei de 21-23 ani muschii vaginali devin foarte rigizi si din acest motiv vor opune o rezistenta mult sporita fiindca isi pierd aproape complet elasticitatea din perioada tineretii, mai ales daca nu s-a practicat deloc masturbarea intravaginala. De obicei durerile sunt foarte intense, uneori de-a dreptul atroce si din acest motiv un partener tandru si iubitor va fi nevoit sa se comporte de asa maniera incat dezvirginarea sa se produca in cateva etape. Durerea este provocata de asemenea si este direct proportionala cu grosimea penisului introdus fortat intr-un canal vaginal extrem de ingust cum se intampla in cazul oricarei virgine indiferent de varsta. Un preludiu lung si folosirea unor lubrifianti de obicei ajuta insa niciodata durerea nu va dispare oricat de experimentat este partenerul. Dezvirginare usoara.

| Emilian65 a răspuns:

Durerea de la primul act sexual este aceeasi la orice varsta ai face-o prima data.

| Oana92 a răspuns:

In mod normal primele partide de sex sunt dureroase. Dar toate femeile active sexual au trecut prin asta si iti garantez ca nu se moare din atata. Ce poti face este sa te relaxezi, sa inveti sa privesti sexul ca pe ceva normal si placut si sa folosesti lubrifiant. Sugereaza-i partenerului tau sa nu se grabeasca si sa se asigure ca esti excitata atunci cand incepe penetrarea.

Durerea e mai degraba influentata de starea ta psihica si de priceperea partenerului, nu de varsta la care se produce dezvirginarea.

| florinflorescu a răspuns:

Buna, primul act sexual este important, poate fi chiar marcant. De aceea iti recomand sa il ai cu o persoana pe care o iubesti si simti ca te iubeste, care are rabdare si care te respecta. Cand simti ca esti pregatita poti sa stabilesti cu el. Pentru ca barbatii se excita mai repede si tare, inainte de actul sexual ca el sa aiba rabdare cu el, poti sa il masturbezi sau un oral ca el sa isi dea drumul. Apoi incepeti un preludiu incat sa te urce pe culmea extazului si incet incet sa intre, astfel durerea ta va fi foarte mica, ca atunci cand ai o taietura mica cu un cutit, adica abia o simti. Daca incepi viata sexuala mai tarziu gen 21-23 ani acea carne se intareste si durerea poate fi mai mare. Succes.