| anonim_4396 a întrebat:

A venit vorba mai jos despre anticonceptionale si daca trebuiesc luate la ora fixa si asta mi-a adus aminte de o curiozitate de-a mea. n-am vrut sa postez acolo totusi ca e o alta intrebare
exista riscuri daca ca fata iei anticonceptionale o perioada lunga? trebuie sa faci pauza la X luni? daca da la cate?
fetelor prefer raspunsurile voastre si povestiti va rog daca ati avut incidente cu anticonceptionalele thx :*

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Incidenta infectiei HPV(ce da cancerul de col uterin ) este mai mare la femeile care folosesc contraceptie hormonala decat la cele care folosesc prezervativul.De asemenea, folosirea contraceptivelor orale predispune femeia la cancer de corp uterin si cancer hepatic.
Fumatul creste riscul afectiunilor cardiace, în timpul tratamentului contraceptiv hormonal. Acest risc creste cu vârsta (mai ales la femeile cu vârsta mai mare de 35 de ani) si cu numarul tigarilor fumate pe zi.
Medicul ginecolog hotaraste cand trebuie luata o pauza in administrarea anticonceptionalelor, dar daca sunt bine tolerate si examenul clinic local e satisfacator, femeia poate lua tabletele chiar 2 ani fara intrerupere.

| Byby_6293 a răspuns:

Pai da anticonceptionalele trebuie luate la ora fixa, ca altfel nu isi fac afectul! nu trebuie sa faci pauza, cand afci, faci cu totul. Exista anumite riscuri, dara sta depinde de fiecare organism, ca unele s ingrasha, altele slabesc, unele nu mai pot ramane insarcinate, altele nu au nici o treaba, etc:*