| anonim_4396 a întrebat:

Absitinenta de la masturbare si filme porno e normala? Am deja peste o luna de cand nu ma mai masturbez( ma masturbam de la varsta de 15 ani, acum am 17 si ma simt extraordinar.Inainte eram anxios,nu puteam sa ma concentrez la scoala, tremuram, oboseam foarte repede, si, desi dormeam 11-12 ore pe noapte tot ma simteam foarte obosit si apatic. Acum ma simt energic tot timpul, chiar daca dorm doar 5-6 ore pe noapte,sunt sociabil,obosesc destul de greu, ma pot focusa pe orice foarte usor, mi-a revenit puterea de concentrare.Aceste efecte pozitive se datoreaza absitinentei?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Tot ce e prea mult strica,stii si tu lucrul asta.
Acum te simti mult mai bine pentru ca ai reusit sa-ti depasesti dependenta pe care o facusei,de autosatisfacere si filme porno.
Abstinenta nu cred ca va dura prea mult,dar de data asta vei sti ce faci si nu vei mai abuza de nimic.
Si-ti spun asta, pentru ca tensiunea sexuala se va acumula din nou, incet, incet si va trebui sa te eliberezi intr-un fel, e normal!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa sti ca asa e, laba facuta destul de des nu face bine sanatatii asa cum nici sexul nu e bun in cantitati mari

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Bine ai revenit cu picioarele pe pamant!
Practica si un sport, esti puternic, bravo.
Pa, pa.

| Seba2013 a răspuns:

Da, pentru ca la excitatia sexuala, corpul se pregateste pentru sex.
O data ce este pregatit, acesta pregatire consuma energie.
Cauta pe net articole despre stres, atetie stersul nu este atunci cand cineva te supara, CI ATUNCI CA CORPUL SE PREGATESTE PENTRU O REACTIE.

Ei bine odata pregatit, dar tu pui o barera si nu lasi se exprime aceea emotie vei deveni tensionat si frustrat.

SI da efectele care le simti pe propia piele su adevarate, dar medicii, sunt limitati ei vad doar carnea, mintea inca nu o intelege.

Daca vrei iti recomand unele carti care explica lucrurile acestea cu detaliu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, fi atent, cam aşa a sunat întrebarea ta:
"Dacă nu mai dau la labă devin Superman?"
Toate lucrurile enumerate mai sus n-au nici o legătură cu faptul că nu mai faci chestia aia.
Când o făceai "tremurai, oboseai foarte repede"? Dar ce, îţi dădeai laba de 16 ori pe zi? De aia erai obosit şi îţi tremura mâna fiindcă era amorţită?
Toate efectele pozitive se datorează maturizării şi creşterii capacităţii corpului şi a puterii de concentrare.

Răspuns utilizator avertizat
| NameHarris a răspuns:

Pai nu spune nimeni sa te abti de la masturbare dar nici zilnic o data la o saptamna douawinking