| George_Pierre_1995 a întrebat:

Acum 30 de minute am avut contact sexual neprotejat cu iubita mea.Eu zic ca mi-am dat drumul afara..Ciclul ei menstrual in luna februarie a inceput pe data de 14 si s-a terminat pe 17.Este aceasta in perioada fertila? Are rost sa ia pastila de a 2-a zi!?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care MENSTRUATIA (nu ciclul), adica sangerarea a inceput in 14 februarie se poate aprecia ca in cazul unui CICLU MENSTRUAL mediu de 28 de zile si REGULAT (constant sau cu diferente de max 1 zi in + sau - in fiecare ciclu) ovulatia se va produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inaintea urmatoarei menstruatii in acest caz aceasta zi ar fi 28 februarie. In aceasta situatie astazi iubita ta este teoretic inainte de momentul ovulatiei cu circa 3 zile deci intro perioada cu risc mare (30-40% probabilitate de sarcina) deoarece spermatozoizii pot supravietui tot teoretic maxim 3-5 zile. Daca menstruatia a inceput in 14 februarie, daca ciclul are o durata de 28 de zile, daca este foarte constanta, daca ai scapat chiar si putina sperma PROBABILITATEA de sarcina este destul de mare. V-as sfatui sa discutati cu un medic ginecolog care prin convorbire directa, poate afla mai multe date strict necesare intro asemenea situatie, pentru a-si forma o parere finala. Probabil ca va indica si el sa fie folosit contraceptivul in cazul in care datele/informatiile oferite in intrebare sunt exacte. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In linii mari, iti explic tie cum stau lucrurile. Fara sa fie o regula asta.
Primele 10 zile, incepand cu prima zi de ciclu, sunt nefertile. Urmatoarele 10 zile sunt fertile.Iar apoi, restul, pana la un nou ciclu sunt nefertile.Si daca este sa calculam asa, babeste, acum e in perioada fertila.Sa ia pastila.
Si, asa cum a spus foarte bine @nimenisiatat, spermatozoizii traiesc inca 5 zile, mai ales cei de fete, chiar daca ovulatia nu s-a produs inca.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Este in perioada fertila. Daca o faceati ieri pe 24 riscul era minim sau deloc.Sa ia pastila de a doua cat mai repede.

| Emilian65 a răspuns:

Astazi, iubita ta era in perioada fertila, deci sansele de a ramane gravida sunt foarte mari. Sa ia de urgenta pastila de a 2-a zi.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Teoretic nu e nevoie, dar spermatozoidul mai este activ inca 5 zile in majoritatea cazurilor. Pentru siguranta poate sa ia.