| Maryana112 a întrebat:

Acum o luna am avut contact sexul neptotejat, la vreo saptamana am inceput sa am greturi, dureri mari de cap, dureri de spate si de burta in acest timp am fost si balonata dupa doua saptamani au inceput sa ma doara sanii si am observat mici umflaturi pe mamiloane, si imi curgea ceva alb si lipicios in acest timp, menstruatia mia intarziat 6 zile astazi cand mia venit inainte sa imi curga am simtit o durere puternica de burta ca si crampele, acum imi curge un rosu deschis,nu ca inainte si foarte lipicios, e posibil sa fii ramas insarcinata?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei reprezinta inceperea unui nou ciclu menstrual. Prin menstruatie se elimina endometrul in care trebuia sa se implanteze ovulul din ciclul anterior in cazul in care s-ar fi produs fecundatia. Deoarece nu s-a produs fecundarea, nu s-a produs nici nidatia si in aceasta situatie organismul elimina intreaga "constructie" ce urma sa intretina eventuala sarcina. Asteapta sa mai treaca 2-3 zile si abia pe urma poti sa faci o eventuala comparatie cu menstruatiile anterioare. O menstruatie falsa peste o sarcina se produce extrem de rar. Trebuie sa ai rabdare inca 2-3 zile. Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

La o saptamana dupa actul sexual este IMPOSIBIL sa ai simptome de sarcina. Ele, daca apar, apar dupa minim 4-5 saptamani.
De asemenea, daca ti-a venit ciclul, inseamna ca nu esti insarcinata.

| andreeas00ss a răspuns:

Toate simptomele pe care le.ai mentionat mai sus ne.ar putea duce cu gandul la o sarcina insa avand in vedere ca menstruati a aparut posibil sa fi fost o dereglare.Ar fi bine sa mergi la farmacie si sa iei un test de sarcina, costa pana in 15 lei si sa afli daca esti sau nu happy. Succes!

| octavian25071999 a răspuns:

POSIBIl! vb cu maicata, du-te la ginecolog! tu nu sti daca parteneru s-a descarcat in tine sau nu?