| Lory_9518 a întrebat:

Ajutor. Am cea mai cretina mama din lumea intreaga. E o tampita si jumatate. Se certa cu tata il ameninta ca divoreteaza numa ca sa ii cumpere laptop. O luat tata laptop si ghiciti! Acum avem 2 laptopuri si un calculator si 2 televizoare. Vi se pare normal asa ceva? Fiecare cu laptop-u lui si mama ne mintea ca isi face foldere cu nu stiu ce cacaturi dar de fapt ea se uita la filme coreene. E pur si simplu obsedata de koreeni. E dependenta. O cheam in oras cu mine ci cu tata, la plaja, pe munte, prin parc pentru ca suntem si noi o familie, sa facem chestii impreuna. Si ea stiti ce zice nu?: nu vin ca ma uit la un film fain straight face de fiecare data cand zice asa ceva raman blocata nu stiu pur si simplu ce sa-i mai zic. Numa in casa sta e alba ca o fantoma stramba ochii ca o dor si eu stiu de ce o dor. De la prea mult calculator si ea zice ca nu. Trage perdelele in geam e bezna in casa stam la 3 dupa-amiaza cu lumina aprinsa numa sa nu calcam pe cabluri, pe priza, pe mai stiu eu ce. Mi rusine daca ma intreaba cineva cate calc am sa zic 3 si si 2 televizoare. Deci e exagerata chestia cu divortu numa ca sa ia un laptop. Are 40 de ani si e dependenta de calculator. Ori ce ii spun nu ma ascula si ridica tonul vocii si ma deranjeaza. Si cand o intreb ceva imi raspunde sarcastic. Tata degeaba vorbeste cu ea ca are ciuda pe el si de ce nu stiu nu ma intrebati. Va rog din suflet sa-mi dati niste sfaturi orice. Inafara de mersu la doctor ca ne-am certat intr-o zi si a zis ca am facut-o nebuna ceea ce nu e adv. I-am zis pur si simplu sa mearga sa faca un control. Si tot cu asta o tinea ca am facut-o nebuna. Nu vrea in oras in 3 adica eu mama si tata da vrea cu alti romani sa iasa la gratar si dinalea. Cacaturi. Apropo suntem in germania si acasa in romania a inebunit prima data cand ne-a luat nu stiu cine animax-u de la televizor. Pentru cine nu stie animax e acel program cu anime-uri gen naruto, inhuyasha, bleach sunt desene anime. Ne certam zi de zi ba chiar vroia sa-si ia apartament sa plece. Sa stea numa cu laptopu in casa sa se casatoreasca cu el sa faca make out cu laptopu Doamne iarta-ma. Am 16 ani si mama imi distruge viata. In primul rand ei ca devine dependenta daca nu e de fapt si in al 2-lea mie pentru ca daca divorteaza eu nu stau cu tata ca no el e barbat eu fata daca imi vine ciclu ce-i zic? Tata mi-o venit ciclu. Ramane socat. Nu se poate asa. Imi cer scuze ca am scris. Cu mama as vrea da daca sta numa la calculator ce sa fac? Credeti-ma cand va spun ca am vrut sa ma omor. Nu glumesc. La 7 stau si am vrut sa merg sus de tot pe bloc sa ma arunc. Nu doar din cauza asta ci din mai multe. Tare mult ghinion am in viata. Nu mai povestesc acum nu vreau sa va umplu de problemele mele. Dar va rog un sfat ceva. Cum sa-i dau mamei peste nas sa-i arat ca ma pierde daca mai continua cu calculatoru si nu iasa cu noi nu ma baga in seama. Credeti-ma ca se scoala dimineata si zici ce a drogata. Bea 2 cafele si fumeaza 9 tigari. Pe zi vreo 15 16 daca nu 17 18. Help. Ce sa fac sa-i arat ca ma pierde. Simt ca sunt lasata deoparte sad

21 răspunsuri:
| alylove15 a răspuns:

Nu am mai intalnit o poveste ca a ta...e destul de trista situatia.eu as zice sa faci acelasi lucru ce face mama ta sa stai la calculator si sa nu iti pese daca iti zice ceva...sa simta si ea cum e sa fi tratata asa.

| Barbiiie95 a răspuns:

Eu cred ca tatal tau e mai nefericit ca tine, el pe cine f.te?!
Draperia?!rolling on the floor

| nekokami a răspuns:

Uff.1-naruto si bleach sunt japoneze.2-mama ta a devenit probabil un otaku(cauta pe net definitia ca e cam lung de explicat)3-vorbeste calm cu ea(ai auzit de extorsiune emotionala?¿gen: mamiiii eu te iubesc mult, tu de ce nu ma mai iubesti.ma rog, ceva de genul asta) si daca nu poti sa o convingi, fa-i companie.La psiholog din cate zici tu nu ai cum s-o duci asa ca nu prea ai optiuni.

| Rares2594 a răspuns:

Auzi du-te si vorbeste tu cu un psihiatru el iti poate da sfaturi mai bune decat noiwinking si spune-i care este problema! pe care o ai happy si daca vine la tine acasa doctorul, atunci mama ta poate o sa aiba rusine de el sau ea si o sa stea de vorbahappy Sper ca te-am ajutat cu ceva.sad

| Mihaela111 a răspuns:

Incearca sa iesi mai mult cu prietenele in oras si sa nu te mai enervezi pentru toate chestiile care se intampla la tine in casa pot fi lucruri mult mai rele decat asta(iar atunci ce o sa faci? o sa incerci sa te sinucizi din nou?). Incearca sa vorbesti cu mama ta sau sa apelezi la un psiholog

| Andreea357 a răspuns:

Crede-ma draga mea uneori e mai bine sa nu ai mama sa fi singura si sa poti face ce iti doresti, eu am vrut sa merg undeva cu iubi meu iar mama a inceput sa tipe la mine ca daca patesc ceva si daca ma omoara si porcarii din astea si am intrebat-o dc isi face griji si mo pedepsit o saptamana fara nici un motiv, si fix saptamana asta vine de la tara si pot sa-l vad ca dupa iar se duce acolo 2 3 zile si iar vine, si o sa apuc sa-l vad debea peste 2 saptamani poatre chiar o luna, de aia ti-am zis decat o mama nebuna si prea protectoare ca a mea ma bina asa ca a ta daca sta acolo in legea ei si se uita la vreun film si eu pot sa ma si *** de fata cu ea si numi zice nimic ar fi minunat, ai putea sa nu o mai bagi inseama ceva timp sa-i arati ca nu o mai iubesti si sa faci la fel ca ea gaseste un pretext o carte si zii nu pot sa mananc ca citesc ceva interesant sau ma uit la ceva fain cum zice ea, si ai putea sa petreci chiar mai mult timp cu tatal tau si o sasi dee seama singura si dupa poate veti avea o discutie asa mai interesanta intre mama-fiica si se va rezolva...bafta kiss

| Laura a răspuns:

Aș fi fost de acord cu tine dacă nu scriai și ultimele rânduri. Ești proastă.

| Laura a răspuns:

@Lory Nu este vina ta pentru ce ți se întâmpla, ci pentru cum gândești. Serios... dacă ai tăi s-ar despărți ai alege să stai cu maică-ta doar "că crezi" că tatăl tău ar fi șocat dacă i-ai spune că ți-a venit ciclul? Ai vrut să te sinucizi pentru că mama ta stă prea mult la laptop? Cât de proastă să fii?

Răspuns utilizator avertizat
| Alleychan a răspuns:

In primul rand asta nu este o viata de ****... Faptul ca maica'ta sta la pc nu e un motiv sa-ti iei gatu '. Iar faza cu ciclu, ce ba taicatu nu stie de asa ceva? De cate ori crezi ca l-a mintit mama ta la toata viata lui ca e pe stop pana sa te faca? smug Iar faza cu koreeni rolling on the floor)))))), maica'ta n-are viata. Iar faptul ca intrebarea este postata la dragoste si sex, deduc ca vrei sa ai o relatie mai aprinsa cu mama ta.

| DaddySGirl a răspuns:

Un singur lucru am inteles din ce ai zis:nu ti-a venit ciclu'.

| Raamonikaa a răspuns:

Maica-ta nu este deloc fericita sau nu este fericita cu taica-tu, ba cred ca nici nu-l mai suporta, e depresiva si singura ei scapare este probabil acel calculator, iar tigarile si cafeaua sunt scapari adicente. Imi pare rau pentru ea, dar asta e, nu e ea de vina. In loc sa o ajuti, tu mai rau ii dai in cap. Cand o sa intelegi ca tu nu esti buricul Pamantului? Si ca si parintii tai au probleme, nelinisti, neimpliniri, depresii? Vezi-ti de ale tale, nu interveni intre ei ca si-asa este situatia complicata, concentreaza-te si tu pe alte lucruri si lasa-i in pace sa-si rezolve problemele singuri. Ai insultat-o grav pe maica-ta si nu a fost frumos din partea ta, ceea ce ma duce cu gandul ca esti complet necoapta la cap si ca nu ai inteles nimic din viata asta. Trebuie sa o respecti si sa o iubesti asa cum e, ca e maica-ta, ea ti-a dat viata si ea te-a crescut pana la varsta asta.

| dindu a răspuns:

Cu sinuciderea nu e o idee buna.dar gandeste`te ca daca ea are o viata si nu`i pasa de tine. trieste`ti singura viata...fa`ti cumva un curaj si cel mai bine fugi de acasa.ai 16 ani.e fragil da incearca sa te descurci mai bine fara ea daca tot spune-ai ca`ti face viata un calvar. daca nici macar nu prea ii pasa atunci inseamna ca nu merita sa te intorci.iar tu poti sa incepi sa-ti faci viata happy.sa fii iubita :*

| tudyzor a răspuns:

Un lucru merita facut.Mai trist asa dar merita.Incearca intr-o zi sa faci si tu pe nebuna si sa distrugi calculatoarele alea poate asa se schimba ceva in bine.Stiu ca vei zice ca sunt atatia bani si nu ai muncit tu si mai stiu eu ce dar in cazuri extreme.solutii extreme, zic bine? Ai mei parinti nu stiu sa imi foloseasca laptopul sau pcul asa ca n`am de ce sa ma temlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Beatriiice a răspuns:

Eu zic să vorbească tatăl tău, la modul cel mai serios cu ea... Căci, trebuie sa conştientizeze anumie lucruri, printre care şi faptul că are un copil. La vârsta ta, probabil că ai cea mai mare nevoie de sprijinul ei, pe care nici-decum, nu ţi-l oferă. A fi mamă, e o responsabilitate imensă, de care ea nu se agaţă. Dacă nu e nici o soluţie pentru asta trebuie neaparat să consulte un psiholog. Ai grijă ce faci! Baftă!

| LittleCoco a răspuns:

Ce vrei sa faci? Serialele alea sunt foarte bune laughing.Eu zic sa inveti coreeana... poate atunci o sa te asculte!

| andruska145 a răspuns:

Eu zic sa te duci la ea si sa.i zici ca o iubesti foarte mult si sa mai lase filmele acelea pentru nu ramane cu nimic din ele ci sa isi petreaca timp cu tine si sa rezolve problemele cu tatal tau, sa fi-ti iar o familie... si zi ca te raneste mult ca te indeparteaza si zi sa lase filmele pentru tine si tatl tau ca sa fi-ti iar fericiti sper ca te-am ajutat papa

| maridragi a răspuns:

Pai daca nu iti place de maicata mutate cu taicatu si spune-i sa gaseasca pe alta laughing

| Lory_9518 explică:

Nu e vina mea pentru randurile scrise. Asa e viata mea. Nu sunt iubita deloc.

| Lory_9518 explică:

Dar o intrebare: daca mama are depresii si e nefericita cu tata de ce se enerveaza chiar si pe mine fara sa fac nimic? Eu o iubesc si cand vorbesc cu ea imi raspunde cu sarcasm asta e de fapt problema. Nu tine la mine imi vorbeste ca ultimu jeg de pe lume.