| rebeca1324 a întrebat:

Am 12 ani. Si menstruatia mi-a venit la 11 ani zi 3 zile. Dar luna aceasta nu mi-a venit. De ce? Am fost racita o saptamana jumătate. Mama m-a întrebat daca am facut vre-o "prostie". Dar eu nu am facut niciuna. Va rog sa mă ajutati!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primii 2-3 ani de dupa momentul inceperii menstruatiei ritmul de producere a acesteia poate fi unul estul de regulat dar la fel de bine se poate manifesta foarte neregulat cu anumite intarzieri sau chiar cu pauze de mai multe multe luni. Este vorba de dereglari hormonale care se produc destul de frecvent in aceasta perioada de varsta caracterizata prin dese schimbari majore inerente care se produc in organismul tuturor adolescentelor. Nu trebuie sa fii deloc ingrijorata fiindca este oarecum "normala" o astfel de manifestare a procesului menstrual la varsta ta. Vor mai trece probabil inca cativa ani (3-4ani) pana cand s-ar putea ca ciclul tau menstrual sa devina unul regulat. Mama ta ar fi trebuit sa stie despre ce poate fi vorba, sau sa fie mult mai bine informata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la raceala nu intarzie nimic, nu are raceala treaba cu hormonii, intarzie de la o schimbare hormonala categoric.

| Emilian65 a răspuns:

Probabil ca intarzierea este de la raceala de care vorbesti.