| Anonim1337 a întrebat:

Am 14 anu si de la varsta de 13 ani obisnuiam sa ma masturbez foarte des (4-8 ori pe saptamana) Si acum la 14 ma mai masturbez (1-3 ori pe saptamana) si am fost la Spitalul Judetean Constanta pentru ca am avut dureri mari la testicule, de-abea mergeam, si au zis la inceput doctorii ca am orhiepididimita, am facut tratament cu nu stiu ce injectabil la branula timp de 3 zile si m-a externat a zis ca am criza pubertara asta in septembrie 2014. In noiembrie 2014 au inceput teeticulele mele sa fie tqri si sperma la fel tot tare, si am dureri mici, dureri medii dupamasturbare, am mers la medicuk de familie si a zis ca e de la adolescenta dar eu i-am zis doar ca testiculele sunt tari si ca ma dor putin a zis sa iau calmante ca n-ui nimica. Acum in decembrie 2014 am testicukele tot asa si sperma tot tare, dupa masturbare tot ma mai doare incerc sa ma abtin de la masturbare, cred ca am epididimita si mi-e frica de operatie daca ar fi sa fie plus ca patintii nu vor sa ma duca la control ca cica e normal dar ei nu stiu ca eu m-am masturbat foarte de ls la varsta de 13 anu, si daca le zic o sa ma bata ce sa fac?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa renunti la masturbare nu mai vizualiza filme porno si uitate la filme de actiune, o sa te faci bine

| doctorandus a răspuns:

Epididimita fac in general barbatii de la lipsa de sex si de masturbare, vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_balls

Tratamentul pentru ea e sa faci sex sau sa te masturbezi.

Despre masturbare din punct de vedere medical vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| doctorandus a răspuns:

Documentarul dat de Seba2013 este al unei secte periculoase (Scientologia). L. Ron Hubbard era bolnav psihic si avea oftica pe psihiatri, ca nu toti bolnavii le sunt recunoscatori medicilor care cauta sa-i vindece de delir. El din delir si-a creat secta si daca i s-ar fi terminat delirul, i s-ar fi terminat si banii primiti de la sectanti.

| anonimguy3 a răspuns:

4-8 pe saptamana ce dracu ma, zici ca masturbarea mai nou e ca mersu la scoala laughing))

| suntroman a răspuns:

Da-ca iti face rau RENUNTA LA MASTURBARE... da-ca iti face bine si e cum a zis doctorul de la pubertate trebuie sa faci sex ca sa iti treaca

| aurel123456 a răspuns:

Mai, omule! daca vorbești numai din auzite, discuția asta chiar nu mai are niciun rost. numai bine happy

| oricand a răspuns:

MAI OMULE! NU TE MAI MASTURBA! scriu mare ca sa iti intre bine in cap. excesul de masturbare are urmari grave gen: lipsa concentrarii, anxietate, depresie, dureri de spate, articulatii, pierderea auzului si vederii etc. explicatia? in sperma se afla tot felul de substante necesare corpului pentru o functionare corecta. daca tu le arunci regulat, corpul nu are cu ce sa functioneze. recomand cartea "pornografia - maladia secolului xxi"... si nu te lua dupa toti desteptii ca masturbarea e buna ca te relaxeaza sau mai stiu eu ce... sexualitatea e o chestiune foarte foate delicata si sensibila, nu e de jucat cu ea. ai grija te rog! daca mai ai intrebari, cu mare drag te ajut happy

| mihai69 a răspuns (pentru oricand):

Extraordinar! dacă e așa rea, tu cum de mai trăiești?!?

| doctorandus a răspuns (pentru oricand):

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Seba2013 a răspuns (pentru oricand):

Oricand: nu te lua dupa acel doctorandus.
El tot apeleaza la stiinta, insa stiinta care o promoveaza el este pentru prosti, care i-au banii de pe ei.
Uite aici un documentar cu nenorocitii acestia, care se cred autoritate in stiinta.
https://www.youtube.com/watch?v=uFkivsEy3CI

| aurel123456 a răspuns (pentru doctorandus):

Te rog să citesti tu cu ochii tăi acea carte. vorbeste foarte obiectiv și doar din studii. fără supărare, dar dacă te iei după alții tot timpul, ignoranța are partile ei proaste. imi pare rău sincer, mai documentati-va

| doctorandus a răspuns (pentru aurel123456):

Adica vrei sa spui ca Virgiliu Gheorghe ar fi om de stiinta, conform cu publish or perish? Pai ce pana mea a publicat el cu peer-review despre masturbare? Cate articole indexate de PubMed si de ISI are pe tema asta?

Cautarea pe PubMed dupa autorul Gheorghe V are 14 rezultate si niciunul nu discuta despre masturbare, vezi http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Gheorghe+V[Author]

| aurel123456 a răspuns (pentru doctorandus):

Omul e doctor in biofizica in tesalonic.
te rog citeste cartea, pentru ca numa pe studii este bazata.
da si sursa pe ce se bazeaza.

actionlove (.) com - e o sursa

numa bine happy

| Seba2013 a răspuns (pentru aurel123456):

Sigur nu a citit cartea, ca daca o citea vedea ca domnul Virgiliu da surse stiintifice.

Mai degraba sursele lui nu sunt stiintifice.
Uite aici, se cheama experimentul lui Rosenhan.
http://www.descopera.org/experimentul-rosenhan/

| doctorandus a răspuns (pentru aurel123456):

E bazata pe studii de doua parale. Omu' e nebun (obsedat de puritate sexuala). Il *** grija ca *** altii.